اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 01 اسفند 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
13:18 13:18

الگوی فرزند پروری؛ تربیت فرزند سالم

نوع روابطی که والدین در موقعیت های مختلف به منظور تربیت و پرورش فرزند خویش پیش می گیرند، شیوه فرزندپروری آنها را شامل می شود. تربیت فرزند را یکی از مهمترین و اساسی ترین کارهای والدین می باشد.فرزندان مقلدان خوبی هستند پس مهم تر از هر چیز اصلاح رفتار والدین می باشد.قبل از توقع داشتن هر رفتار و عملی در کودک خود، ابتدا آن عمل را در خود بیابیم.

اجازه دهید کودکان صحبت کنند

یاد بگیرید که به فرزندانتان گوش دهید. تأثیرگذاری بر زندگی آنها یکی از بزرگترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. تنظیم صدای فرزندانمان آسان است ، و فرصتی برای راهنمایی معنادار نیست. اگر هرگز به فرزندان خود گوش نکنید و تمام وقت خود را صرف دستور دادن به کودک کنید ، آنها احساس احترام و مراقبت نمی کنند.

فرزندان خود را تشویق کنید که صحبت کنند. کمک به آنها در بیان به موقع میتواند به آنها در برقرار کردن ارتباط  موفقیت آمیز در آینده کمک کند.

و در هنگام انجام کار اشتباه او را سرزنش نکنید ، بلکه رفتار او را سرزنش کنید و به او بفهمانید که فرزند خود رت دوست دارید ولی از کار اشتباهش ناراحت هستید.

احترام گذاشتن به فرزند

با فرزند خود با احترام رفتار کنید. هرگز فراموش نکنید که فرزند شما انسانی زنده است که تنفس می کند و دقیقاً مانند بقیه نیاز به احترام دارد. اگر به فرزند خود قول داده اید بر سر قول خود بمانید،به عنوان مثال:قول داده اید او را به سینما ببرید ، قول خود را پس نگیرید حتی اگر خیلی خسته هستید. اجازه دهید فرزندان از شما وفای به عهد را بیاموزند و مسئولیت حرف های خود را به عهده بگیرند.اگر به فرزند خود احترام بگذارید ، قطعا فرزند شما هم به شما احترام می گذارد.

به اندازه دوستش بدارید

تحسین بیش از حد فرزند خود، یا محبت بیش  بیش از حد ،می تواند کودک شما را فاسد کند. دوست داشتن ، محبت و توجه به فرزندتان ، فرزند شما را به سمت پیشرفت به عنوان یک انسان مثبت ترغیب خواهد کرد. دادن اسباب بازی به جای محبت به فرزند خود ، یا توبیخ نکردن فرزندتان به دلیل رفتار بد ، همان چیزی است که شما را به تربیت نادرست فرزندتان سوق می دهد.

حداقل یک بار در روز به کودک خود بگویید که چقدر او را دوست دارید اما در زمان مناسب.

حمایت والدین از فرزندان

در زندگی روزمره فرزند خود درگیر شوید. اگر می خواهید کودک خود را تشویق کنید تا علایق و شخصیت خود را توسعه دهد ، باید یک پشتیبانی قوی برای او باشید. این بدان معنا نیست که شما باید در هر ثانیه از روز فرزند خود را دنبال کنید ، اما این بدان معنی است که شما باید در تمام لحظات کوچک در آنجا حضور داشته باشید ، از اولین بازی فوتبال او گرفته تا رفتن به مدرسه و موفقیت های هرچند کوچک.

پس از آنکه فرزند شما مدرسه را شروع کرد ، باید بدانید کلاس های چگونه می گذرد و از او با خبر باشید؛ کم کم مسئولیت او را بیشتر کنید و در انجام کارهای دشوار به او کمک کنید ، اما کار را برای او انجام ندهید.

با بزرگتر شدن فرزندتان ، می توانید کمی عقب تر بایستید و کودک خود را تشویق کنید که علایق خود را دنبال کند.

فرزند خود را به سمت استقلال داشتن تشویق کنید. در کارهایش  او را راهنمایی کنید ولی امر ونهی نکنید و به او اجازه دهید از گزینه های گوناگونی انتخاب کند. شما می توانید برای خرید لباس فرزندتان کمک کنید، اما با کودک خود به خرید لباس بپردازید ، بنابراین او در ظاهر خود، حرف هایی برای گفتن دارد. و اگر فرزند شما می خواهد با دوستان خود بازی کند یا بدون وجود شما در آنجا با اسباب بازی های خود بازی کند ، بگذارید او گاه به گاه هویت خودش را بسازد.

چه زمانی کودک مستقل می شود؟

اگر استقلال کودک را زودتر از موعد تشویق کنید ، فرزند شما به احتمال زیاد برای خودش فکر می کند که یک بزرگسال شده است.

با ایجاد استقلال زود هنگام فرزند شما اجازه کودکی کردن را به خود نمی دهد و اشتباهات خود را بیشتر سرزنش می کند و شکست های خود را بزرگ تر از حد معمول می بیند.

سعی کنید مزه هر تجربه ای را در وقت خود به فرزندتان بچشانید.

اخبار مرتبط

icon news

راهکارهای تربیتی برای افزایش عزت نفس کودکان

تربیت و راهکارهای تربیتی به معنای ایجاد حس بد در کودک نسبت به خودش جهت پیشگیری از یک ...

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

پرورش و رشد کودکان دشوار است و گاهی  می تواند زندگی را مختل کند. این بدین معنا نیست ک...

با کودکان دوقلو چگونه رفتار کنیم؟

 برخی افرادی که دارای کودکان دوقلو می باشند لباس های مشابه تن آن ها می کند و اسباب با...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news