اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 مرداد 1398
10 دی 1397 10 دی 1397
14:16 14:16

سخنگوی وزارت خارجه حضور هیات طالبان در ایران را تایید کرد

بهرام قاسمی گفت: علیرغم اینکه در اراده سیاسی اروپا حفظ برجام و پیشبرد آن مشهود بود ولی در عمل اروپا و مجموعه اتحادیه اروپا نشان دادند که در مقابل فشار آمریکا از توانایی لازم برخوردار نیستند.
نشست بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت اس پی وی ادامه داد: اروپا علیرغم تاریخ‌هایی که در زمینه ساز و کار ویژه مالی (SPV) مشخص کرده بودند  نتوانستند به سازو کار نهایی برسند.

به گزارش سلام نو،قاسمی در ادامه گفت: البته ما همچنان این موضوع را دنبال می‌کنیم و این مسئله در دستور کار ماست و ما امیدواریم که اروپایی‌ها بتوانند  با تهیه این ساز و کار از هویت خود دفاع کنند و اگر اروپایی‌ها نتواند در این  برهه خاص به سازوکاری  برسند  باید منتظر فشارهای بیشتر اقتصادی  آمریکا به اروپا باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در ارتباط با سفر چندی پیش وزیر امور خارجه پاکستان به تهران و اهداف این سفر اظهار کرد: سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران در ادامه سفر چند روز پیش آقای ظریف به این کشور صورت گرفت و در واقع در ادامه رایزنی‌های دو کشور در ارتباط با مسائل مختلف منطقه‌ای دو جانبه و بین‌المللی بود.

وی با بیان این‌که «در این دوره از مذاکرات به طیف وسیعی از موضوعات در مورد همکاری‌های دو جانبه، مسائل مرزی و منطقه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت»، خاطرنشان کرد: گفت‌وگو در مورد تحولات جهانی و همچنین پیگیری موضوع مرزبانان ایرانی ربوده شده از دیگر مسائلی بود که در جریان این مذاکرات در ارتباط با آن بحث و گفت‌وگو شد و به طور کلی مذاکرات مفصلی بین وزیران امور خارجه دو کشور در ارتباط با مقوله‌های مورد اشاره صورت گرفت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر پاکستان به ایران وجود دارد با توجه به این‌که وی تا کنون به چندین کشور همسایه سفر کرده است؟ تصریح کرد: انجام این سفر در دستور کار است و ما با انجام این سفر موافق هستیم ولی زمان مشخصی برای انجام این سفر تعیین نشده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد آخرین مذاکرات ایران و گرجستان و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت خارجه در مورد برخی از رفتارهای ناشایسته‌ای که با شهروندان ایرانی در هنگام ورود به این کشور صورت گرفته است ، گفت: ما مذاکرات خود را به صورت جدی با دولت گرجستان دنبال می‌کنیم. هفته گذشته هیاتی کنسولی از ایران به گرجستان سفر کرد و در آن سفر مذاکرات مفصلی با برخی از مقامات گرجستانی در ارتباط با مسائل پیش آمده از جمله برخورد نادرستی که با برخی از شهروندان ایرانی انجام شد، این مذاکرات ادامه دارد. ما همچنان به شهروندان ایرانی توصیه می‌کنیم که برای سفر به گرجستان دقت و آگاهی لازم را داشته باشند. حتما همه مدارک مورد نیاز برای سفر به این کشور را به همراه خود داشته باشند و از رجوع به برخی از موسسات و آژانس‌های مسافربری ناشناخته و بی نام که با دادن وعده‌های غلط شهروندان را با مشکل روبرو می‌کند پرهیز کند.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم یک سازماندهی بهتری در ارتباط با انجام این سفرها داشته باشیم تا دیگر چنین مشکلاتی برای شهروندان‌مان در هنگام سفر به این کشور تکرار نشود.

