اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
11:02 11:02

بهترین و بدترین غذاها برای چربی شکم

تجمع بیش از حد چربی اضافی در شکم خطرناک­تر از چربی اضافی اطراف ران و باسن است. چربی شکم موجب مشکلات جدی برای سلامتی می شود، مانند: بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2. وراثت و ژن در چاقی و قسمت های چاق بدن نقش دارند، اما سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب بافت چربی رابدتر می کند.

خوردن غذاهای پرچرب مضر است، اما دریافت کالری بیش از حد چربی دور کمر را بالا می برد و موجب چربی شکمی می شود. ژنتیک، سن و سبک زندگی همه در چاقی موثرند. تغییرات عادات می تواند در مقابله با چاقی به شما کمک کند. برچسب مواد غذایی را بخوانید و مصرف چربی های اشباع شده را بکاهید. مصرف میوه و سبزی ها را افزایش دهید و مقدار غذای مصرفی را کنترل و کاهش بدهید.

مصرف کالری بیش از حد چه از طریق نوشیدن الکل باشد و یا آب میوه های شیرین و پرخوری چربی شکم را افزایش می دهد. بدن ما به کالری نیاز دارد ولی الکل به اندازه چربی کالری دارد. مصرف الکل ارتباط مستقیم با افزایش چربی شکم می شود. این مسئله به دلیل فعالیت کبد درگیر سوزاندن الکل می شود و چربی در شکم شما جمع می شود. مطالعات نشان می دهد الکل با برهم زدن هورمون هایی که حس سیری را تنظیم می کنند موجب احساس گرسنگی می شود.

چربی های ترانس که تا حدی توسط روغن هیدروژنه به وجود می آیند، میزان چربی اطراف شکم را افزایش داده و بافت چربی را از قسمت های دیگر بدن به شکم جا به جا می کنند. چربی های ترانس در غذاهایی مانند: مارگارین، شیرینی ها، کلوچه ها، کراکر و غذاهای سرخ شده و آماده وجود دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد چای سبز به همراه ورزش وزن را کاهش می دهد. محققان فکر می کنند مواد موجود در چای سبز به نام کاتچین، بدن را به سوزاندن کالری و تقویت چربی شکم تحریک می کند. در یک مطالعه روی موش های چاق یافت شد که زغال اخته نیز موجب کاهش وزن می شود. در این مطالعه هر دو نوع رژیم غذایی پر چرب و کم چرب که سرشار از ذغال اخته بودند به موش ها داده شد و در آخر موش هایی که رژیم غذایی کم چرب غنی از ذخال اخته دریافت کرده بودند، چربی شکمی کمتری داشتند.

بیشتر غذاهای فست فود ها پر چرب و کالری هستند. مصرف این غذاها موجب افزایش وزن و چربی شکمی می شود.

برای اصلاح فرم کمر، غلات کامل را به رژیم خود اضافه کنید. به جای برنج سفید، برنج قهوه ای مصرف کنید. بسیاری از غذاهای فراوری شده موجب کاهش وزن می شوند. مطالعات نشان می دهد یک رژیم غذایی دارای غلات کامل چربی اضافی دور کمر را بهبود می بخشد.

اسپاگیتی و ذرت از دانه های اصلاح شده ساخته شده اند، اما پاپ کورن یک غذای غلات کامل است که موجب تقویت فیبر می شود. غذاهای حاوی غلات کامل از غلات های فراوری شده بهترند، زیرا فیبر بالاتری دارند و دیرتر هضم می شوند. در نتیجه احساس سیری در مدت طولانی تری دارید و همچنین به تنظیم سطح کلوگوز خون و کاهش چربی ها کمک می کند.

به طور کلی، مردان به دلیل تقویت هورمون های جنسی بیشتر از زنان چربی ها را در ناحیه شکم ذخیره می کنند. در زنان قبل از 40 سالگی، چربی بیشتر در ناحیه باسن و ران ذخیره می شود ولی بعد از 40 سالگی با کاهش سطح استروژن چربی در شکم جمع می شود.

هنگام کاهش وزن احتمال کاهش چربی های میانه بدن بیشتر است. کاهش وزن با یک برنامه و رژیم غذایی مناسب چربی های شکم را از بین می برد. بهترین راه برای اصلاح کمر تغذیه درست و ورزش کردن است.

اخبار مرتبط

icon news

خوردن پروتئین یک استراتژی طولانی برای کاهش چربی شکم

پروتئین مهمترین مواد مغذی هنگام کاهش وزن است. نشان داده شده است، که پروتئین تمایل به ...

راه های کوچک کردن سینه

وجود چربی قفسه سینه می تواند چالش برانگیز باشد. اما با ورزش هدفمند ، یک برنامه رژیم غ...

سرکه سیب چگونه به بهبود سلامتی کمک می‌کند؟

سرکه سیب به شما در کاهش وزن و چربی شکم کمک می‌کند. مطالعات نشان می دهد، که سرکه می تو...

چگونه پیاده روی می تواند به شما در کاهش وزن و چربی شکم کمک کند؟

اگر می خواهید سالم و سرحال باشید ورزش را فراموش نکنید. این امر به دلیل فعال بودن جسمی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news