اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 02 بهمن 1398
14 شهریور 1398 14 شهریور 1398
08:51 08:51

یوان چین به کجا می‌رود؟/ تاثیر جنگ تجاری بر دنیا چیست؟

واقعیت این است که جنگ تجاری منحصر به چین و آمریکا نیست و دیگر کشورها نیز از این مساله متضرر شده اند. بر اساس خبری که بلومبرگ منتشر کرده جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا و چین باعث کاهش ۰.۶ درصدی رشد اقتصادی جهان می‌شود. اکنون انگلیس، آلمان، روسیه، سنگاپور و برزیل با خطر جدی رکود رو به رو هستند. ضمن اینکه و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد آمریکا نیز در صورت تداوم روند فعلی تا سال ۲۰۲۱ وارد رکود شود.

Image result for ‫جنگ تجاری‬‎

سلام نو – سرویس بین الملل: جنگ تجاری همچنان در جریان است و در این بین یوان روزهای خوبی را نمی گذراند. با این همه این یک استثنا است که پایین آمدن ارزش پول یک کشور به ضرر رقیب سرسخت آن کشور باشد.

به گزارش سلام نو، ارزش یوان، واحد پول کشور چین در هفته های اخیر به پایین ترین حد خود از سال 2008 تاکنون رسیده است. ارزش پول چین با دلار  به سطحی رسیده که آمریکا این کشور را متهم به پایین آوردن عمدی ارزش پولش کرده است.

به گمان کارشناسان با توجه به دیده شدن ابعاد دیگری از جنگ تجاری در ماه های اخیر باعث شده تا چینی ها در قبال تهدید آمریکا سیاست های پولی خود را دستخوش تغییر کنند.

نکته جالب اینجا است که بانک مرکزی چین سقوط عمدی ارزش یوان  را تکذیب نکرده و آن را ناشی از اقدامات یک جانبه و اتخاذ تدابیری برای حمایت بازرگانی و افزایش تعرفه‌های وضع شده بر کالاهای چینی دانسته است.

به نظر می رسد در جنگ تجاری بین دو ابرقدرت یعنی چین و ایالات متحده آمریکا کاهش برابری نرخ یوان به مثابه اسلحه ای عمل می کند که باعث عصبانیت آمریکا می شود. در شرایط فعلی با ضعیف‌تر شدن پول رایج چین، صادرات این کشور به لحاظ رقابتی دچار تغییرات رو به رشد محسوسی می شود. به بیانی دیگر خریدن انواع اجناس متعلق به کشور چین با ارزهای خارجی ارزان‌تر تمام می‌شود و طبعا این رقم برای چینی ها به صرفه است. آمریکایی ها معتقدند در چنین شرایطی چینی ها در پی این هستند تا با تضعیف پول ملی خود تاثیر افزایش تعرفه بر کالاهای صادراتی را تا حدی خنثی کنند. اتفاقی که سودش برای همه مصرف کنندگان در سطح دنیا است.

ضمن اینکه این نخستین بار نیست که چینی ها دست به چنین کاری می زنند. سال 2015 بانک مرکزی چین به عنوان یکی از معدود بانک های مرکزی غیرمستقل در سطح دنیا به منظور مقابله کردن با کاهش شاخص رشد اقتصادی، ارزش برابری یوان در برابر دلار را به سطح بسیار پایینی رساند. حمایت از اصلاحات بازار هم دلیلی بود که چینی ها برای این اقدام خود تراشیدند.

در این بین نکته قابل توجه این است که ارزش ارز توسط هر کشوری در دنیا ناقض مقررات تجارت جهانی است چرا که این کار موجب رقابتی غیرعادلانه در سطح اقتصاد بین الملل می شود. نوسان عمدی در نرخ ارز کشور ابرقدرتی چون چین می تواند بیکاری میلیون ها نفر در آمریکا و چندین هزار نفر در اروپا را ایجاد کند.

به نظر می رسد با شرایط کنونی افت یوان ادامه دار خواهد بود به صورتی که بسیاری از کارشناسان معتقدند این افت می تواند به کم شدن 5 درصد دیگر از ارزش برابری یوان و دلار منجر شود.

Image result for ‫جنگ تجاری‬‎

تاثیر جنگ تجاری بر دیگر کشورها

واقعیت این است که جنگ تجاری منحصر به چین و آمریکا نیست و دیگر کشورها نیز از این مساله متضرر شده اند. بر اساس خبری که بلومبرگ منتشر کرده جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا و چین باعث کاهش ۰.۶ درصدی رشد اقتصادی جهان می‌شود. اکنون انگلیس، آلمان، روسیه، سنگاپور و برزیل با خطر جدی رکود رو به رو هستند. ضمن اینکه و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد آمریکا نیز در صورت تداوم روند فعلی تا سال ۲۰۲۱ وارد رکود شود.

باید منتظر آشکار شدن تدریجی پیامدهای این جنگ تجاری بر دیگر کشورها بود. با این وجود به نظر می رسد می توان امیدوار بود که این جنگ تجاری فرصت های تازه ای در اختیار ایران قرار دهد. تعرفه 5 درصدی بر واردات نفت از آمریکا باعث می شود فرصت نفتی خوبی برای ایران ایجاد شود. احتمالا چین به سمت ایران برای خرید نفت خواهد آمد تا نیاز به پالایشگران خود را پاسخ دهد و از سویی دیگر سیاست تحریم آمریکا را به چالش بکشاند. یک سال و نیم از آغاز جنگ تجاری می گذرد اما برخلاف پیش بینی ها هنوز مشخص نیست این نبرد به صلح می انجامد یا خیر. اگر چه پمپئو پیش بینی کرده تا پیش از انتخابات 2020 ایالات متحده خبری از جنگ تجاری نخواهد بود اما باید این واقعیت را پذیرفت که تا به اینجای کار بیشتر پیش بینی ها در رابطه با جنگ تجاری اشتباه از آب در آمده است.

اخبار مرتبط

icon news

کیسینجر از خطر تبدیل جنگ تجاری به جنگ واقعی گفت

هنری کیسینجر هشدار داد در صورتی که چین  آمریکا از حل جنگ تجاری خودشان ناکام بمانند، ی...

اقتصاد آمریکا به کدام سو می‌رود؟/ لجبازی ترامپ به ضرر اقتصاد آمریکا

در یک برآورد کلی اگر چه هم چین، هم آمریکا و هم تمام دنیا از این جنگ تجاری ضرر کرده ان...

عقب‌نشینی ترامپ از موضع سختگیرانه در قبال چین

رییس جمهور آمریکا اظهار داشت: هرچند توافق دائمی با چین را مرجح است، اما به یک توافق ت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news