اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 29 شهریور 1398
21 شهریور 1398 21 شهریور 1398
08:50 08:50

تکلیف 6هزار خودروی در گمرک چه می‌شود؟

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: بیش از ۶۰۰۰ دستگاه خودرویی که در گمرک‌ها مانده‌اند با طی مراحل قانونی ترخیص می‌شوند همچنین روند ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکها مانند قبل ادامه دارد.

خودروهای وارداتی

به گزارش سلام نو، مهدی دادفر افزود: در حال‌ حاضر برای ۸۰۰ دستگاه گواهی‌نامه گمرکی صادر شده، حدود ۱۷۰۰ دستگاه اظهارنامه گمرکی گرفتند و ۲۲۰۰ دستگاه خودرو قبض انبار دارند. لازم به ذکر است ۲۷۰۰ دستگاه نیز تحت نظر مقام قضایی هستند که به طور کلی بیش از ۶۰۰۰ خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد: نامه‌نگاری‌های مختلفی درباره ترخیص خودروهای مانده در گمرک انجام شده اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. استدلالی وجود دارد که گفته می‌شود مصوبه واردات خودروهای مانده در گمرک یک بار تمدید شده است، اما در چهار ماه نخست دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانستند آن را اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: هماهنگی لازم در آن زمان بین بخش‌های مختلف وجود نداشت. به جرات می‌توان گفت که مصوبه تنها دو ماه امکان اجرا داشت ولی امکان ترخیص ۱۴ هزار خودرو از گمرک در مدت زمان دو ماه تقریبا غیرممکن بوده است.

دادفر درباره موضوع واردات خودرو از مناطق آزاد اظهار کرد: موضوع واردات خودرو از مناطق آزاد نیز اتفاق نخواهد افتاد؛ چراکه برای واردات خودرو تفاوتی میان این مناطق با سایر نقاط وجود ندارد. زمانی که مطلبی قابل حل نیست نگاه‌ها را به سمت دیگر می‌کشانند. همین نکته درباره واردات خودروهای کارکرده نیز وجود دارد. زمانی که نمونه‌های صفر را نمی‌توانیم وارد کنیم، چگونه می‌توان در مورد واردات خودروهای دست دوم صحبت و آن را عملی کرد؟

وی ادامه داد: در صورتی که خودرو کارکرده وارد شود، قیمت‌ها تا نصف مبلغ خودروی صفرکیلومتر کاهش پیدا می‌کند. به طور کلی واردات خودروهای کارکرده‌ عالی است اما افرادی که توانمندی انجام این کار را داشته باشند، وجود ندارند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان اظهار کرد: آنچه که در حال حاضر برای ما از همه چیز بیشتر حائز اهمیت است، ترخیص خودروهایی است که وارد شده اما به دلایل مختلف ترخیص نمی‌شوند. خودروهای موجود در گمرک اموال مردم است. البته لازم به ذکر است که تمامی خودروهایی که ترخیص شده‌اند، به‌دست مشتریان رسیده است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

بحران برنج‌ امروز تمام می‌شود

برنج‌های تنظیم بازاری امروز از گمرک ترخیص می‌شوند. یک مقام آگاه گفت ستاد تنظیم بازار،...

چین از آمریکا انتقام می‌گیرد؟

پس از تحریم‌های گسترده تجاری آمریکا علیه چین وزارت اقتصاد این کشور هشدار داد چنانچه آ...

۴۰ میلیون دلاری شدن واردات کیسه هوا

 در سال ۹۷ طبق اعلام گمرک بیش از یک هزار و ۲۷۷ تن اجزا و قطعات کیسه هوا از کشورهای مخ...

صادرات میوه با شرایط جدید انجام می‌شود

در نامه‌ای که مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت  به گمرک ای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news