اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
11 شهریور 1398 11 شهریور 1398
14:05 14:05

سیاسی بازی در محرم توسط مداحان جناحی

آرزوی مرگ برای برخی چهره های سیاسی مخالف کار رایجی است که در این سالها از سوی بسیاری از مداحان مشاهده شده است. ارضی سال های سال است در مسجد ارگ می خواند و هواداران مختص به خود را دارد. حرام زاده خواندن هاشم آقاجری، فعال سیاسی اصلاح طلب، کفتار پیر خطاب کردن اکبر هاشمی رفسنجانی، تشبیه محمدباقر قالیباف به عمر سعد از دیگر جنجال های مربوط به این مداح است.

سلام نو – سرویس سیاسی: مداحان جناحی پدیده نسبتا جدیدی هستند که در سالهای اخیر خصوصا پس از سال 84 سعی کرده اند مراسم آیینی محرم را به نفع جریان سیاسی مورد نظر خود مصادره کنند. پدیده ای که در این سالها نه تنها با آن مقابله نشده بلکه به آن پر و بال داده شده است.

به گزارش سلام نو، هیات​های مذهبی در جریان انتخابات سال 84، نقش فعالی داشتنند. محمود کریمی، حاج منصور ارضی و عبدالرضا هلالی از جمله کسانی بودند که در سال 84 حمایت خود را از احمدی نژاد علنی کردند. هر چند بسیاری از آنها پس از مطرح شدن بحث جریان انحرافی ترجیح دادند تا از احمدی نژاد و جریانش اعلام برائت کنند. با این حال سیاسی بازی در مراسم محرم توسط مداحان جناحی آفتی است که این سال ها با آن درگیر بوده ایم.

حضور مشایی در کنار رئیس جمهور وقت باعث شد تا همین مداحانی که سال هایی نه چندان دور حاضر شده بودند تا اعتبار نصفه و نیمه خود را خرج احمدی نژاد کنند هم از او عبور کنند به صورتی که سعید حدادیان در اظهارات تندی مشایی را مورد حمله قرار داد. سعید حدادیان، مداح پرحاشیه با بیان اینکه عورت یعنی زشتی، مشایی هم عورت احمدی نژاد است، اظهار کرده بود: آقای احمدی نژاد نگذار … را ببریم؛ من یک بار رفتم او (مشایی) را بزنم، نبود! آقای احمدی نژاد چه گندمی خوردی که … زده بیرون! خدایا! اگر “این” (احمدی‌نژاد) مشایی رو برکنار نمیکنه همین امشب مشایی رو بکش ببرش بهشت، البته عزت گذاشتیم گفتیم بهشت چون جاش قعر جهنمه چون حق ناس گردنشه و چرت و پرت میگه. این در حالی است که منصور ارضی، دیگر مداحی که اظهارات تندش در حوزه های سیاسی جنجال های زیادی آفریده چند سال پیش وسط روضه خواندن گفت هرکس مشایی را بکشد من دیه اش را می دهم!

آرزوی مرگ برای برخی چهره های سیاسی مخالف کار رایجی است که در این سالها از سوی بسیاری از مداحان مشاهده شده است. ارضی سال های سال است در مسجد ارگ می خواند و هواداران مختص به خود را دارد. حرام زاده خواندن هاشم آقاجری، فعال سیاسی اصلاح طلب، کفتار پیر خطاب کردن اکبر هاشمی رفسنجانی، تشبیه محمدباقر قالیباف به عمر سعد از دیگر جنجال های مربوط به این مداح است.

محمود کریمی دیگر مداح سیاسی است که معتقد است مداح باید در سیاست دخالت و اظهار نظر کند. کسی که روزگاری طرفدار جدی محمود احمدی نژاد بود این روزها سعی دارد کمتر به سیاست بپردازد. چند سال پیش تیراندازی این مداح به یک خودرو به خاطر بگو مگو بر سر سبقت گرفتن از باعث واکنش های زیادی شد. واکنش هایی که البته هیچگاه به طور جدی پیگیری نشد. این روزها هم کلیپی از محمود کریمی در حال پخش است که از رفاقت او با حسن رعیت، لباس شخصی دیروز و فاسد اقتصادی امروز حکایت دارد.

محمدرضا طاهری دیگر مداحی است که رابطه نزدیکش با حسن رعیت ابهام زیادی ایجاد کرده است. شراکت این دو با یکدیگر در کارهای اقتصادی این روزها سر و صدای زیادی کرده است. طاهری سال 87 شرکتی به نام لوح مهراندیش خام تاسیس کرده که در زمینه صادرات واردات و تولید لوح فشرده خام فعالیت دارد. نکته جالب اینجا است حسن میرکاظمی، معروف به حسن رعیت رئیس هیات مدیره شرکت مذکور است و فردی به نام مسعود میرکاظمی مدیرعامل این شرکت است.

نکته جالب در رابطه با این مداحان این است که بسیاری از آنها انواع جرائم را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی از تریبون های عزاداری انجام می دهند اما هیچ برخوردی با آنها نمی شود. بسیاری از مداحی ها در یک دهه گذشته از یک فعالیت مذهبی صرف به یک راه و روش برای فعالیت سیاسی و جناحی تبدیل شده است. مداحی هایی که نه از نظر تاریخی مبنایی دارند و نه از نظر محتوای شعری و هنری!

اخبار مرتبط

icon news

علی لاریجانی برای مداح معروف پیام تسلیت داد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت همشیره حاج منصور ارضی را با صدور پیامی تس...

نوحه ماندگار سید مجید بنی فاطمه

 نوحه «می‌باره بارون» از جمله نوحه هایی است که بسیاری مجید بنی فاطمه را با آن می شناس...

دیانت از سیاست بازی جدا است / امروز آن عدالتی که باید در جامعه حسینی برقرار باشد دیده نمی‌شود

محسن غرویان، از اساتید شناخته شده حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با سلام نو تاکید کرد که جو...

حضور حسن روحانی در دسته عزاداری امام حسین(ع) +تصاویر

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز همراه هیات دولت در مراسم عزاداری امام حسین(ع) ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news