اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 27 شهریور 1398
17 شهریور 1398 17 شهریور 1398
08:15 08:15

پسر ملک سلمان وزیر انرژی عربستان شد

خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی عربستان با حکمی از طرف پادشاه این کشور شبانه  از پستش برکنار شد و  پسر ملک سلمان جایگزین او شد. 

خالد الفالح

به گزارش سلام نو، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، به موجب این حکم به عنوان وزیر انرژی جدید و به جای الفالح منصوب شد.

وزیر جدید انرژی عربستان متولد ۱۹۶۰ و پسر چهارم ملک سلمان بن عبدالعزیز بوده و مادرش سلطانه دختر ترکی السدیری است. او برادر فهد بن سلمان، احمد بن سلمان، سلطان بن سلمان، فیصل بن سلمان و خصه دختر سلمان است.

او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت صنعتی و مدرک لیسانس را در همین رشته در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه نفت و معادن ملک فهد اخذ کرده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی حکم دیگری عبدالعزیز بن عبدالله بن علی العبد الکریم معاون امور صنایع وزیر انرژی و صنعت و منابع مدنی را از پستش برکنار و به جای او اسامه بن عبدالعزیز الزامل را معاون وزیر انرژی در رتبه ممتاز تعیین کرد.

الفالح پیش از این نیز از ماموریت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت نفت "آرامکو" کنار گذاشته شده و به جای او یاسر الرمیان ناظر صندوق سرمایه‌گذاری دولتی در راس هیئت مدیره شرکت مذکور قرار گرفته بود.

تعیین رئیس جدید هیئت مدیره شرکت "آرامکو" با هدف جدا کردن شرکت از وزارت انرژی این کشور به منظور اجتناب از هرگونه تضاد منافع در آستانه آمادگی برای عرضه اولیه عمومی سهام شرکت مذکور انجام گرفت.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اخیرا نوشته بود: پست وزارت صنایع که حوزه‌ گسترده‌تری است به شخصی غیر از الفالح سپرده شد، در واقع ریاض، بندر الخریف، یکی از بزرگترین مسوولان اجرایی گروه الخریف را به عنوان وزیر صنعت و معادن که به تازگی تاسیس شده، منصوب کرد.

وال‌استریت ژورنال نوشت، الفالح هم‌پیمان اصلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود و در پیشبرد اقتصاد عربستان به او کمک کرد و زمانی که در سال ۲۰۱۶ به عنوان وزیر انرژی منصوب شد، مسوولیت دو بخش صنعت و معدن را نیز به دست گرفت.

به گفته مسوولان عربستانی، بن سلمان مسوولیتی را به الفالح سپرد که شاهد پیشرفت چندانی نبود و به تبع آن نقش برجسته او در هرم عربستان از جمله پست ریاست هیئت مدیره آرامکو و ریاست هیئت عربستان در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) را از او سلب کرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

قیمت نفت پس از کاهش نرخ‌های بهره آمریکا کاهش یافت

قیمت نفت روز پنج‌شنبه پس از  پایان بی‌نتیجه مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن، بیش از یک دل...

جزئیات توقیف نفتکش ایرانی توسط سعودی‌ها

جزییات مربوط به توقیف نفت‌کش گریس ١ در منطقه جبل الطارق نشان می‌دهد این نفت‌کش متعلق ...

پوتین و عربستان درباره قیمت نفت اختلاف دارند

پوتین گفته است : روسیه و اوپک درک متفاوتی از قیمت مناسب برای نفت دارند با این حال همک...

تصمیم ایالات متحده برایبه صفر رساندن صادرات نفت ایران بزرگترین خطر برای بازارهای انرژی جهانی است

پروفسور آلبرت بینیناچویلی افزود: عربستان سعودی و متحدان اوپک آگاه هستند که استفاده از...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news