اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
24 شهریور 1398 24 شهریور 1398
19:30 19:30

انقلاب تویوتا در صنعت خودروسازی / باطری خورشیدی این ماشین شب‌ها هم خاموش نمی‌شود

خودرو خورشیدی در حال ساخت توسط شرکت تویوتا است که باطری آن در طول شبانه روز خاموش نمی‌شود و مشکل شارژ ندارد. تویوتا این پروژه را با همکاری شرکت شارپ و شرکت "نیو انرجی" و سازمان توسعه فناوری صنعتی ژاپن انجام می‌دهد.

تویویتا پریوس

به گزارش سلام نو، شرکت تویوتا در یک پروژه جدید با شرکت شارپ، "نیو انرجی" و سازمان توسعه فناوری صنعتی ژاپن(NEDO) در صدد ساخت یک مدل از سری "پریوس"(Prius) است که به لطف نیروی خورشیدی خواهد توانست تا همیشه روشن بماند و فعالیت کند.

"کوجی ماکینو" مدیر پروژه در شرکت تویوتا گفت: مزیت خودروی خورشیدی این است که نیاز به هیچ انرژی جز انرژی آفتاب ندارد، اما نمی‌تواند در یک مسافت طولانی رانندگی کند. اکنون ما به دنبال رفع این مشکل هستیم.

خودروهای خورشیدی این مزیت را دارند که فارغ از عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی، نیازی به اتصال به شارژرهای برقی نیز ندارند. بنابراین اگر یک باتری ساخته شود که بتواند این خودرو را در شب نیز به حرکت درآورد، آنوقت خودروی خورشیدی تویوتا برای همیشه روشن خواهد ماند.

هرچند که مسیری طولانی تا رسیدن به این هدف در پیش است و خودروهای خورشیدی امروزه هیبریدی هستند و باید به برق متصل شوند، اما تویوتا به فکر تحقق هرچه سریع‌تر این فناوری است.

خودروهای خورشیدی موجود در حال حاضر تنها وقتی پارک هستند، شارژ می‌شوند و حداکثر قدرتی که برای رانندگی تولید می‌کنند به اندازه پیمایش حدود شش کیلومتر است.

با این وجود، تیم تویوتا و شرکا در تحقیقات جدید خود به پیشرفت‌های چشمگیری رسیده‌اند که از ماه ژوئیه مورد آزمایش قرار گرفته است.

آنها موفق به ساخت یک نوع پنل خورشیدی شده‌اند که نور خورشید را با بازدهی بیش از 34 درصد به برق تبدیل می‌کند، در حالی که نرخ بازدهی پنل‌های رایج کنونی 20 درصد است.

علاوه بر این، آنها سلول‌های خورشیدی به ضخامت 0.03 میلی متر طراحی کرده‌اند که می‌توانند روی سقف، کاپوت و صندوق خودرو قرار گیرند.

این بدان معنی است که خودرو می‌تواند به سیستم تولید انرژی الکتریکی مجهز شود که حتی در هنگام حرکت نیز بتواند وسیله نقلیه را شارژ کند.

"میتسوشیرو یامازاکی" مدیر بخش سیستم‌های انرژی خورشیدی NEDO گفت: در حال حاضر اگر این خودرو تنها چهار روز در هفته رانده شود و حداکثر 50 کیلومتر در هر روز مسافت طی کند، هیچ‌گاه نیازی به اتصال به پریز برق ندارد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

مک دونالد از یک خوراکی قطعه خودرو می‌سازد!

بنا بر خبرها کمپانی فورد با کمک مک دونالد می‌خواهد از پوسته‌های دانه‌های قهوه که در ف...

برف پاک کنی که گزارش هواشناسی تهیه می کند!

شرکت "تویوتا" با همکاری شرکت ژاپنی "Weathernews" قصد دارد از اطلاعات برف پاک کن خودرو...

تا چه زمانی باید صعنت خودروسازی ضعیف ایران ادامه داد؟

مسولان انجمن خودروسازان از یک طرف برای رییس کل بانک مرکزی خط و نشان می‌کشند و از طرف ...

خودروی جدید خورشیدی تویوتا را ببینید

تویوتا موتورز اعلام کرده است در حال کار کردن بر روی یک خودرو است که انرژی حرکتی خود ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news