اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
20 شهریور 1398 20 شهریور 1398
21:27 21:27

سفر لاوروف به عراق برای حمایت از رهبران بغداد

وزیر خارجه روسیه ضمن اعلام سفر قریب الوقوع خود به عراق، از انسجام و همبستگی رهبری این کشور و تامین سازش قومی و مذهبی حمایت کرد

لاوروف به عراق می رود

به گزارش سلام نو، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نیکلای پوپسکو وزیر خارجه مولداوی در مسکو در پاسخ به سوال خبرنگاری، برنامه سفر خود به عراق را تایید کرد و افزود: در آینده نزدیک به عراق ازجمله منطقه کردستان این کشور سفر می کنم.
پیشتر میخاییل بوگدانف معاون وزیر خارجه و نماینده پوتین در امور خاورمیانه گفته بود که لاوروف اوایل ماه اکتبر به عراق سفر می کند و موید صالح معاون وزیر خارجه عراق نیز در گفت وگو با ریانووستی روز هفتم ماه اکتبر (۱۵ مهر ماه) را تاریخ سفر وزیر خارجه روسیه به بغداد خوانده بود.
لاوروف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از همتای عراقی خود دعوت نامه برای سفر به این کشور دارم، اظهار داشت: ما توافق کردیم که این سفر تا پایان سال جاری (میلادی) برگزار خواهد شد.در زمان حاضر درباره تاریخ مشخص این دیدار هماهنگی می کنیم.
وی افزود: در چارچوب برنامه این سفر قرار است به اربیل و کردستان عراق بروم.
وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه عراق بازیگر مهم و کلیدی منطقه و شریک روسیه است، اظهار کرد: دیدار از این منطقه بخشی از تلاش ها برای حمایت از اقدامات رهبری عراق برای انسجام و همبستگی جامعه این کشور و تامین سازش قومی و مذهبی است.
وی خاطرنشان کرد که در مذاکرات در عراق برخی مسائل بین المللی و منطقه ای و نیز توافق های دوجانبه مطرح و بررسی خواهد شد.

نباید در روابط روسیه و آمریکا گمانه زنی کرد
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری گفت که نباید درخصوص تاثیرات احتمالی برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا بر روابط روسیه و آمریکا گمانه زنی کرد.

وی با اشاره به سخنان روز گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که گفته بود سیاست خارجی آمریکا تغییری نمی کند، خاطرنشان کرد که باید صبر کرد و نگاه کرد در آینده چه تغییراتی ممکن است رخ دهد.
لاوروف همچنین با بیان اینکه بولتون مخاطب خوشایندی بود، اظهار داشت: اما ما در بسیاری مسائل اختلاف داشتیم. زیرا بولتون از سناریوهای بکارگیری زور در مسائل بین المللی ازجمله با استفاده از نیروی نظامی حمایت می کرد.
لاوروف افزود: همانطور که می دانید بولتون موارد متعدد این نوع پیشنهادها را در مورد اوضاع بحرانی ازجمله در ونزوئلا، ایران و مناطق دیگر مطرح کرده بود.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در توییتر نوشت که بولتون را بخاطر اختلاف نظر در سیاست خارجی برکنار کرد. بولتون هم مدعی شد که کناره گیری کرده است.
وزیر خارجه روسیه همچنین از سرگیری مذاکرات پیرامون جمهوری خودخوانده پریدنسترویه استقبال کرد.
پریدنسترویه با جمعیت روس تبار باریکه ای بین مولداوی و اوکراین است که پس از فروپاشی شوروی بطور یکجانبه از مولداوی اعلام استقلال کرده و جدا شده است.
روسیه نقش اصلی میانجی و تضمین کننده حفظ صلح در مناقشه پریدنسترویه را برعهده دارد و بر اساس توافقنامه سال ۱۹۹۲ به منظور تامین امنیت نیروهای حافظ صلح خود را در این منطقه مستقر کرده است.
بر اساس توافق صورت گرفته، نیروهای حافظ صلح مستقر در این منطقه شامل ۴۰۵ روسی، ۴۹۲ پریدنسترویه، ۳۵۵ مولداوی و ۱۰ ناظر نظامی اوکراین هستند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

استقبال بغداد از همسویی میان عراق و روسیه

سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که همسویی گسترده میان بغداد و مسکو توانایی مقابله ب...

حکیم خواستاراتحاد در برابر اسراییل شد

رهبر جریان حکمت ملی عراق از کشورهای عربی و اسلامی خواست موضعی واحد در برابر تجاوزگری ...

سرنگونی پهپاد مشکوک به دست حشد شعبی

نیروهای الحشد الشعبی عراق از انهدام یک پهپاد مهاجم در استان دیاله خبر دادند که بر بال...

سقط شدن سرکرده های داعش در دیاله عراق

نیروهای عراقی طی گلوله باران مناطقی در دیاله عراق سه سرکرده گروهک داعش را به هلاکت رس...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news