وی همچنین در مورد برخی از ا خبار منتشر شده مبنی بر اینکه دو کشتی ایرانی در گارد ساحلی کویت متوقف شده‌اند و کارکنان این کشتی در حال حاضر به حال خود رها شده و با مشکلاتی حتی از نظر تغذیه روبرو هستند خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: بخشی از خبری که شما مطرح کردید درست است و بخشی از خبر نادرست است. ما با گروهی از افراد متقلب روبرو هستیم که با اسناد تقلبی از بنادر ایران به بنادر کویت سفر می‌کردند و از آنجا بار دیگر با اسناد جعلی به بنادر ایران مراجعت می‌کردند. وزارت خارجه و سفارتخانه ایران در کویت این موضوع را دنبال کرده‌اند. کشتی‌های معمولی و قانون مند ما دچار مشکل نشده‌اند بلکه آنچه که شما اشاره کردید مربوط به مسائلی است که در درون این کشتی در جریان بوده و نمی‌توانیم بگوییم که یک کشور همسایه بی دلیل معضلی را برای آنها ایجاد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفر روحانی به روسیه برای شرکت در نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در ارتباط با موضوع سوریه و حل بحران این کشور ، گفت: ما پیش از این نشست‌های سه جانبه این گونه‌ای داشته‌ایم. این نشست‌ها در ایران، ترکیه و روسیه برگزار شده است و در مورد سفری که شما اشاره کردید اطلاع رسانی آن توسط ریاست جمهوری انجام می‌شود و در صورتی که این سفر قطعی شود آنها در زمان خود در این ارتباط آگاهی رسانی خواهند کرد و جزئیات سفر را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چند روز پیش آمریکا و کانادا قطعنامه‌ای را در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران به بهانه نقض حقوق بشر مسیحیان در ایران به تصویب رساندند. با توجه به اینکه در آستانه سال نو میلادی قرار داریم، پیام شما به مسیحیان ایران و همچنین دیدگاه‌تان در مورد این اقدام آمریکا و کانادا چیست؟ تصریح کرد: من فرا رسیدن سال نو میلادی را خدمت هم وطنان مسیحی تبریک می‌گویم. امیدوارم سال پرثمر و موفقیت آمیزی در پیش رو داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که دیگران در مورد اقلیت‌های مذهبی و پیروان ادیان مختلف در ایران مطرح می‌کنند این سخنان یا برگرفته از جهالت مطلق است یا از روی غرض ورزی، ما در این ارتباط بعضا شاهد انجام شیطنت‌هایی از سوی کشورهایی که مواضع آنها نسبت به ایران مشخص است و دارای خصومت با ملت ایران هستند، هستیم. این اقدامات خصمانه انجام می‌شود و بهترین دفاع و تبلیغ را پیروان این ادیان در ایران می‌توانند انجام دهند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این‌که «پیروان ادیان مختلف در ایران می‌توانند آزادانه آداب مذهبی خود را انجام دهند»، گفت: اقداماتی که برخی از کشورها در این زمینه علیه ایران انجام می‌دهند در راستای ایجاد جنگ روانی و اعمال فشار است و آنچه که مطرح می‌کنند بی‌ربط و نابجاست.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌و گوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی از اخبار بیانگر این موضوع است که گروهی از طالبان به تهران سفر کرده‌اند و مذاکراتی را در تهران داشته‌اند گفت: من تایید می‌کنم که بعد از سفر آقای شمخانی به افغانستان و دیدارهایی که ایشان در این سه شهر داشتند و اخبار آن نیز منتشر شد دیروز نیز هیاتی از افغانستان با حضور در وزارت خارجه مذاکرات مفصلی را با معاون سیاسی وزیر خارجه آقای عراقچی داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که این مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان بوده و هدف از انجام آن رسیدن و یافتن راهکاری برای ایجاد صلح در افغانستان و تسهیل زمینه برای انجام گفت‌وگو بین گروه‌های افغانستانی با دولت این کشور جهت پیشبرد دولت است، اظهار کرد: ما امیدواریم که بتوانیم  نقش خود را در ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان ایفا کنیم و همانطور که اشاره کردم این مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شده و اهداف آن نیز مشخص است.

وی گفت: این مذاکرات  و رایزنی‌ها با این گروه به معنای یکسان بودن مواضع و همسویی با این گروه نیست. با توجه به شرایط منطقه و وضعیت جاری لازم بود که این گفت‌وگوها انجام شود.

وی با تاکید مجدد مبنی بر این که این مذاکرات در راستای ایجاد زمینه و تسهیل کردن مذاکرات بین دولت افغانستان و گروههای افغانستانی صورت گرفته است گفت: ما امیدواریم که هر چه زودتر شاهد پیشرفت مذاکرات صلح در افغانستان و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور باشیم و این مذاکرات در تحقق این موضوع کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با انجام مذاکرات صورت گرفته بین ایران و طالبان افغانستان و این که آیا انجام این مذاکرات به این معنا است که ایران معتقد است باید طالبان در پروسه حکومت درافغانستان مشارکت داشته باشد و به این گروه هویت داده است و از سوی دیگر گروه طالبان جزء گروههای تروریستی در فهرست سازمان ملل است و آیا مذاکره با این گروه ممکن نیست که تبعات حقوقی برای ایران به همراه داشته باشد؟ خاطر نشان کرد: همانطور که پیش از این اعلام کردم گفت و گو با طالبان با اطلاع دولت افغانستان انجام شده است و ایران سعی می‌کند زمینه‌های لازم را برای انجام گفت‌وگو بین دولت افغانستان و گروه‌های مختلف افغانستانی ایجاد کند و در پیشبرد این روند کمک کند. اکنون 50 درصد خاک افغانستان در اختیار طالبان است و ما اقداماتی که انجام داده‌ایم را در راستای کمک به دولت افغانستان و گروههای افغانستانی می‌دانیم تا بتوانند به صورت مسالمت آمیز در پای میز مذاکره مسائل خود را حل و فصل کنند چنانچه ما شاهد افغانستانی با ثبات‌تر باشیم.

