اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
17 شهریور 1398 17 شهریور 1398
08:15 08:15

پسر ملک سلمان وزیر انرژی عربستان شد

خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی عربستان با حکمی از طرف پادشاه این کشور شبانه  از پستش برکنار شد و  پسر ملک سلمان جایگزین او شد. 

خالد الفالح

به گزارش سلام نو، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، به موجب این حکم به عنوان وزیر انرژی جدید و به جای الفالح منصوب شد.

وزیر جدید انرژی عربستان متولد ۱۹۶۰ و پسر چهارم ملک سلمان بن عبدالعزیز بوده و مادرش سلطانه دختر ترکی السدیری است. او برادر فهد بن سلمان، احمد بن سلمان، سلطان بن سلمان، فیصل بن سلمان و خصه دختر سلمان است.

او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت صنعتی و مدرک لیسانس را در همین رشته در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه نفت و معادن ملک فهد اخذ کرده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی حکم دیگری عبدالعزیز بن عبدالله بن علی العبد الکریم معاون امور صنایع وزیر انرژی و صنعت و منابع مدنی را از پستش برکنار و به جای او اسامه بن عبدالعزیز الزامل را معاون وزیر انرژی در رتبه ممتاز تعیین کرد.

الفالح پیش از این نیز از ماموریت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت نفت "آرامکو" کنار گذاشته شده و به جای او یاسر الرمیان ناظر صندوق سرمایه‌گذاری دولتی در راس هیئت مدیره شرکت مذکور قرار گرفته بود.

تعیین رئیس جدید هیئت مدیره شرکت "آرامکو" با هدف جدا کردن شرکت از وزارت انرژی این کشور به منظور اجتناب از هرگونه تضاد منافع در آستانه آمادگی برای عرضه اولیه عمومی سهام شرکت مذکور انجام گرفت.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اخیرا نوشته بود: پست وزارت صنایع که حوزه‌ گسترده‌تری است به شخصی غیر از الفالح سپرده شد، در واقع ریاض، بندر الخریف، یکی از بزرگترین مسوولان اجرایی گروه الخریف را به عنوان وزیر صنعت و معادن که به تازگی تاسیس شده، منصوب کرد.

وال‌استریت ژورنال نوشت، الفالح هم‌پیمان اصلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود و در پیشبرد اقتصاد عربستان به او کمک کرد و زمانی که در سال ۲۰۱۶ به عنوان وزیر انرژی منصوب شد، مسوولیت دو بخش صنعت و معدن را نیز به دست گرفت.

به گفته مسوولان عربستانی، بن سلمان مسوولیتی را به الفالح سپرد که شاهد پیشرفت چندانی نبود و به تبع آن نقش برجسته او در هرم عربستان از جمله پست ریاست هیئت مدیره آرامکو و ریاست هیئت عربستان در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) را از او سلب کرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تهدید نفتی عربستان

عربستان از قیمت پایین نفت و برخی از اعضای اوپک که به کاهش سهمیه تولید خود عمل نکرده ا...

بزرگ‌ترین اقتصاد خاورمیانه در انتظار رکود

صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده رشد اقتصادی عربستان در امسال به 0.2 می رسد و نسبت ...

عربستان به نفتکش ایرانی موشک شلیک کرده؟

شرکت ملی نفتکش ایران شلیک موشک از خاک عربستان به نفتکش سابیتی در دریای سرخ را تکذیب ک...

عربستان برای جبران کسری بودجه به فکر وام های دلاری افتاد

عربستان که کمترین نرخ بهره را در خاورمیانه دارد، برای جبران کسری بودجه خود که موفق به...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news