اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
24 شهریور 1398 24 شهریور 1398
19:10 19:10

درمان استرس با جنگل نوردی

طبیعت همیشه برای انسان‌ها آرامش‌آور بوده است حالا طبق تحقیقات علمی پژوهشگران تایید کردند که قدم زدن در جنگل باعث دوری از استرس می‌شود و نتیجه‌ای بهتر از مدیتیشن یا مراقبه برای همه خواهد داشت.

جنگل

به گزارش سلام نو ، پژوهشگران "دانشگاه سری"(University of Surrey) انگلیس در مطالعه اخیرشان حدود ۶۰۰ فرد را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند افرادی که وقت خود را به پیاده روی و قدم زدن در جنگل و طبیعت می‌گذرانند آرامش بیشتری نسبت به افراد دیگری که مدیتیشن انجام می‌دهند و یا برای رهایی از استرس از اپلیکیشن‌های مراقبه استفاده می‌کنند، دارند.

بنابراین پژوهش، افرادی که در طبیعت صدای پرندگان را می‌شنوند آرامش بیشتری نسبت به افرادی که از برنامه‌های مراقبه برای ریلکس شدن استفاده می‌کنند، دارند.

طی این مطالعه پژوهشگران ابتدا از افراد خواستند که بگویند اکنون آرام هستند یا خیر. پیش از آزمایش ۳۰ درصد از افراد اظهار کردند که آرام هستند. پس از آن پژوهشگران یک فایل صوتی یک دقیقه‌ای که صدای ضبط شده پرندگان بود را برای آنها پخش کردند و پس از بررسی‌ها دریافتند اکنون ۳۹ درصد از افراد آرامش دارند. بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند بودن در طبیعت بسیار بهتر از برنامه‌های مراقبه عمل می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.

دکتر "الینور راتکلیف"(Eleanor Ratcliffe) ، مدرس روانشناسی محیط زیست در دانشگاه سری، گفت: گوش دادن به صداهای طبیعت فرصتی را برای دور بودن از فشارهای روانی روزمره فراهم می‌کند. این صداها برای ذهن بسیار جالب هستند و  باعث می‌شوند استرس بودن در شهرهای پرجمعیت و ترافیک از بین برود.

وی افزود: شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بودن در طبیعت می‌تواند برای افراد سلامتی و رفاه به ارمغان آورده و فشارهای روانی را از آنها دور کند.

علاوه بر این مطالعه دیگر پژوهشگران نیز پیشتر توصیه کرده بودند که صداهایی مانند آواز پرندگان، صدای باد و آب نیز می‌تواند تاثیر مثبتی بر روحیه افراد داشته باشد و استرس را کاهش دهد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پدیده زیبای ابرماه در نقاط مختلف جهان/تصاویر

پدیده ابرماه که نزدیکترین فاصله ی ماه با زمین است،در تمامی نقاط کره زمین قابل مشاهده ...

راه حلی عجیب برای مبارزه با آتش سوزی استرالیا

محققان دانشگاه "استنفورد" در حال آزمایش راه حل‌های جدیدی برای مهار آتش سوزی استرالیا ...

از بین رفتن 6 میلیون هکتار جنگل در 30 سال

دکتر زهتابیان دبیر کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها گفت: کش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news