اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
21 شهریور 1398 21 شهریور 1398
13:46 13:46

تغییرات رفتاری ناگهانی و علائم هشدار دهنده در کودکان

تعدادی از رفتارهای مختلف کودک وجود دارد که والدین باید مراقب آن باشند و این ممکن است نشانه هایی از پریشانی درکودک باشد. والدین غالباً نگران این هستند که برخی از رفتارها ممکن است با کیفیت مراقبت ها مربوط باشد.

بسیاری از روانشناسان رشد، اتفاق نظر دارند که وقتی مراقبت از کودک کیفیت بالایی دارد، برای پیش بینی پیامدهای منفی در رشد باید دلیلی کمی وجود داشته باشد. در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهند، مراقبت های روزانه با کیفیت بالا، در واقع می تواند بیش از مراقبت در منزل، باعث رشد شناختی کودکان شوند .

با این حال، هنوز هم برای والدین مهم است که مراقب رفتار کودک خود باشند. کودکان به سرعت در حال  رشد و پیشرفت هستند، به همین دلیل لازم است در این دوره حساس، مراقبت و پشتیبانی مناسب داشته باشند.

تغییرات رفتاری که باید در کودکان جستجو شود

در زیر تعدادی از علائم هشدار دهنده رفتاری کودک بیان شده است. اگر فرزند شما ناگهانی تغییر  رفتار داده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و در وضعیت فعلی مراقبت از کودک خود تجدید نظر کنید.

  1. فرزند شما به شدت گرسنه می شود

در حالی که همه کودکان به حمایت و اطمینان نیاز دارند، گرسنگی بیش از حد ممکن است نشانه مشکل باشد. اگر متوجه تغییر ناگهانی در فرزند خود شده اید، توجه داشته باشید که این رفتار اغلب و کجا اتفاق می افتد. یادگیری اینکه چرا کودک شما در این ایام نیاز به توجه بیشتر دارد، مهم است.

  1. فرزند شما به طرز غیرقابل تصوری از فکر جدایی شما گریه می کند

کاملاً طبیعی است که کودکان ترجیح دهند کنار والدین خود باشند. با این حال، داشتن چنین واکنش عاطفی شدید منفی نسبت به یک فرد خاص، باید جدی گرفته شود. آیا فرزند شما همیشه در پاسخ به جدایی از والدین گریه می کند یا فقط دربعض مواقع خاص؟  برخی اوقات اضطراب جدایی ممکن است طبیعی باشد، اما یک الگوی مداوم ممکن است نشانگر این باشد که فرزند شما مراقبت و توجه مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

اگر به نظر می رسد مشکل در خواب است، وقت آن است که وضعیت مراقبت از کودک خود را دوباره ارزیابی کنید.

  1. فرزند شما برخورد مکرر با اشیا دارد که منجر به ضربات و کبودی می شود

چند خراش بخشی طبیعی ازرفتار یک کودک سالم است، اما الگویی از حوادث غیر قابل توضیح، ممکن است علامتی هشدار دهنده برای نظارت ضعیف یا حتی سوء استفاده بدنی باشد. اگر فرزند شما دچار حوادث بیش از حد است، سریعاً تحقیق کنید تا مشخص شود که آیا اقدامات بعدی لازم است یا خیر.

  1. کودک شما در برقراری ارتباط با خودتان و کودکان دیگر راحت نیست

کودک شما باید احساس راحتی کند و مایل به اشتراک گذاشتن افکار، نگرانی ها، احساسات و مشکلاتش  با شما باشد. اگر فرزند شما در برقراری ارتباط با هم سالان مشکل داشته باشد، ممکن است نشانه این باشد که فرزند شما از حمایت عاطفی و راهنمایی مورد نیاز برخوردار نیست.

  1. فرزند شما نافرمان یا مطیع می شود

نمایش ناگهانی نافرمانی و بی اعتنائی می تواند یک مشکل اساسی در ارائه مراقبت از کودک  باشد. به منظور حفظ ثبات و سازگاری، تدوین یک برنامه رفتاری با مربی فرزندتان ضروری است.

  1. فرزند شما از تغییرات رفتاری قابل توجه برخوردار است

تغییرات ناگهانی یا چشمگیر در رفتار شاید نگران کننده ترین علائم هشدار دهنده باشد. این رفتارها ممکن است در خانه، بین همسالان یا هنگام خواب نشان داده شود. کودکی که قبلاً برون گرا بوده است ممکن است حالت خلقی یا عقب نشینی داشته باشد، یا ممکن است رفتارش با وسواس و ناخوشایند شود. اگر متوجه تغییر رفتار کودک شده اید، فوراً به اوضاع بنگرید تا یک راه حل پیدا کنید.

اخبار مرتبط

icon news

راهکارهای تربیتی برای افزایش عزت نفس کودکان

تربیت و راهکارهای تربیتی به معنای ایجاد حس بد در کودک نسبت به خودش جهت پیشگیری از یک ...

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

پرورش و رشد کودکان دشوار است و گاهی  می تواند زندگی را مختل کند. این بدین معنا نیست ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news