اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 02 اسفند 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
15:07 15:07

آمار تجارت خارجی چه زمانی اعلام می‌شود؟

تحریم‌های آمریکا و فشار برای محدودیت در حوزه تجارت خارجی عاملی است که گمرک ایران آن را دلیل  قطع اعلام آمار مربوط به تجارت خارجی عنوان کرده است.

صادرات

با قطع اعلام آمار مربوط به تجارت خارجی در ماه‌های اخیر، گمرک ایران دلیل این اقدام را تحریم‌های آمریکا و فشار برای محدودیت در حوزه تجارت خارجی که موجب ایجاد چالش‌هایی شده است، اعلام کرد.

به گزارش سلام نو، انتشار آمار تجارت خارجی کشور ازجمله وظایف گمرک است که طی سال‌های اخیر به ویژه پس از راه‌اندازی سیستم‌های الکترونیکی به طور جدی‌تری در دستور کار بوده است؛ به طوری که ماهانه آمار مربوط به صادرات و واردات و جزئیات کامل آن منتشر می‌شد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و مورد توجه رسانه‌ها، کارشناسان و مسئولان قرار داشت.

این روند اما تا فروردین امسال ادامه داشت و از اردیبهشت ماه دیگر گمرک به روال گذشته آمار تجارت خارجی را منتشر نکرد و در دسترس عموم قرار نگرفت؛ به گونه‌ای که از اردیبهشت ماه تا کنون جزئیات صادرات و واردات ایران اعلام نشده و تنها در روزهای اخیر گزارشی کوتاه در مورد کلیت تجارت خارجی منتشر شد که حاوی جزئیات نبود.

اما به دنبال انتقادات مطرح شده در رابطه با چرایی عدم انتشار آمار تجارت خارجی، ‌گمرک ایران طی توضیحاتی اعلام کرده است که "پس از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و افزایش تلاش‌ها برای ایجاد فشار و اعمال محدودیت بیشتر در حوزه تجارت خارجی به خصوص صادرات کالاهای غیرنفتی، چالش‌هایی در این حوزه پدید آمده که مقابله با آنها نیازمند همکاری مردم، حسن تدبیر مسئولان و همگامی رسانه‌ها است و انتظار می رود صاحبنظران، کارشناسان و اصحاب رسانه‌ با درک موقعیت و شرایط حساس کنونی توجه لازم را به این موضوع داشته باشند. "

در ادامه گمرک توضح داده که "در حال حاضر طبق روال قبلی آمارهای تجارت خارجی تهیه و در مهلت مقرر به صورت منظم آماده سازی می‌شود و کلیات آمار تجارت خارجی نیز در اختیار عموم قرار می گیرد. "

این در حالی است که از اردیبهشت ماه سال جاری جزئیات آماری تجارت خارجی به روز نشده است.

با این حال آخرین گزارش کلی اخیرا گمرک از وضعیت تجارت خارجی نشان از آن داشت که میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی به بیش از ۶۰ میلیون و ۷۳۷ هزار تن به ارزش ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

همچنین واردات با کاهش ۰.۱۱ در وزن و ۶.۸ درصد در ارزش دلاری در مقایسه با سال گذشته همراه بوده است؛ به طوری که میزان واردات به ۱۴ میلیون و ۱۲۶ هزار تن با ارزش ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسیده است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پیش بینی بودجه برای شهرداری تهران

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه سال آینده انقبا...

ایرانیان در سال گذشته چرا مهاجرت کردند؟ + جدول

بررسی نتایج یک طرح آمارگیری نیروی کار نشان داد که 8عامل باعث ترک وطن و مهاجرت افراد د...

حساب های ارزی بسته است/ کمک نقدی دریافت نکرده ایم

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: به دلیل بسته بودن حساب های ارزی، هیچ کمک نقدی را جهت کمک ...

هیچ مشکلی در تامین باتری قلب نداریم

 رییس هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در امور بیماران، افزود:  در حال حاضر میزان دپوی ما در...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news