اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 23 مهر 1398
26 شهریور 1398 26 شهریور 1398
19:34 19:34

چرا نباید زنبورها را بکشیم؟

چرا نباید زنبورها را بکشیم؟ بدون زنبورها ، بشریت نخواهد بود. بیش از 90 درصد از گیاهان جهان توسط زنبورها گرده افشانی می شوند. فقط در آمریکای شمالی تقریباً 4000 گونه زنبور وجود دارد که به گرده افشانی محصولات کشاورزی کمک می کند. اما متأسفانه زنبورها در اعداد نگران کننده از بین می روند. در نتیجه ، عرضه مواد غذایی در حالت تعادل معلق مانده است. احتمالاً بیشتر غذاهای تازه مانند آجیل ، خربزه ، میوه و سبزیجات که از آن لذت می برید ، همه توسط زنبورها گرده افشانی می شوند.

چرا زنبورها در حال از بین رفتن هستند؟

حقیقت این است که دانشمندان می دانند که زنبورها به دلایل مختلف ، گرم شدن کره زمین ، آلودگی و خشکسالی در حال مرگ هستند. با این حال ، بسیاری از این دلایل به هم پیوند دارند و منجر به آنچه که اکنون به آن گفته می شود (Colony Collapse Disorder) به معنی فروپاشی کلنی زنبور عسل است. این اختلال اسرارآمیز نیست زیرا صنعت شیمیایی موجب آن شده است.نکته نهایی این است که انسان ها تا حد زیادی مسئول دو علت برجسته سقوط کلنی هستند: از بین رفتن زیستگاه و سموم دفع آفات.

از بین رفتن زیستگاه زنبور

با ساخت خانه های بیشتر و بیشتر ، طبیعتی که زنبورها در آن می خورند ، زندگی می کنند و شکوفا می شوند از بین می رود. بسیاری از گیاهانی که اطراف محل زندگی ما می روید،توسط انسانها نابود می شود زیرا مردم آنها را یک مزاحمت می دانند. هنگامی که آنها نابود شوند ، چیزهایی را که زنبورها برای زنده ماندن لازم دارند ، از بین می رود.

سموم دفع آفات

در گذشته علف های هرزی که در اطراف محیط زندگی روییده می شدند را مردم هرس می کردند ولی امروزه به جای کندن آنها بطری سم تهیه می کنند و در محل رشد علف ها می ریزند و این موجب می شود که هر چه سریع تر از بین بروند،اما حکم اعدام برای زنبورها است.

سموم دفع آفات و حشره کش ها در گیاهان و دانه ها پاشیده می شوند و زیستگاه زنبور ها را نابود می کنند.

حشره کش ها به نام نونیوتینوئیدها یکی دیگر از مشکلات در مبارزه با حشرات هنگام باغبانی است. مسئله این است که حشره کش ها اغلب همه چیز را چه خوب و چه بد می کشند.

آنچه می توانید برای کشتن زنبورها انجام دهید:

زنبورها را نکشید! زیستگاه های زنبور عسل را افزایش دهید. وقتی همسایگان به حیاط شما نگاه می کنند و از علفهای هرز ناخوشایند شما سوال می کنند ، به آنها بگویید که دوستدار محیط زیست هستید. نه تنها محیط شما به رنگ سبز در می آید بلکه باعث صرفه جویی در وقت و هزینه زیادی می شود و زنبورها از شما تشکر می کنند!

از کشاورزان محلی و ارگانیک پشتیبانی کنید ، هیچ چیزی مثل بازار کشاورزان برای یافتن میوه و سبزیجات تازه وقتی نمی توانید خودتان آن را پرورش دهید وجود ندارد

عسل ارگانیک محلی بخرید. زنبورداران محلی به سلامتی زنبورهای خود اهمیت می دهند ،و فقط به سود خود توجه نمی کنند علاوه بر این ، هنگامی که عسل محلی می خورید ، گفته می شود که در مبارزه با آلرژی فصلی ایمن می شوید.

زنبور عسل فقط بخش کوچکی از خانواده ‌زنبورها می باشد. در طبیعت ۲۰ هزار نوع زنبور وحشی وجود دارد که با شهر سازی ها ، استفاده از سم های شیمیایی و کمبود مواد غذایی لازم برای زنبور ها، نسل‌ آنها در معرض انقراض است. زنبورهای وحشی برخلاف زنبورهای عسل بصورت اجتماعی و دسته جمعی زندگی نمی کنند و تنها هستند.

جالب است بدانید که در بعضی از کشورها اگر زنبور را بکشید متحمل دیه سنگینی می شوید.

در آلمان اگر زنبوری  را بکشید و پلیس ببیند و یا شهروندان شهادت دهند شما باید مبلغ 5 تا 50000 هزار یورو معادل 65 تا 650 میلیون تومان خسارت پرداخت نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news