وی تاکید کرد: ما تنها کشوری نیستیم که با طالبان صحبت می‌کنیم تاکنون بسیاری از کشورهای اروپایی ی و همچنین کشورهای منطقه با طالبان مراودات و گفت و گوهایی را داشتند . بنابراین ایران، اولین کشور و تنها کشوری نیست که با طالبان مذاکره می‌کند .

وی با بیان این که  با توجه به شرایط منطقه و اهمیت ایجاد ثبات در کشور افغانستان به عنوان یک بازیگر مهم و موثر در منطقه این رایزنی‌ها و گفت و گوها انجام شده است و می‌تواند ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با اهداف سفر دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین به تهران و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر این که قرار است اسماعیل هنیه سفری به ایران داشته باشد گفت: مواضع ایران نسبت به موضوع فلسطین و دفاع از حق مردم مظلوم این کشور روشن و مشخص است . در همین چارچوب ایران در  4 دهه گذشته ارتباطات مستمری با مردم فلسطین و گروههای فلسطینی داشته و در مقاطعی که نیاز بود در راستای تبادل اطلاعات و دیدگاهها سفرهایی صورت گرفته و نشست‌هایی برگزار شده است.  در مورد سفر مورد اشاره نیز، این سفر برای بررسی آخرین تحولات مساله‌ فلسطین بود .

وی با بیان این که گفت و گوهای انجام شده سودمند بود گفت: مواضع ما در ارتباط با موضوع فلسطین و دفاع از حق ملت فلسطین تغییر ناپذیر است .

وی همچنین در مورد سفر اسماعیل هنیه به تهران نیز گفت : در حال حاضر نمی‌توانم در ارتباط با این موضوع صحبت کنم و شاید در آینده اگر اطلاعات بیشتری کسب کردم در ارتباط با این موضوع صحبت خواهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه‌ سخنان خود در ارتباط با برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر این که گویی SPV (ساز و کار ویژه مالی ) فقط شامل موضوع نفت در برابر غذا است، اظهار کرد: من این موضوع را قبلا رد کرده بودم. این موضوعی که مطرح کردیم بحث مردودی است و اگر بتواند تشکیل شود و هر چه‌ زودتر به مرحله اجرایی برسد، می‌تواند کالاها و اقلام مختلفی را در بر بگیرد و لزوما برای دارو و غذا و موضوع بحث نفت نیست.

وی ادامه‌ داد: SPV می‌تواند در صورت اجرا شدن حوزه وسیعی از مبادلات بین ایران و کشورهای اروپایی را در بر بگیرد و حتی در صورت موافقت و ایجاد ساز و کارهای لازم  می‌توان آن را به سایر کشورها نیز تسری داد و از این ساز و کار  برای تعامل با دیگر کشورها نیز استفاده کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر این که من موضوع غذا در برابر نفت رد می‌کنم ، گفت: SPV اگر نهایی شود می‌تواند مجموعه‌ای از تبادلات را در بر بگیرد.

قاسمی در مورد اخبار منتشر شده و به‌ نقل‌ از سفیر ایران در بغداد مبنی بر این که مستشاران نظامی ایرانی در عراق این کشور را پس از پایان جنگ عراق با داعش ترک کرده‌اند، خاطرنشان کرد: حضور مستشاران نظامی ما در عراق به درخواست  دولت این کشور و برای مبارزه با داعش و گروه های مشابه تروریستی بود. خوشبختانه مردم عراق توانستند در مبارزه با این گروه تروریستی به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنند و عراق از دست این گروه‌های تروریستی خارج شد و تروریست ها از این کشور خارج شدند. بعد از این تحولات  این احساس وجود داشت که در برهه کنونی نیازی برای حضور مستشاران نظامی ایران در عراق  وجود ندارد، چون حضور ما در آن کشور با هدف مشخصی بود و در شرایط جدید این احساس وجود داشت که نیازی به ادامه حضور نیست و خود عراق در حال‌ حاضر از نظر توان دفاعی در وضعیتی قرار دارد که می‌تواند با تروریست ها مقابله کند.

