اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
21 شهریور 1398 21 شهریور 1398
15:57 15:57

پیوندهایی که خم می شوند، اما  خسته نمی شوند

بین فرزندان و پدر بزرگ و مادربزرگ ها، پیوند مشخصی وجود دارد که آنها را با عشق، بازی و چیزهای مورد علاقه منسجم ترمی کنند. اما این پیوندی است که پدربزرگ و مادربزرگ گاهی اوقات احساس می کنند در گذر از کودکی به بزرگسالی شکسته شده اند.

این روابط تا چه زمانی ادامه دارند؟

روابط در دوران پس از بلوغ تغییر می کنند، زیرا اولویت های کودکان بیشتر در خانواده متمرکز می شود. اما پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هنوز هم برای نوه ها مهم هستند. اگر آنها  بخواهند بین بیرون رفتن با دوستان یا پخت وپز با مادربزرگ یکی را انتخاب کنند، رقابت کمی سخت  خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد که حتی در سن دانشگاه و فراتر از آن، مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هنوز هم افرادی مهم در زندگی نوه های خود هستند. درست است که مرکز ثقل آنها به سمت همسالانشان بیشتر می شود، اما تحقیقات نشان می دهد که حتی در سن دانشگاه و حتی فراتر از آن، مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هنوز هم افراد مهمی در زندگی نوه های خود هستند.

مثالی از این نوع روابط

پدربزرگ و مادربزرگ ها این نظر را تایید می کنند. طبق تحقیقی که که از یک پدربزرگ و مادربزرگ با چهار نوه آنها به عمل آمده است مشخص شده است که آنها با چهار نوه خود رابطه نزدیکی برقرار کرده اند. از سن 11 تا 21 سالگی این به طور خودکار اتفاق نمی افتد. نیاز به تلاش و تعهد دارد. نگه داشتن خطوط ارتباطی برای حفظ پیوند مهم است. به اشتراک گذاشتن منافع خود، حتی اگر این به معنای شنیدن کمی بازی ویدیویی بیشتر از آنچه ممکن است باشد، به بچه ها این حس علاقه بی قید و شرط از پدر بزرگ و مادر بزرگ خود را می دهد که می توانند بیشتر آنها را در کنار خود نگه دارند.

پدر بزرگ می گوید، این کارها را در طول زندگی با نوه های خود انجام داده است. ما به بسیاری از نمایش ها، کنسرت ها، اسب سواری و همچنین برنامه ها و نمایش های مدرسه رفته ایم. او اضافه می کند شما باید با آنچه انها می خواهند درگیر شوید. این بی معنی است که از یک فرد 15 ساله بخواهیم کاری را انجام دهد که واقعاً نمی خواهد انجام دهد.

آداب و رسوم

آداب ورسوم خانوادگی یکی دیگر از عوامل مهم در تحکیم این روابط است. فعالیت هایی که در طول زندگی خانوادگی انجام داده اید. مانند انجام مراسمات خاص، عید نوروز و جشن های مذهبی، باعث ایجاد ارتباط صمیمانه بین فرزندان و پدر بزرگ و مادر بزرگ آن هاست. این روابط همچنان در طول سال های نوجوانی و بعد از آن مهم خواهد بود.  دوتا از نوه ها اظهار دارند که به همراه پدر بزگ خود جمعه شب ها برای شام بیرون می ‌رفتند. که از۱۵سال پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد، در واقع پدر بزرگ برای کمک به پدر و مادر که هردو شاغل بودن این کار را انجام می داده است. این زمان  مهم برای آنها تبدیل به یک پیوند خانوادگی و از بسیاری جهات، تبدیل  به یک شبکه پشتیبانی، مانند  کمک در تکالیف مدرسه یا  رفع مشکلات بچه ها شده است.

موقعیت جغرافیایی

مکان و موقعیت جغرافیایی در این نوع ارتباطات بسیار مهم است .زیرا نزدیکی محل  و در دسترس بودن ایجاد رابطه ها را تسهیل می کند . با این حال، فولر تامسون  مسئول این تحقیق می گوید، فن آوری امروزه، اینترن ، اسکایپ و فیس بوک، باعث شده تا تحمل دوری مسافت سخت نباشد و فرزندان همچنان در ارتباط با پدر بزرگ و مادربزرگ هایشان شاد باشند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news