اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
12 شهریور 1398 12 شهریور 1398
08:10 08:10

مهمترین شهرهای جهان که دیگر وجود نخواهند داشت! + عکس

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی به موضوع زیر آب رفتن چند شهر مهم در اقصی نقاط دنیا پرداخته که این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سلام نو، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، اندونزی به تازگی اعلام کرد که این کشور به دلیل خطر زیر آب رفتن جاکارتا، تصمیم دارد پایتخت را تغییر دهد.

بنا به گزارش مجمع جهانی اقتصاد، به دلیل افزایش سطح دریا و خروج بیش از حد آب‌های زیرزمینی، جاکاراتا به عنوان یکی از شهرهای جهان که به سرعت در حال غرق شدن است، معرفی شد.  اما جاکاراتا تنها شهری نیست که به زودی زیر آب می‌رود. سی ان ان در گزارشی به فهرستی از شهرهای جهان که به زودی زیر آب می‌روند، اشاره کرد.

هیوستون، آمریکا

شهرهای که به زودی غرق می‌شوند

چهارمین شهر پرجمعیت آمریکا نیز همانند جاکارتا طی دهه‌های گذشته در حال رفتن به زیر آب بوده است و استفاده بی رویه از سفره آب‌های زیرزمینی علت این مسئله عنوان شده است. بر اساس اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا از دهه ۱۹۲۰ تاکنون بخش‌های از شهر هیوستون حدود ۳ متر زیر آب رفته است. این شهر سالانه ۲ اینچ زیر آب می‌رود.

لاگوس، نیجریه

شهرهای که به زودی غرق می‌شوند
این شهر ساحلی نیجریه بزرگ‌ترین وپرجمعیت‌ترین شهر قاره آفریقا است. داده‌های جغرافیایی نشان می‌دهد لاگوس از شهرهای مستعد در معرض طغیان سیل بوده و خط ساحلی آن در حال فرسایش است. با افزایش سطح آب دریا به دلیل گرمای جهانی، لاگوس بیش از پیش در معرض خطر غرق شدن قرار دارد.

نیواورلئان، آمریکا

شهرهای که به زودی غرق می‌شوند

در دهه ۱۹۳۰ میلادی تنها یک سوم شهر نیواورلئان در زیر آب دریا قرار داشت. اما وقوع توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ این میزان را به یک دوم رساند. ایجاد نئواورلئان بر روی خاک‌های سست و نزدیکی به ساحل دریا، این شهر را در معرض آسیب پذیری بیشتر قرار داده است. دانشمندان دریافتند که سالانه این شهر ۱ سانتی متر به زیر آب می‌رود.


پکن، چین

شهرهای که به زودی غرق می‌شوند
نتیجه یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد پکن سالانه نزدیک به ۱۰ سانتی متر در برخی نواحی به زیر آب می‌رود. همانند جاکارتا و هیوستون محققان علت غرق شدن تدریجی پایتخت چین را استخراج آب‌های زیرزمینی دانستند.  اگرچه پکن شهری ساحلی نیست، اما اتکا به سفرهای آب‌های زیرزمینی به عنوان یکی از منابع تامین آب در این شهر آن را در معرض غرق شدن تدریجی قرار داده است. استخراج آب‌های زیرزمینی که تجمع آن‌ها طی سالیان اتفاق افتاده، سبب خشکی و فشرده سازی خاک و مستعد شدن آن برای زیر آب رفتن تدریجی است.

واشنگتن، آمریکا

شهرهای که به زودی غرق می‌شوند

پایتخت آمریکا نیز یکی از شهرهایی است که به تدریج غرق می‌شود. نتایج تحقیقات نشان داده طی صد سال آینده پایتخت آمریکا سالانه ۱۵ سانتی متر زیر آب می‌رود. اما برخلاف جاکارتا، علت زیر آب رفتن تدریجی واشنگتن لایه‌های یخ مربوط به آخرین دوره یخبندان است. دانشمندان معتقدند واشنگتن در حال غرق شدن تدریجی است روندی که امکان دارد هزاران سال طول بکشد.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

برگزاری مسابقه هات داگ خوری در آمریکا زیر سایه کرونا/تصاویر

مسابقه هات داگ خوری در آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون تماشاگر برگزار شد.

رکورد بی سابقه آمریکا در ابتلا به کرونا

روزنامه نیویورک تایمز بر اساس سرشماری ملی آمریکا اعلام کرد که با ثبت ۳۶،۸۸۰ مورد ابتل...

متخصصان آمریکایی: حتما ماسک بزنید

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا در بررسی‌های خود مشاهده کردند که استفاده از ماس...

برگزاری آخرین مراسم یادبود جورج فلوید/تصاویر

آخرین مراسم یادبود جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی که با مرگش موجی از تظاهرات ضد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news