اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 30 شهریور 1398
18 شهریور 1398 18 شهریور 1398
20:04 20:04

روش‌های آموزش و نگهداشت سوادآموزان باید تغییر کند

آنچه مسلم است بایستی روش‌های آموزش و نگهداشت سوادآموزان تغییر جدی کند. محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌ و پرورش در پیامی به مناسبت روز جهانی سوادآموزی به این نکته اشاره کرده است.

لزوم بازنگری در روش‌های آموزش و نگهداشت سوادآموزان

به گزارش سلام نو، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌ و پرورش در پیامی به مناسبت روز جهانی سوادآموزی گفت:‌ سوادآموزی باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی را در افراد ایجاد کند که آنها را قادر سازد در برخورد با پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، پیچیدگی‌های دنیای فناوری، روش‌های نوین کسب‌ و کار و شیوه‌ها و ابزارهای جدید ارتباط جوامع با یکدیگر بتوانند مشکلات فردی، خانوادگی و شغلی خود را به روش صحیح حل کنند، با محیط پیرامون خود رابطه‌ای اثربخش برقرار کنند و دانش و مهارت خود را مستمراً توسعه دهند.

در متن این پیام آمده است: تعلیم و تربیت در تعالیم دین مبین اسلام، یکی از موهبت‌های بی‌بدیل خداوند برای رشد و تعالی انسان، شکوفایی استعدادهای فطری و کسب شایستگی‌های پایه برای پیمودن مراتب حیات طیبه است. دعوت به آموزش و تربیت، دعوت به عبادتی بزرگ و مصداق عمل صالح است که زمینه‌ساز اعتلای انسان و نیل به زندگی پاک و سالم قلمداد می‌شود.

قرار گرفتن «روز جهانی سوادآموزی» در تقویم بین‌المللی، نشانه‌ فطری و جهان‌شمول بودن آموزه‌های الهی است. در عصر حاضر مفهوم سواد در بستر زمان توسعه‌یافته است و سواد، امروزه به توانایی خواندن، نوشتن و حساب کردن محدود نمی‌شود، یکی از تعاریف جدید سواد «توانایی و قدرت ایجاد تغییر» است.

در ادامه این پیام آمده است: سوادآموزی باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی را در افراد ایجاد کند که آنها را قادر سازد در برخورد با پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، پیچیدگی‌های دنیای فناوری، روش‌های نوین کسب‌وکار و شیوه‌ها و ابزارهای جدید ارتباط جوامع با یکدیگر بتوانند مشکلات فردی، خانوادگی و شغلی خود را به روش صحیح حل کنند، با محیط پیرامون خود رابطه‌ای اثربخش برقرار کنند و دانش و مهارت خود را مستمراً توسعه دهند.

تحقق این امر مستلزم درک صحیح این شرایط و بازنگری جدی در روش‌ها، رویه‌ها، محتواهای آموزشی، برنامه‌ها و خط‌مشی‌ها و اصلاح روش‌های جذب، آموزش، نگهداشت و سنجش و ارزشیابی و نیز ایجاد تعاملی جدید و سازنده با ذینفعان و بازیگران این عرصه است که سازمان نهضت سوادآموزی باید آن را با دقت و حساسیت پیگیری نماید.

اینجانب فرارسیدن روز جهانی سوادآموزی را به همکارانم در سازمان نهضت سوادآموزی، کارشناسان استان‌ها و شهرستان‌ها به‌ویژه پیشکسوتان میدان مبارزه با بی‌سوادی و آموزش‌دهندگان پرتلاش تهنیت می‌گویم و برای خدمتگزاران صدیق این عرصه آرزوی توفیق دارم./فارس

اخبار مرتبط

icon news

وزیر آموزش و پرورش چه قولی به مردم داد؟

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت که به کمبودهای مدارس دولتی واقف است و در اول...

جهانگیری وزیر جدید آموزش و پرورش را معرفی کرد

مراسم تودیع و معارفه وزیر آموزش و پرورش با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد. محسن حاجی م...

تفتیش عقاید در مدارس ممنوع است

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر آزادی همه افکار و سلیقه ها اظهار کرد که تفتیش عقاید در...

حاجی میرزایی برنامه‌هایش را به مجلس داد

محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جریان بررسی تایید صلاحیتش در مجلس به...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news