اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
21 شهریور 1398 21 شهریور 1398
20:13 20:13

دگزامتازون و موارد مصرف آمپول دگزامتازون

دگزامتازون برای درمان شرایطی مانند آرتروز ، اختلالات سیستم ایمنی خون / هورمون / سیستم ایمنی بدن ، واکنش های آلرژیک ، شرایط خاص پوست و چشم ، مشکلات تنفسی ، برخی از بیماری های روده و برخی سرطان ها استفاده می شود. همچنین از این آزمایش به عنوان تست اختلال در غده آدرنال (سندرم کوشینگ ) استفاده می شود.

موارد مصرف آمپول دگزامتازون

دگزامتازون برای درمان شرایطی مانند آرتروز ، اختلالات سیستم ایمنی خون / هورمون / سیستم ایمنی بدن ، واکنش های آلرژیک ، شرایط خاص پوست و چشم ، مشکلات تنفسی ، برخی از بیماری های روده و برخی سرطان ها استفاده می شود. همچنین از این آزمایش به عنوان تست اختلال در غده آدرنال (سندرم کوشینگ ) استفاده می شود.

این دارو یک هورمون کورتیکواستروئید (گلوکوکورتیکوئید) است. آمپول دگزامتازون واکنش دفاعی بدن شما را کاهش می دهد و علائمی مانند تورم و واکنش آلرژیک را کاهش می دهد.

نحوه استفاده از دگزامتازون

دوز و طول مدت درمان بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. پزشک شما ممکن است هر از گاهی سعی کند دوز شما را به آرامی کاهش دهد تا عوارض جانبی را به حداقل برساند.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با ناگهان قطع شدن این دارو برخی شرایط بدتر شود. ممکن است دوز شما به تدریج توسط پزشک کاهش یابد.

اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا وخیم تر شد ، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض آمپول دگزامتازون

ناراحتی معده ، سردرد ، سرگیجه ، تغییرات قاعدگی ، مشکل در خواب ، افزایش اشتها یا افزایش وزن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این تأثیرات ، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی ، فوراً به پزشک خود بگویید: علائم عفونت (مانند تب ، گلودرد مداوم ) ، درد استخوان و مفاصل ، افزایش تشنگی / ادرار ، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم ، درد چشم / فشار ، مشکلات بینایی ، سوزش قلب ، مدفوع تیره رنگ ، استفراغ ، صورت پف کرده ، تورم مچ پا / پا ، درد معده / شکم ، درد / قرمزی / تورم بازوها / پاها ، خستگی ، تغییرات روحی و روانی (به عنوان مثال ، افسردگی ، نوسانات خلقی ، تحریک) ، رشد غیرمعمول موهای زائد / پوست ، درد عضلات /گرفتگی ، ضعف ، کبودی / خونریزی ، بهبودی آهسته زخم ، نازک شدن پوست ، تشنج .

یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، اگر متوجه علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس شدید ، در صورت احتیاط از پزشک معالج فوری کمک بگیرید .

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

نکات احتیاطی آمپول دگزامتازون

قبل از مصرف دگزامتازون ، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید . یا به سایر کورتیکواستروئیدها؛ و یا هر گونه آلرژی دیگر را اطلاع دهید .

قبل از استفاده از این دارو ، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید ، به ویژه در مورد: عفونت ها (به عنوان مثال ، سل ، تبخال ، عفونت های قارچی) ، بیماری کلیه ، بیماری کبد ، شرایط روحی و روانی (به عنوان مثال ، روان پریشی ، اضطراب ، افسردگی ) ، کم بودن مواد معدنی خون (به عنوان مثال ،پتاسیم کم / کلسیم ) ، بیماری تیروئید ، مشکلات معده / روده (مانند زخم ، کولیت اولسراتیو ،دیورتیکولیت ، اسهال غیر قابل توضیح) ، فشار خون بالا ، مشکلات قلبی (مثلاً نارسایی احتقانی قلب ،حمله قلبی اخیر ) ، دیابت ، بیماری های چشمی (به عنوان مثال ، آب مروارید ، گلوکوم ، تبخال چشم ) ،پوکی استخوان ، سابقه لخته شدن خون .

هرگونه صدمه یا علائم عفونت (مانند درد مداوم گلو / تب / سرفه ، درد هنگام ادرار ، درد عضلات) را که در طول درمان رخ می دهدگزارش دهید استفاده از داروهای کورتیکواستروئید به مدت طولانی می تواند پاسخ بدن به استرس جسمی را برای بدن دشوارتر کند. بنابراین ، قبل از جراحی یا معالجه اضطراری ، یا در صورت ابتلا به بیماری / آسیب جدی ، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید یا در طی 12 ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید. در صورت بروز خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن ، فوراً به پزشک خود بگویید .اگر مدت طولانی از این دارو استفاده خواهید کرد ، یک کارت هشدار دهنده یا دستبند شناسه پزشکی تهیه کنید که استفاده شما از این دارو را مشخص می کند.

از تماس با افرادی که آبله مرغان یا سرخک دارند ممانعت کنید مگر اینکه قبلاً این بیماری را گرفته باشید (مثلاً در دوران کودکی). اگر در معرض یکی از این عفونت ها قرار داشته اید و قبلاً آن را تجربه نکرده اید ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

اگر سابقه زخم دارید یا دوزهای زیادی از آسپیرین یا سایر داروهای آرتریت مصرف کرده اید ، نوشیدنی های الکلی را در مصرف این دارو محدود کنید تا خطر خونریزی معده / روده کاهش یابد . برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

عوارض آمپول دگزامتازون در بیماران دیابتی

اگر مبتلا به دیابت هستید ، این دارو ممکن است کنترل قند خون را سخت تر کند . مرتباً قند خون خود را کنترل کنید و نتایج را به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز به دارویی ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما کنترل شود.

در صورت استفاده طولانی مدت این دارو ممکن است رشد کودک را کند کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید. مرتباً به پزشک مراجعه کنید تا قد و رشد فرزند شما

عوارض آمپول دگزامتازون در خانم های باردار

در دوران بارداری ، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد ، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. نوزادانی که از مادرانی متولد می شوند که مدت طولانی و یا با دوز زیاد از این دارو استفاده می کنند ، ممکن است سطح هورمون کورتیکواستروئید کم داشته باشند . در صورت مشاهده علائمی مانند تهوع / استفراغ مداوم ، اسهال شدید یا ضعف در نوزادخود فوراً به پزشک خود بگویید .

عوارض آمپول دگزامتازون در دوران شیردهی

این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود و می تواند اثرات نامطلوب بر روی شیرخوار داشته باشد.قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news