اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
16 شهریور 1398 16 شهریور 1398
09:33 09:33

اتهام تازه اپل به گوگل

به تازگی گوگل از هک بی سر و صدای آیفون ها توسط تعدادی وبسایت خبر داد که به نظر می‌رسد این موضوع چندان به مذاق اپل خوش نیامده و گوگل را به هراس افکنی متهم کرده است و این دو رقیب قدیمی را رو به روی هم قرار داده است.

چندی پیش گوگل از هک بی سر و صدای آیفون ها توسط تعدادی وبسایت مخرب خبر داد. ظاهراً این موضوع به مذاق اپل چندان خوش نیامده و گوگل را به هراس افکنی متهم کرده است.

تیم زیرو گوگل در اوایل شهریور ماه امسال اعلام کرده که اگر کاربری با یک گوشی آیفون آسیب پذیر به وبسایت مخربی سر می زده، فایل های شخصی، موقعیت مکانی و پیام های کوتاه او فاش می شده است. البته این حفره امنیتی در اوایل سال جاری میلادی به اپل گزارش شده بود و این شرکت هم تنها 10 روز پس از اطلاع، مشکل را رفع کرده است. شرکت ساکن کوپرتینو اعلام کرده که حتی قبل از اینکه گوگل آنها را در جریان مشکل گذاشته مشغول رفع آن بوده اند.

اپل با وجود اینکه در مورد این آسیب پذیری با گوگل اختلاف نظر ندارد اما شرکت ساکن مانتین ویو را متهم به «هراس افکنی در میان کاربران آیفون» کرده. اپل معتقد است با این اقدام گوگل کاربران آیفون تصور می کنند دستگاه آنها در معرض خطر قرار گرفته؛ چرا که جزئیات ارائه شده در پست بلاگ گوگل فاقد جزئیات کلیدی هستند.

هک آیفون

بنا بر توضیحات اپل این حمله پیچیده، سوء استفاده گسترده از آیفون ها نبوده و تنها چند وبسایت محدود با تمرکز بر مسلمانان اویغور را شامل می شده است. همچنین مدتی بعد مشخص شد که این وبسایت ها به اندروید و ویندوز هم نفوذ کرده بودند اما به ادعای اپل گوگل به این جنبه از حمله نپرداخته بود. کمپانی ساکن کوپرتینو همچنین از محدود بودن زمان اجرای حملات گفته:

«تمامی شواهد نشان می دهند که حمله این وبسایت ها برای مدت محدود تقریباً دو ماهه عملیاتی بودند؛ نه دو سالی که گوگل می گوید.»

گوگل در پاسخ به این موضوع اعلام کرده که «پروژه زیرو تحقیقات فنی که برای کمک به درک آسیب پذیری های امنیتی طراحی شده اند را ارسال می کند. این موضع به بهبود استراتژی های دفاعی کمک می کند». همچنین بر تحقیقات عمیق با تمرکز بر جنبه های فنی این آسیب پذیری ها تأکید و اعلام کرده که به همکاری با اپل و دیگر شرکت های مطرح ادامه می دهد تا امنیت آنلاین کاربران حفظ شود.

اخبار مرتبط

icon news

تصویر قاب پشتی گوگل پیکسل ۵ XL لو رفت

 تصویر قاب پشتی پیکسل ۵ XL بعد از معرفی  پیکسل ۴ لو رفته است که طراحی نامتعارفی از ما...

اپل موبایل تاشو می‌سازد

ثبت اختراع اپل برای رفع مشکل "چین خوردگی" در گوشی‌های تاشو در هفته جاری ممکن است موجب...

کرونا تولید آیفون را مختل کرد

با توقف فعالیت شرکتی که گوشی‌های آیفون اپل را در چین مونتاژ می کند بر تولید گوشی آیفو...

حذف یک برنامه دیگر اپل از اپ استور ایرانی ها

شرکت فن آوری اپل روز پنجشنبه از اقدامات محدودتر کردن استفاده برنامه تاکسی اینترنتی اپ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news