اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 31 شهریور 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
19:22 19:22

تابویی که در عربستان صعودی شکسته شد

وزارت انرژی به دست یک شاهرزاده افتاده است. این مساله از آن رو قابل توجه است که این تخستین بار است که یک شاهزاده‌ سعودی سکان دار وزارت خانه ای در عربستان شده است. گفته می شود شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان مهارت زیادی در بخش نفت دارد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان از مدت‌ها پیش در هیئت سعودی در سازمان "اوپک" بوده و مهارت زیادی در بخش نفت دارد. او چیزی حدود ده‌ها سال سابقه فعالیت در این بخش را داراست اما نکته اینجاست که او اولین شاهزاده‌ سعودی است که سکان وزارت انرژی این کشور را به دست گرفته است.

به گزارش سلام نو به نقل از سایت شبکه الجزیره، تحلیل‌گران معتقدند، به نظر نمی‌رسد شاهزاده عبدالعزیز سیاست نفت عربستان را تغییری بدهد زیرا او به مذاکره درباره توافق کنونی بین اوپک و کشوهای غیرعضو برای کاهش تولید جهانی نفت در حمایت از قیمت‌ها و تحقق توازن در بازار کمک کرده است.

شاهزاده عبدالعزیز در سال ۲۰۱۷ به عنوان وزیر مشاور در امور انرژی تعیین شد و از نزدیک با علی النعیمی، وزیر اسبق نفت به عنوان معاون او کار می‌کرد.

برخی افراد آگاه می‌گویند، مهارت او بسیار بالاست به طوریکه توانست تابوی غیرممکن بودن تعیین اعضای خاندان سلطنتی در پست وزیر انرژی عربستان را بشکند.

منابع سعودی و دیپلمات‌ها می‌گویند، نظر غالب این است که خاندان حاکم در عربستان پست وزیر انرژی را بسیار مهم می‌دانند به حدی که معتقدند، سپردن آن به یکی از اعضای خاندان سلطنتی احتمالا در توازن قدرت دقیق در خاندان حاکمه اخلال ایجاد می‌کند و سیاست نفتی کشور را در گرو مانورهای سیاسی قرار می‌دهد.

پست وزارت انرژی از سال ۱۹۶۰ شاهد پنج وزیر بوده که هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی نبوده‌اند.

در ماه گذشته میلادی عربستان وزارت صنایع و منابع معدنی را جدای از وزارت انرژی تاسیس کرد. قبل از تصمیم به انفصال این دو حوزه خالد الفالح، وزیر سابق انرژی بر بیش از نیمی از اقتصاد سعودی در وزارتخانه عظیم انرژی، صنایع و منابع معدنی که در سال ۲۰۱۶ برای یاری به هماهنگی اصلاحات جدید ادغام شد، نظارت می‌کرد. الفالح هفته گذشته نیز از ریاست شرکت نفتی آرامکو کنار گذاشته شد و یاسر الرمیان رئیس صندوق سرمایه‌گذاری دولتی جانشین او شد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

هشدار عربستان با بمباران بوکمال؟

منابع مطلع مدعی شدند که که جنگنده های عربستان در حمله بامداد سه شنبه به مواضع نیروهای...

صادرات سلاح آلمانی به عربستان هم‌چنان ممنوع است

دولت آلمان امروز -چهارشنبه- اعلام کرد که ممنوعیت صادرات اسلحه به عربستان سعودی که پیش...

ظرفیت آرامکو فعلا تکمیل نمی‌شود

 تارنمای اینوستینگ روز سه شنبه اعلام کرد که در پی حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیس...

عربستان کنسولگری خود در استانبول را حراج کرد!

یک روزنامه مشهور ترکیه با اشاره به فروش کنسولگری عربستان در استانبول تاکید کرد این ات...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news