وی افزود: اگر خدای نکرده شرایط تغییر کرد و عراق  مجددا نیازمند کمک‌های مستشاری ایران شد، تهران با توجه به نوع روابط دو کشور حتما به عراق در این زمینه  کمک خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در مورد سفر مخفیانه هفته‌ گذشته ترامپ به عراق  و اظهارات او مبنی بر این که ما در عراق جهت کنترل ایران باقی می مانیم و اظهار نظر برخی از کارشناسان مبنی بر این که با توجه به اعزام ناو آمریکایی به منطقه "خلیج فارس" به نظر می‌رسد که آمریکا به دنبال انجام اقداماتی علیه ایران در منطقه است، گفت: سیاست آمریکا و آقای ترامپ در مورد مسائل غرب آسیا و عراق روشن است ،  ولی آن چه که در عرصه میدان و زمین رخ می‌دهد الزاما آن چیزی نیست که با مواضع ترامپ و ایده‌هایشان ساز و کاری داشته باشد.

وی نحوه سفر ترامپ به عراق و اظهارنظرهایی که در این سفر انجام داد را قابل تامل و تفسیر دانست و خاطرنشان کرد: آقای ترامپ در سخنان خو د اشاره کردند که اسلاف ایشان هفت هزار میلیارد دلار هزینه کرده است و این سخن این مفهوم را می رساند که آنها بعد از این مقدار هزینه  کردن مجبور هستند به صورت مخفیانه و دزدانه وارد عراق شوند و سریع آن جا را ترک کنند.

قاسمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، ادامه‌ داد:  دیری نخواهد پایید که آنها حتی اگر به جای هفت هزار میلیارد دلار چندین برابر این رقم هزینه کنند، نخواهند توانست حتی به شکل مخفیانه و شبانه به یک کشور خاورمیانه سفر کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان‌ کرد: فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده است که مردم آمریکا از حاکمان این کشور بپرسند که چرا این هفت هزار میلیارد دلاری که صرف کشتار در منطقه و تجاوز انجام دادند را صرف هزینه‌های  مردم آمریکا نکرده اند؟ و این رقم را برای ارتقای کیفیت زندگی مردم آمریکا  به خصوص طبقات پایین هزینه نکردند؟ باید در آینده ای نه چندان دور مردان کاخ سفید به این سوال مردم آمریکا پاسخ دهند که به چه دلیل و به چه منظوری از جیب مردم آمریکا و مالیات دهندگان آمریکایی به خود این حق را داده‌اند که در منطقه زیاده خواهی کنند و منشاء آشوب و بی ثباتی در خاورمیانه شود.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها دیر یا زود به این جمع‌بندی خواهند رسید که در عصر جدید و در زمان حال  و با استفاده از ابزار گذشته نمی‌توانند به سایر کشورها مراجعه کنند و  مطامع خود را دنبال کنند. مردم جهان از بیداری برخوردار هستند و جهان اکنون جهان دیگری است. چنان که شاهد این بودیم که بعد از سفر ترامپ به عراق بسیاری از مردم عراق و احزاب سیاسی در این کشور با این سفر و نحوه انجام آن مخالفت کردند و مواضع منفی نسبت به آمریکا اتخاذ کردند.

قاسمی گفت: این سفر و نحوه انجام آن را شاید بتوان توهینی به حاکمیت و تمامیت اراضی عراق دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات اخیر آقای ظریف مبنی بر این که در آینده‌ای نزدیک سفرای جدید  زن انتخاب خواهند شد و آیا این صحبت وزیر امور خارجه شامل سفرای جدید ایران در ترکیه و آلمان خواهد شد، گفت: من اسمی برای سوالی که شما مطرح کرده‌اید ندارم و مطلبی نیز برای گفتن در این زمینه در حال‌ حاضر  ندارم. البته همان طور که مطلع هستید دولت محترم و شخص وزیر امور خارجه بر استفاده از بانوان در این عرصه تاکید دارد و با نگاه مثبتی این مساله را دنبال می‌کند.

وی ادامه‌ داد: تقریبا برای اکثریت کشورهایی که سفرای ایران مدت زمان ماموریت شان در آن کشور به اتمام رسیده است و به تهران بازگشته‌اند اقدامات لازم برای تعیین سفرا انجام شده است و امور در حال طی شدن است و وقتی که کار نهایی شد ما در این زمینه  اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و در این لیست از بانوان  نیز به عنوان سفرای جدید خواهیم داشت.

ایسنا/

اخبار مرتبط

icon news

ترامپ طالبان را به افغانستان برگرداند

نشست طالبان و آمریکا  شب گذشته در دوحه قطر به توافق رسید، این در حالی است که در روزها...

یک پلیس زن توسط طالبان تیرباران شد

 گروه تروریستی طالبان بعدازظهر دوشنبه یک پلیس زن را در استان بلخ تیرباران کردند.

موسوی: انتظارات ما بطور کامل در اینستکس بر آورده نشده است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: بی شک بدون خرید نفت ایران و اختصاص دادن اعتبارات ای...

موسوی: پیام آمریکا به روس ها برای مذاکره با ایران کذب است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ادعای پیام آمریکا به روس ها برای مذاکره با ایران کذب است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news