اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 31 شهریور 1398
19 شهریور 1398 19 شهریور 1398
20:18 20:18

دولت انگلیس بعیدی نژاد را احضار کرد

متعاقب انتشار شایعه ای مبنی بر فروش نفت آدریان دریا به سوریه، وزارت خارجه انگلیس سفیر ایران در این کشور را احضار کرد

وزارت خارجه انگلیس

به گزارش سلام نو، به نقل یورونیوز، وزارت امور خارجه انگلیس امروز (سه‌شنبه) حمید بعیدی‌نژاد، سفیر کشورمان در لندن را به منظور «محکوم کردن» اقدام اخیر ایران در خصوص ارسال محموله کشتی «آدریان دریا ۱» به سوریه احضار کرده است.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای ادعا کرد: ایران نشان‌ داده که به ضمانت خودش در خصوص «آدریان دریا ۱» بی‌اعتنا است. فروختن نفت به بشار اسد، نشانگر الگوی رفتاری ایران در خصوص برهم زدن امنیت منطقه است.

انگلیس قرار است این موضوع را در ماه جاری در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کند.

به گزارش ایسنا، نفتکش آدریان دریا که پیشتر «گریس ۱» نام داشت، روز چهارم ژوئیه در جبل‌الطارق توسط نیروهای انگلیسی با این ادعا که مقصد آن سوریه بوده است، توقیف شد اما شش هفته بعد دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم به رفع توقیف آن داد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز یک‌شنبه در مورد آخرین وضعیت کشتی «آدریان دریا »۱ و مباحث مطرح شده در ارتباط با آن گفت: ما از همان ابتدا گفته بودیم که مقصد این کشتی را ما تعیین می‌کنیم و همین کار را انجام دادیم. ما محموله این کشتی را در سطح دریا فروختیم و اقدامات حقوقی که لازم بود انجام شود که این نفتکش بتواند به راه خود ادامه دهد و محموله خود را به مقصد برساند، انجام شده است.

موسوی با بیان این که همان‌طور که مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کردند ایران علی‌رغم برخی از فشارها نفت خود را می‌فروشد و اقدامات ایضایی اثری در این ارتباط نخواهد داشت، افزود: کسانی که در این زمینه به ایران فشار می‌آوردند و تلاش دارند که مانع از فروش نفت ایران شوند، با این اقدامات خود را بیشتر در سطح جامع بین‌المللی منزوی می‌کنند.

موسوی با بیان این که این کشتی به مقصد خود رفته و نفت آن فروخته شده است، گفت: اکنون این کشتی در یکی سواحل مدیترانه پهلو گرفته است و در حال برنامه‌ریزی برای آینده است که البته در این مورد صاحب کشتی تصمیم می‌گیرد./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

امیدواری اتحادیه اروپا به توافق با انگلیس درباره بریگزیت

رئیس کمیسیون اروپا ابراز امیدواری کرد که انگلیس و اتحادیه اروپا پیش از مهلت ۳۱ اکتبر ...

استعفای وزیر کار انگلیس بخاطر بریگزیت

خانم امبر رود وزیر کار و امور بازنشستگی انگلیس استعفا داد. وی به نحوه رسیدگی نخست وزی...

واکنش لندن به سومین گام برجامی تهران

همانطور که پیش بینی می‌شد،  وزارت امور خارجه انگلیس نسبت به سومین گام ایران برای کاهش...

انگلیس: گام سوم ناامیدکننده است!

 وزارت خارجه انگلیس با ابراز نگرانی از برنامه ایران برای اجرای گام سوم اعلام کرد که م...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news