اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 06 بهمن 1398
20 شهریور 1398 20 شهریور 1398
10:27 10:27

کدام کشورها بیشترین سانسور و برخورد با مطبوعات را دارند؟

 کره‌شمالی، چین و عربستان در فهرست بدترین کشورها در جهان به لحاظ سانسور مطبوعاتی قرار گرفتند. اریتره مقام نخست را در این لیست دارد. این گزارش که توسط یک دیده‌بان رسانه‌ای منتشر شده به بررسی وضعیت آزادی مطبوعات در جهان پرداخته است.

بدترین کشورها از نظر سانسور و برخورد با مطبوعات

به گزارش سلام نو، کمیته حفاظت از خبرنگاران که در آمریکا مستقر است، در گزارشی نوشت: رسانه، تحت سه مدل از بدترین رژیم‌ها شامل اریتره، کره‌شمالی و ترکمنستان همچون سخنگوی این کشورها عمل کرده و هرگونه روزنامه‌نگاری مستقل، از سوی اتباع خارج‌نشین این کشورها بوده است.

دیگر کشورهای این لیست که بدترین‌ها برای رسانه‌ها محسوب ‌شدند، ترکیبی از تاکتیک‌های آشکار مانند اذیت و آزار و بازداشت خودسرانه و همچنین رصد پیچیده و هک هدفمند برای ساکت کردن مطبوعات مستقل را به کار بستند.

این گروه عنوان کرد، عربستان، چین و ویتنام اقدام به زندانی کردن و آزار روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آن‌ها کرده و همچنین در نظارت دیجیتال و سانسور اینترنت و رسانه‌های اجتماعی وارد شده‌اند.

رتبه‌بندی کشورها بر پایه عواملی چون محدودیت در مالکیت خصوصی یا مستقل رسانه‌ها، قوانین کیفری افترا، محدودیت در انتشار اخبار جعلی، مسدود کردن وبسایت‌ها، جاسوسی مقام‌ها از روزنامه‌نگاران، مجوزهای مورد نیاز برای رسانه‌ها و هک هدفمند سنجیده می‌شود.

جوئل سیمون، مدیر اجرایی کمیته حفاظت از خبرنگاران گفت: قرار بود اینترنت، سانسور را منسوخ کند اما این اتفاق رخ نداد. بسیاری از کشورها با بیشترین سانسورها در جهان، ارتباطات آنلاین فعال دارند. این دولت‌ها بی‌رحمی سبک قدیمی را با فناوری جدید ترکیب کردند و اغلب این‌ها از شرکت‌های غربی خریداری ‌شدند که هدفشان خفه کردن مخالفان و کنترل رسانه‌ها بوده است.

در این گزارش همچنین از گینه استوایی، بلاروس و کوبا هم نام برده شد. کمیته حفاظت از خبرنگاران همچنین عنوان کرد، در کشورهای جنگ‌زده‌ای همچون سوریه، یمن و سومالی شرایط برای رسانه‌ها بسیار دشوار است که صرفا به سانسور دولتی ارتباطی ندارد. براساس این گزارش، فضای خفقان‌آور کنونی در عربستان برای رسانه‌ها هم در دوره محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم دوفاکتوی ریاض وخیم‌تر شده است.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

مهناز افشار یک ماه فرصت دارد خودش را معرفی کند!

عبدالصمد خرمشاهی وکیل مهناز افشاربه بیان جزییاتی در مورد آخرین وضعیت پرونده افشار پرد...

خزان رسانه های کاغذی را باور کنیم/ بحران کاغذ تیر خلاص بر مطبوعات چاپی است

كاهش استقبال از رسانه های مكتوب در همه جای دنیا شایع است.اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه...

چرا مردم به اخبار روزنامه‌ها اعتماد ندارند؟

مهدی شادمانی از اعضای تیم فنی روزنامه «کیهان» معتقد است: کاهش فروش مطبوعات و پایین بو...

موافقت عربستان با افزایش سهمیه حج ایران

معاون سازمان حج و زیارت از موافقت عربستان با درخواست ایران برای افزایش سهیمه حج تمتع ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news