اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 09 بهمن 1398
18 شهریور 1398 18 شهریور 1398
08:26 08:26

محصولات تراریخته و سوالات بی‌پاسخ پیش‌رو

همان طور که وزیر بهداشت به درستی اشاره کرده موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از مسیر علمی مدیریت شود گاهی اوقات به دست سیاسیون و تاجران می افتد. بسیاری از جدل ها در این باره ارتباطی به سلامت مردم ندارد و بیشتر هدف های اقتصادی و سیاسی را دنبال می کند.

Image result for ‫محصولات تراریخته‬‎

سلام نو – سرویس اجتماعی: این روزها دوباره بحث پیرامون استفاده یا عدم استفاده از محصولات تراریخته داغ شده است. موافقان و مخالفان این محصولات هنوز به نقطه اشتراکی نرسیده اند و در این بین وزیر بهداشت ضمن اشاره به لزوم درس گرفتن از تجربه دنیا موضعی بینابین گرفته است.

به گزارش سلام نو، وزیر بهداشت پیشنهاد کرده کمیته مشترک علمی برای پژوهش در خصوص سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه‌های کلیدی با حمایت وزارت بهداشت در این کمیته بررسی و اجرا شود. نمکی همچنین گفته است: اعتقاد ما بر این است که تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً ایمن و سالم!

سعید نمکی، در نشست مشترک با عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست این حرف ها را زده است. کسی که بیشتر محیط زیستی ها با او مشکل دارند. کلانتری خودش یکی از مدافعان پروپاقرص محصولات تراریخته است.

همان طور که وزیر بهداشت به درستی اشاره کرده موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از مسیر علمی مدیریت شود گاهی اوقات به دست سیاسیون و تاجران می افتد. بسیاری از جدل ها در این باره ارتباطی به سلامت مردم ندارد و بیشتر هدف های اقتصادی و سیاسی را دنبال می کند.

محصولات تراریخته را بیشتر بشناسید

محصولات تراریخته یا محصولات تغییر ژنتیکی داده‌شده به گیاهان مورداستفاده در کشاورزی گفته می‌شود که DNA آن‌ها با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک تغییر داده شده است. هدف اصلی از این تغییرات ژنتیکی در بیشتر اوقات وارد کردن صفت جدیدی به گیاه است که به ‌طور طبیعی در گونه‌ها وجود ندارد. تراریزی محصولات تراریخته به این منظور است که محصول در برابر تهدیدها، آفت ها یا بیماری ها مقاوم شود.

منتقدین تراریخته معتقدند با استفاده از این محصولات سرطان در کمین افراد است چرا که این محصولات سیستم ایمنی بدن را به مرور زمان ضعیف می کنند. با این حال باید اذعان کرد برای این ادعا دلایل مستندی وجود ندارد و بایستی تاثیرات آن روی یک نسل آزمایش شود و سپس نتیجه اعلام شود. واقعیت این است که اگر بخواهیم به صحبت مخالفین گوش کنیم باید سالهای سال استفاده از این علم را کنار بگذاریم. از سوی دیگر مهمترین فکت موافقان تراریخته همین مطلق نبودن ادعاهای مخالفین است. به باور اشخاصی که تراریخته را مضر می دانند این دلایل برای صدور مجوز استفاده از این محصولات کافی نیست.

Image result for ‫محصولات تراریخته‬‎

مدافعان محصولات تراریخته دلایلی نظیر تولید محصولات قوی تر، محافظت محیط در برابر سموم، کاهش گرم شدن زمین، کاهش قیمت غذا، تولید، محصولات جدید،مقاومت در برابر حشرات را به عنوان فواید فواید این محصولات برمی شمرند. مخالفانی که به استفاده از محصولا ارگانیک تمایل نشان نمی دهند نامناسب بودن این محصولات از جهت تغذیه ای برای انسان ها را نشانه می گیرند و می گویند دلیل دوری از این محصولات کاهش کارایی آنتی بیوتیک ها، واکنش آلرژیک، کاهش تنوع زیستی و طعم غیرمتداول است.

واردات زیاد محصولات تراریخته به ایران

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا اظهار کرده است: بخش بزرگ واردات غذایی را محصولات تراریخته تشکیل می‌دهد. براساس برآوردهای انجام شده کشورمان در سال جاری ۱۲ میلیارد دلار مواد غذایی وارد می‌کند. آن طور که کلانتری گزارش داده بیش از نیمی از این هزینه مصرفی، برای محصولات تراریخته پرداخت خواهد شد. روغن نباتی و بخش‌هایی از گوشت‌های وارداتی با صرف محصولات تراریخته تهیه می‌شوند.

حمید گورابی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در این رابطه به ایکنا گفته است: اولین و آخرین دغدغه در تولید محصول تراریخته، سلامت مردم است. البته هر ماده دیگری غیر از تراریخته نیز در صورت آلودگی به سم یا قارچ می‌تواند سلامت مردم را به خطر اندازد.

او همچنین اظهار کرده است: تمامی محصولات تراریخته در رویان هنوز در فاز تحقیقاتی هستند و هنوز محصولی به بیرون نشر پیدا نکرده است، در حین پژوهش بر روی دام‌های تراریخته در رویان بسیار مراقب هستیم که این حیوانات به بیرون نشر پیدا نکنند، چون هنوز در فاز تحقیق بوده و سلامت یا عدم سلامت آن‌ها اثبات نشده است.

اخبار مرتبط

icon news

تراریخته می‌خوریم بدون آنکه بدانیم!

نیاز است تا با تفکیک محصولات تراریخته و غیرتراریخته این حق انتخاب برای خرید به مشتری ...

برنامه وزرات بهداشت برای غنی سازی آرد با ویتامین D

محمدحسین عزیزی مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: غنی سا...

٨٥ درصد از آب استان اذربایجان غربی صرف کشاورزی می شود

رئیس خانه کشاورز آذربایجان غربی گفت: باید با تولید محصولات ارگانیک، بخش صادرات محصولا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news