اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 22 آذر 1398
10 شهریور 1398 10 شهریور 1398
13:04 13:04
ذوالنور:

جمهوری اسلامی اجازه‌ عقب نشینی در برجام را به دولت نخواهد داد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به  بسته پیشنهادی ۱۵ میلیارد یورویی خط اعتباری از سوی اروپایی‌ها اظهار کرده است: جمهوری اسلامی چنین اجازه‌ای به دولت نخواهد داد که همچین کاری صورت بگیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما نباید به افزایش سطح غنی‎سازی به ۴.۲ دهم درصد اکتفا کنیم و باید سطح غنی‌سازی را به ۲۰ درصد ارتقا دهیم تا با این اقدام بازدارندگی لازم شکل گیرد.

به گزارش سلام نو، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور با اشاره به الزامات برداشتن گام سوم در راستای کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: در حال حاضر که دو گام از کاهش تعهدات ایران در برجام برداشت شده، دیگر نباید گام سوم را کج دار و مریز برداشت. ما باید گام‌های بعدی مان بازدارندگی لازم را داشته باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح برخی از اقداماتی در راستای کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: ما می‌توانیم چند اقدام جدی را در موضوع گام سوم در پیش رو داشته باشیم؛ یک اینکه سطح غنی‌سازی اورانیوم‌مان را که قرار بود از ۳.۶۷ صدم درصد به ۴.۲ دهم درصد برسانیم به این سطح از غنی‌سازی اکتفا نکرده و سطح غنی‌سازی را به ۲۰ درصد ارتقا دهیم تا با این اقدام بازدارندگی لازم شکل بگیرد.

این نماینده مجلس بیان داشت: ما باید افزایش حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی را در دستور داشته باشیم. همچنین ما باید نسل جدید از سانتریفیوژها یعنی سانتریفیوژهای نسل ۶ و ۸ را نصب کنیم تا این اقدام هم بازدارندگی لازم را داشته باشد.

ذوالنور بیان داشت: همچنین در اقدام بعدی ما باید راکتور اراک را به حالت قبلی خود برگردانیم؛ لذا بنده معتقدم دولت باید به جای اینکه در هر گام دو ماه وقت از طرف مقابل بگیرد در یک گام بسیاری از اقدامات را انجام دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: همچنین با می‌توانیم کاهش تعهدات خودمان را در مقابل آژانس انرژی اتمی را مد نظر داشته باشیم، مستحضرید که ما یک رژیم ویژه بازرسی آنهم بر اساس برجام و فراتر از پروتکل الحاقی را اجرا می‌کردیم که می‌توانیم به این فرایند خاتمه دهیم. ما همچنین می‌توانیم اجرای پروتکل الحاقی را به تعلیق دربیاوریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی درباره بسته پیشنهادی ۱۵ میلیارد یورویی خط اعتباری از سوی اروپایی‌ها به ایران گفت: اروپایی‌ها در مقابل این بسته پیشنهادی شروطی داشتند و آن شرط این است که ایران به قبل از گام‌های برداشته شده برگردد. لذا جمهوری اسلامی چنین اجاره‌ای را به دولت نخواهد داد که همچین کاری صورت گیرد. البته حتی اگر اروپایی‌ها بدون شرط هم این بسته را اجرایی کنند تازه به یک صدم تعهدات خود عمل کرده‌اند. اینکه نفت ما فروش نرود و آنها فقط یک خط اعتباری برای ما در نظر بگیرند این به معنای بدهکار کردن جمهوری اسلامی است. لذا این یک دام و به عنوان یک مسکن است و ما نباید زیر بار چنین چیزی برویم./میزان

اخبار مرتبط

icon news

حفظ برجام برای اروپا بسیار حائز اهمیت است

جوزپ بورل در توئیتی اعلام کرد با وزیر امورخارجه فرانسه درباره ایران و برجام رایزنی کر...

خرید و فروش موشکی ایران از سال 2020 مجاز است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی قصد دارد در کنار آزمایش‌های موشکی، ر...

مکالمه تلفنی روحانی با رئیس‌جمهور آمریکا / مشاورانم گفتند جوابش را بدهم

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان جزییاتی از مکالمه 20 دقیقه ای اش با رئیس جمهور آمریکا ب...

ضرب الاجل برای ایران توسط آژانس رد شد

مدیر کل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین ضرب‌الاجل برای ایران را ایده ندانست وآ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news