اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
18 شهریور 1398 18 شهریور 1398
21:45 21:45

فرانسه و روسیه خواستار حفظ برجام شدند

 در کنفرانس خبری امروز وزیران امور خارجه روسیه و فرانسه در مسکو هر دو طرف بر حفظ برجام تاکید کردند و خواستار حفظ آن شدند. لاوروف همچنین اعلام کرد هیچ جایگزینی برای برجام متصور نیست.

لاوروف: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

به گزارش سلام نو، سرگئی لاوروف که امروز در قالب فرمت 2+2 به همراه سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور با وزیران امور خارجه و دفاع فرانسه گفت وگو کرد درجمع خبرنگاران اظهار داشت که روسیه نیز با فرانسه اتفاق نظر دارد که برجام باید حفظ شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار داشت: هیچ گزینه جایگزین معقولی برای معامله با ایران وجود ندارد از این رو مسکو و پاریس قصد ادامه کار برای حفظ این توافق را دارند.

نشست 2+2 وزیران خارجه روسیه وفرانسه دوازدهمین جلسه شورای همکاری های امنیتی روسیه و فرانسه به حساب می آید که سالها متوقف شده بود اما با تغییر رویکرد امانوئل مکرون و نزدیکی بیشتر فرانسه به روسیه بار دیگر از سر گرفته شده است.

مکرون بتازگی از طرح خود برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا سخن گفته و حتی از میزبانی نشست سران ایران و آمریکا استقبال کرده و گفته که این طرح شدنی است.

در سوی دیگر تهران معتقد است که تلاش رئیس جمهوری فرانسه یافتن راهی برای انجام تعهدات طرف های اروپایی توافق هسته ای است چرا که به نظر می رسد اروپایی ها برای انجام تعهدات خود نیاز به کسب اجازه آمریکا دارند ضمن اینکه اظهار نظر توسط دیگر دولت ها در خصوص ایران و آمریکا یا مطرح کردن طرح دیدار به معنی تغییر مواضع رسمی گذشته تهران نیست.

لاوروف نیز پیشتر با بیان اینکه مکرون، همتای روس خود را در جریان ابتکار خود قرار داده بود، افزود: ما از اقدام فرانسه حمایت می کنیم اما معتقدیم که حفظ برجام تنها با حفظ منافع تمام طرف های این توافق ممکن است.

یادآور می‌شود که ایران پس از خروج آمریکا از برجام و اقدامات این کشور علیه همکاری‌های بین‌المللی با تهران و عهدشکنی و اهمال اتحادیه اروپا در انجام تعهدات خود در چارچوب برجام سه گام خود را به اجرا گذاشت. روسیه پیشتر گام سوم تهران را سیگنالی قوی به طرف های اروپایی توافق هسته ای برای بازگشت توازن به این توافق خوانده بود.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

خرسندی پوتین از مواضع مشترک تهران و مسکو

رئیس جمهور روسیه در دیدار با روحانی از موضع مشترک دو کشور درباره برجام ابراز خرسندی ک...

آلمان و فرانسه مخفیانه به عربستان سلاح می فروشند

صدراعظم آلمان و  رئیس جمهور فرانسه در قراردادی محرمانه توافق کردند با کاهش مقررات صاد...

فرانسه عملیات پهپادی علیه آرامکو را قویا محکوم کرد

در تداوم حمایت حامیان غربی رژیم عربستان سعودی از این کشور، امروز دولت فرانسه نی با ان...

درگیری مجدد پلیس با جلیقه‌زردها

 پلیس با جلیقه‌زردها دوباره درگیر شد. این درگیری این بار در شهر نانت فرانسه اتفاق افت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news