اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
20:18 20:18

دولت انگلیس بعیدی نژاد را احضار کرد

متعاقب انتشار شایعه ای مبنی بر فروش نفت آدریان دریا به سوریه، وزارت خارجه انگلیس سفیر ایران در این کشور را احضار کرد

وزارت خارجه انگلیس

به گزارش سلام نو، به نقل یورونیوز، وزارت امور خارجه انگلیس امروز (سه‌شنبه) حمید بعیدی‌نژاد، سفیر کشورمان در لندن را به منظور «محکوم کردن» اقدام اخیر ایران در خصوص ارسال محموله کشتی «آدریان دریا ۱» به سوریه احضار کرده است.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای ادعا کرد: ایران نشان‌ داده که به ضمانت خودش در خصوص «آدریان دریا ۱» بی‌اعتنا است. فروختن نفت به بشار اسد، نشانگر الگوی رفتاری ایران در خصوص برهم زدن امنیت منطقه است.

انگلیس قرار است این موضوع را در ماه جاری در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کند.

به گزارش ایسنا، نفتکش آدریان دریا که پیشتر «گریس ۱» نام داشت، روز چهارم ژوئیه در جبل‌الطارق توسط نیروهای انگلیسی با این ادعا که مقصد آن سوریه بوده است، توقیف شد اما شش هفته بعد دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم به رفع توقیف آن داد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز یک‌شنبه در مورد آخرین وضعیت کشتی «آدریان دریا »۱ و مباحث مطرح شده در ارتباط با آن گفت: ما از همان ابتدا گفته بودیم که مقصد این کشتی را ما تعیین می‌کنیم و همین کار را انجام دادیم. ما محموله این کشتی را در سطح دریا فروختیم و اقدامات حقوقی که لازم بود انجام شود که این نفتکش بتواند به راه خود ادامه دهد و محموله خود را به مقصد برساند، انجام شده است.

موسوی با بیان این که همان‌طور که مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کردند ایران علی‌رغم برخی از فشارها نفت خود را می‌فروشد و اقدامات ایضایی اثری در این ارتباط نخواهد داشت، افزود: کسانی که در این زمینه به ایران فشار می‌آوردند و تلاش دارند که مانع از فروش نفت ایران شوند، با این اقدامات خود را بیشتر در سطح جامع بین‌المللی منزوی می‌کنند.

موسوی با بیان این که این کشتی به مقصد خود رفته و نفت آن فروخته شده است، گفت: اکنون این کشتی در یکی سواحل مدیترانه پهلو گرفته است و در حال برنامه‌ریزی برای آینده است که البته در این مورد صاحب کشتی تصمیم می‌گیرد./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

رشد صفر درصدی اقتصاد انگلیس

در روزهایی که حواشی برگزیت تیتر یک اخبار انگلیس است اوضاع اقتصادی انگلیس چندان مساعد ...

بعیدی‌نژاد: تحرکات ضدایرانی تونی بلر شرم‌آور است

سفیر ایران در انگلیس در آستانه برگزاری نشست ضد ایرانی شورای روابط خارجی آمریکا، تصریح...

برگزیت؛ نقطه پایان امیدواری

راجر کوهن ستون نویس نیویورک تایمز در یادداشتی تحلیلی به بررسی زوایای مختلف خروج بریتا...

بریتانیا رسماً اتحادیه اروپا را ترک کرد

ساعت ۲۳:۰۰ سی‌ویکم ژانویه به وقت لندن دولت انگلیس به حضور خود در اتحادیه اروپا پایان ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news