اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
24 شهریور 1398 24 شهریور 1398
12:40 12:40
صادق زیباکلام در گفت‌وگو با سلام نو:

با بگیر و ببند فساد اقتصادی ریشه کن نمی‌شود/ جریان عدالتخواه می‌خواهد به عنوان رابین هود معرفی شود / باید منتظر لیست انتخاباتی عدالتخواهان باشیم

صادق زیبا کلام با اشاره به دلایل و ریشه‌های فساد اقتصادی در ایران به سلام نو گفت: ریشه مفساد اقتصادی در ایران به اقتصاد فاسد و ناکارآمد حکومتی بر می‌گردد و تا این اقتصاد حکومتی حاکم باشد هرچقدر هم بگیرد و ببند کنند به جایی نخواهند رسید.

سلام نو سرویس سیاسی: این روزها فضای سیاسی و اجتماعی ایران شاهد فعالیت گروهی تحت عنوان جدید است، گروهی که ظاهرا نه می‌خواهد اصلاح‌طلب باشد و نه اصولگرا و آن‌چنان که خودشان می‌گویند "عدالتخواه" هستند. بیشترشان قبل‌ از این به عنوان اصولگرا به خصوص نسل آینده اصولگرایی شناخته می‌شدند، اما حالا چند وقتی می‌شود که زیر بیرقی نو و تحت عنوان "عدالتخواه" فعالیت می‌کنند. آنها ترجیح می‌دهند کار سیاسی خود را با عنوان اجتماعی و در قالب مبارزه با فساد پیش ببرند.

عدالتخواهان یقه شمخانی را می‌گیرند، دختر نعمت‌زاده را دادگاهی می‌کنند، زیر میز حسن رعیت می‌زنند و تنه به تنه مداحان می‌کوبند و دست آخر هم سراغ حسین محمدی، «معاون بررسی» دفتر رهبری می‌روند تا صدا و سیما را به چالش بکشند و حلقه بسته مدیریتی این مجموعه و نسبتش با محمدی را مورد پرسش قرار دهند.

اما این عدالتخواهان که امروز صدای بلند و زور قابل توجهی دارند چقدر دنبال مبارزه با فساد اقتصادی و چقدر دنبال مبارزه با فاسد اقتصادی هستند؟ از این کارهای پر سر و صدا به دنبال چه هستند؟

صادق زیباکلام ، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سلام نو درباره اصالت جریان عدالتخواه می‌گوید: من معتقدم این جریان ترکیبی از اصولگرایان تندرو، جبهه پایداری و طرفداران آقای احمدی‌نژاد است که متوجه عدم محبوبیت اصولگرایان و کاهش محبوبیت اصلاح طلبان پس از انتخابات دولت دوم روحانی شده‌ و از سوی دیگر فهمیده‌اند کشور با مشکلات اقتصادی کمرشکنی به خصوص برای لایه‌های کم در آمد و حتی متوسط جامعه رو به رو است، در نتیجه می‌خواهند با توسل به جنجال و تبلیغات از صدا و سیما، تریبون‌های نماز جمعه و برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها خود را به عنوان قهرمان یا رابین‌هود مبارزه با فساد معرفی کنند و بگویند از برخورد با هر کسی که به بیت المال دست دارزی کرده پروا ندارند، درست مانند ماجراهای آقای احمدی‌نژاد در سال 84 و 85 که می‌گفت برای مبارزه با فساد آمده.

وی در ارزیابی میزان صداقت جریان عدالتخواه در مبارزه با فساد گفت: به نظر هر گاه جریانی در کشور ظاهر شده و داعیه مبارزه با فساد داشته با یک پرسش می‌توان میزان صداقت آن را سنجید و آن پرسش این است که " چرا مفسد اقتصادی در ایران این قدر زیاد است

زیباکلام در ادامه گفت: من تا به حال هیچ جریان، چهره یا شخصیتی را ندیدم که این سوال کلیدی را مطرح کند که چرا در مقایسه با کشورهایی هم‌چون مالزی، اندونزی، سنگاپور و ترکیه که هم ردیف ما هستند فساد اقتصادی در ایران تا این حد زیاد است؟ چرا با وجود تمام بگیر و ببندها، اعدام‌ها، مصادره‌ها و نهادهای نظارتی فساد اقتصادی به صورت مرتب در حال افزایش است؟

این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش قابل توجه پرونده‌های فساد گفت: قطعا پرونده مفسدان اقتصادی در مهر 98 از مهر 88، 78 و 68 بسیار بیشتر است. هیچ کدام از مدعیان مبارزه با مفاسد اقتصادی به دنبال این نمی‌روند که چرا این اتفاق می‌افتد، بلکه دنبال هوچی‌گری، غوغا سالاری و گرفتن پسر این، دختر آن و داماد دیگری هستند!

زیباکلام درباره نسبت ریشه فساد اقتصادی با دولت‌های هاشمی یا روحانی گفت: مدعیان این مسئله باید این سوال را بپرسند که در 22 بمن 57  چقدر پرونده مفاسد اقتصادی بود و 22 بهمن 98 چقدر پرونده فساد اقتصادی وجود دارد؟ این که بگوییم تقصیر هاشمی، خاتمی یا روحانی بود مشکلی را حل نمی‌کند. ریشه مفساد اقتصادی در ایران به اقتصاد فاسد و ناکارآمد حکومتی بر می‌گردد و تا این اقتصاد حکومتی حاکم باشد هرچقدر هم بگیرد و ببند کنند به جایی نخواهند رسید.

وی در ادامه با ارزیابی اقدامات آینده این جریان در فضای سیاسی گفت: با این روش می‌خواهند برای اقشار محروم‌تر جامعه این تصور را ایجاد کنند که واقعا دنبال مبارزه با فساد هستند و طولی نمی‌کشد که همین‌ها با سرد شدن هوا و رسیدن فصل انتخابات بگویند که این جریان عدالتخواهی که با فساد مبارزه کرد فهرست نامزدهایش در تهران و تبریز و رشت را هم ارائه کند و به عنوان یک ناجی بگوید برای نجات آمده.

اخبار مرتبط

icon news

محمد عزیزی بازداشت شد

 محمد عزیزی نماینده مجلس دهم که از متهمان پرونده فساد خودرو است دیشب دستگیر شد.

ظریف کاندید ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود؟

گمانه‌‌زنی‌هایی درباره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در ...

واکنش تند محسن رضایی به حکم اعدام سلطان خودرو

محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام، در واکنش به صدور حکم اعدام برای سلطان خودرو توئیتی ...

اسماعیلی: برای سلطان خودرو و همسرش حکم اعدام صادر شد/حکم حبس برای ۲ نماینده مجلس / وکلای پرونده اکبر طبری استعفا دادند

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد:برای دو نفر از متهمان پرونده شرکت سایپا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news