اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 27 شهریور 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
12:00 12:00

چرا ویکی پدیا از دسترس خارج شد؟

سخنگوی بنیاد غیر انتفاعی ویکی مدیا در سخنانی با توضیح مشکلاتی که پیش روی ویکی پدیا قرار گرفت گفت که از دسترس خارج شدن این سرویس به دلیل حمله سایبری بوده که توسط خرابکان اینترنتی رخ داده است، اظهاراتی که توسط اکانت توییتر آلمان ویکی مدیا هم تایید شده.

اختلال ویکی پدیا در روزهای جمعه و شنبه، این وبسایت را در اروپا و بخش هایی از خاورمیانه از دسترس خارج کرد.

به گزارش سلام نو، سخنگوی بنیاد غیر انتفاعی ویکی مدیا دلیل این موضوع را حمله سایبری توسط خرابکاران عنوان کرده است. در حالی که پست بلاگ این بنیاد اشاره ای به آنچه که دقیقاً اتفاق افتاده نداشته اما حساب کاربری توئیتر آلمان ویکی مدیا تأیید کرده که حملات محروم سازی از سرویس توزیع شده (DDoS) این دانشنامه آنلاین را از دسترس خارج کرده است.

هک ویکی پدیا

محروم سازی از سرویس توزیع شده نوعی حمله است که هکرها سرور یا شبکه را با ترافیکی بیش از تحمل ظرفیت آن هدف قرار می دهند و به این ترتیب خدمات آن را از کار می اندازند. ویکی مدیا درباره حمله اخیر اعلام کرده:

«ما این حملات را محکوم می کنیم. موضوع، تنها از دسترس خارج شدن ویکی پیدا نیست. حملات مخرب، حقوق اساسی همگانی برای دسترسی آزاد به اطلاعات و به اشتراک گذاری آنها را تهدید می کند. ما در جنبش و بنیاد ویکی مدیا متعهد هستیم که از این حقوق برای همه محافظت کنیم».

ظاهراً ویکی پدیا همچنان در بخشی از بریتانیا، لهستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا از دسترس خارج است و ویکی مدیا تلاش می کند دسترسی ها را به شرایط پایدار سابق باز گرداند.

اخبار مرتبط

icon news

ویکی پدیا از دسترس چینی‌ها خارج شد

 سایت ویکی پدیا در چین مسدود شده و نسخه آن به تمام زبان‌ها از دسترس کاربران چینی خارج...

چین تمام ویکی پدیا را فیلتر کرد!

چین در اقدامی عجیب ویکی پدیا را به تمام زبان‌هایش در این کشور ممنوع و فیلتر کرده است ...

تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه از مرز 182 میلیون گذشت

بر اساس جدیدترین آمار بیش از 71 درصد یعنی 182 میلیون نفر از افرادی که در خاورمیانه زن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news