اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
18 شهریور 1398 18 شهریور 1398
13:40 13:40

جنگ گوگل و اپل با دولت آمریکا بر سر اسلحه

دولت ایالات متحده اخیرا وارد دعوایی با گوگل و اپل شده است و قصد دارد تا  به اطلاعات دستکم ۱۰ هزار کاربری است که از یک اپلیکیشن مربوط به اسلحه استفاده کرده‌اند دسترسی پیدا کند و نام و شماره تلفن و آی.پی آن‌ها را داشته باشد.

دولت ایالات متحده در پی دسترسی به اطلاعات دستکم ۱۰ هزار کاربری است که از یک اپلیکیشن مربوط به اسلحه استفاده کرده‌اند.

به گزارش فوربس وزارت دادگستری آمریکا از اپل و گوگل خواسته نام، شماره تلفن و آدرس IP بیش از ۱۰ هزار کاربر اپلیکیشن Obsidian 4 را افشا کنند. کاربرد این اپ تنظیم دوربین های اسلحه کمپانی ATN، ضبط دامنه دید و استریم آن روی گوشی های هوشمند است. این اپ تنها در گوگل پلی بیش از ۱۰ هزار بار دانلود شده و تعداد نصب های آن از طریق اپ استور هم مشخص نیست.

این نخستین بار است که بازرسان دولت آمریکا خواستار دریافت اطلاعات شخصی کاربران یک اپ مشخص از اپل و گوگل شده اند. این درخواست به عنوان بخشی از روند بازرسی قاچاق دوربین اسلحه عنوان شده اما نگرانی هایی را در رابطه با حریم شخصی کاربران در پی داشته است.

دوربین اسلحه

ATN یکی از نام های شناخته شده در زمینه تولید دوربین های اسلحه پیشرفته است و اپلیکیشن Obsidian 4 هم برای تنظیم دقیق این دوربین ها به کار می رود. «اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده» که از زیر مجموعه های وزارت امنیت داخلی به شمار می رود، از مدتی قبل سرگرم تحقیق درباره صادرات غیرقانونی دوربین های ATN است.

به صورت تئوری این سازمان با اطلاع از نقاط جغرافیایی استفاده از اپ مذکور به مقصد محموله های قاچاق دوربین های ATN هم پی خواهد برد. با این حال کارشناسان هشدار داده اند که در صورت تسلیم اپل و گوگل در برابر این اداره، اطلاعات بسیاری از افراد بی گناه هم افشا خواهد شد و مشخص نیست هدف واقعی دولت از دستیابی به این اطلاعات چیست.

دولت با در دست داشتن اطلاعات حساسی مثل نام، شماره تماس و آدرس IP به راحتی می تواند هر کاربری را ردیابی کند. علاوه بر این ممکن است این درخواست به مقدمه ای برای تلاش برای دریافت اطلاعات در مورد اپ های دیگر نیز بدل شود. هرچند به احتمال فراوان دو کمپانی مذکور به راحتی تسلیم این درخواست نمی شوند اما صرف مطرح شدن از سوی دولت هم تا حدودی نگران کننده است.

اخبار مرتبط

icon news

تصویر قاب پشتی گوگل پیکسل ۵ XL لو رفت

 تصویر قاب پشتی پیکسل ۵ XL بعد از معرفی  پیکسل ۴ لو رفته است که طراحی نامتعارفی از ما...

حذف یک برنامه دیگر اپل از اپ استور ایرانی ها

شرکت فن آوری اپل روز پنجشنبه از اقدامات محدودتر کردن استفاده برنامه تاکسی اینترنتی اپ...

تاثیر کرونا ویروس روی اپل

 فاکسکان تامین کننده اپل، به کارکنانی که به مناسبت سال نوی چینی به تایوان سفر کرده ان...

مقامات امنیتی آمریکا توانایی نفوذ به آیفون را ندارند

شما هم می دانید، که در هر گوشی تنظیمات ساده ای وجود دارد، که با استفاده از آن تنظیمات...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news