اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
25 شهریور 1398 25 شهریور 1398
11:33 11:33

نکاتی برای باهوش به نظر رسیدن

تأثیری که در ملاقات اول روی افراد می گذارید بسیار مهم است. در محیط کار شما باید افرادی را در یک گروه هدایت کنید و یا باید کار مشتری را راه بی اندازید. در مدرسه، هر سال تعاملات تازه­ای با استادان و دانش آموزان دارید. اگر کمتر قضاوت شما زیر سؤال برود فوق العاده عالی می شود و اینگونه کارهایتان بهتر پیش خواهند رفت. همه نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، در هنگام ملاقات با افراد جدید و کسانی که به خوبی آنها را نمی شناسید بسیار کارساز هستند. سعی کنید همیشه مهارت هایتان را تقویت کنید چرا که غیر از این طولی نخواهد کشید که به بی کفایتی تان پی خواهند برد.

  1. سکوت اختیار کنید (بیشتر گوش دهید، کمتر صحبت کنید)

آیا تاکنون این جمله قدیمی را که "شما دو گوش و یک دهان دارید شنیده اید، بنابراین باید دو برابر آنچه می­گویید، گوش فرا دهید. این جمله ای بسیار محاوره ای است اما حکمتی که منتقل می کند در آن مشهود است. گوش دادن مهارتی است که باید توسعه یابد. این امکان را به شما می دهد تا تمام اطلاعاتی که ارائه می شود را پردازش کنید. گوش دادن مهم است زیرا وقتی پاسخ می دهید، می توانید پاسخ مربوطه را ارائه دهید. فقط برای پاسخ یا واکنش نشان دادن به طرف صحبتان گوش نکنید. در عوض، به منظور درک موضوع گوش فرا دهید. اغلب اوقات مردم فقط در انتظار فرصتی هستند تا از نظر عاطفی خود را خالی کنند. گوش دادن به منظور درک موضوع، چشم انداز شخصی را که با او صحبت می کنید، برای شما روشن می کند که این یک مهارت اصلی است که نفوذ خواهد کرد.

  1. سوالات ساده اما روشنگرانه بپرسید

سوال کردن فقط به معنای این نیست که شما چیزی را نمی دانید. این بدان معنی است که شما می خواهید آنچه را که نمی دانید نیز دریابید. جستجوی اطلاعات راهی مهم برای نشان دادن هوشیاری شما است. توجه کنید که سوالات موارد زیر باشد:

مرتبط بپرسید: سوالی که خارج از موضوع، عدم تمرکز شما را نشان می دهد.

موجز: سوال گیج کننده نپرسید. تا می توانید سوالات کوتاه و موجز بپرسید که موجب می شود جواب بهتری به شما بدهند.

روشنگری: برای ایجاد گفتگو باید در مورد سوالات به خوبی فکر کرد؛ از پرسیدن سوالات باز بپرهیزید.

وقتی  اینگونه سوال بپرسید به شما اجازه می دهد مکالمه به طور طبیعی و شهودی جریان یابد. شخصی که با او در تعامل هستید قطعاً از گپ زدن با شما لذت خواهد برد که تأثیر بسیار خوبی بر روی او گذاشته است.

  1. ارتباط چشمی مناسب برقرار کنید

آیا تا به حال مردی را دیده­اید در حالی که سرش را به پایین انداخته است راه برود. یا مردی که وقتی در ورزشگاه قدم می زنید به شما خیره می شود؟ هر دو عجیب هستند قدم زدن با چشمان رو به پایین، عدم اعتماد به نفس را نشان می دهد. مردی که به شما خیره شده است، عجیب است و احتمالاً فوق العاده پرخاشگر است. هیچ یک از این موارد سطح مناسبی برای برقرار کردن ارتباط چشمی نیستند. درک سطح مناسب ارتباط چشمی ساده است. وقتی در حال گفتگو با کسی هستید، به چشم آنها نگاه کنید. اگر با آن شخص صمیمی نیستید، به او خیره نشوید. از موارد زیر به عنوان یک راهنمای مرجع سریع استفاده کنید:

اگر ارتباط چشمی در حین مکالمه کمتر از 30٪ از زمان مکالمه باشد، ارتباطی چشمی ضعیف است.

ارتباط چشمی 30٪ - 70٪ از زمان مکالمه، سطحی مطلوب است.

اگر ارتباط چشمی در زمان مکالمه از 70 درصد از زمان مکالمه بیشتر باشد، بیش از حد به شخص مقابلتان نگاه می کنید.

میزان ارتباط چشمی که در حین مکالمه برقرار می کنید، سطح هوش شما را می رساند.

  1. به طور موثر از نقل قول ها استفاده کنید

گفته معروف دیگری است که می گوید ساده ترین راه برای پنهان کردن چیزی از شخصی، قرار دادن آن در کتاب است. ما از گرفتن وقت برای خواندن و تحقیق درباره موضوعی که مورد علاقه ماست، فاصله گرفته ایم. برای به خاطر سپردن و استفاده از نقل قول ها، باید زیاد بخوانید. بدیهی است که خواندن باعث افزایش موارد زیر درشما خواهد شد:

واژگان شما  در معرض کلمات و فنون ادبی قرار می گیرید که همیشه معمول نیستند.

خلاقیت و تخیل-  مخصوصاً اگر داستانهای داستانی و داستانهای خلاقانه بخوانید.

حافظه-  هرچه بیشتر از مغز خود کار بیشتر بکشید، مهارت یادآوری شما بهتر می شود.

هر آنچه را از خواندن آموخته اید در زندگی روزمره استفاده کنید، زیرا دانستن اطلاعات زیاد بدون استفاده از آنها بیهوده است. بنابراین از نشان دادن مهارت های بیشمارتان ترس نداشته باشید:

از یک نقل قول خاص در موضوع استفاده کنید.

یک تئوری فلسفی را به روش مکالمه ای و عمل گرایانه آموزش دهید.

از مطالعه علمی اثبات شده استفاده کنید تا بدانند در مورد چه چیزی صحبت می کنید.

به یک نماد فرهنگی مراجعه کنید که به شما کمک می کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

شاید با انجام این کارها عقل کل به نظر برسید. تا زمانی که شما سعی در تحت تاثیر قرار دادن افراد با آمار و مطالب بیش از حد در همه زمان گفتگو ندارید،  شما یک فرد باهوش به نظر خواهید آمد.

  1. خواب کافی داشته باشید

فواید خوابیدن بسیار مشهور است. به نظر می رسد در دنیای امروز به خواب به عنوان کالا نگاه می شود. افراد به میزان مورد نیاز نمی خوابند. استراحت برای زندگی سالم مهم است. خواب کافی به شما کمک می کندتا:

  • زودتر از بیماری بهبود بیابید.

  • استرس را کاهش دهید.

  • خواب التهاب را مهار می کند.

  • شما را در وزن سالم نگه می دارد و ده ها فواید سلامتی دیگر نیز دارد.

خوابیدن شبانه 7 تا 8 ساعت به شما کمک می کند تا در روز هوشیار باشید. خواب با افزایش ظرفیت هوش شما موجب خلاقیت، حواس جمعی و تقویت حافظه می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news