اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 14 فروردین 1399
25 شهریور 1398 25 شهریور 1398
15:11 15:11

آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

به گزارش سلام نو، آیین نامه داخلی ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور در قالب ۱۳ ماده و دو تبصره توسط معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شد.

متن این مصوبه که در ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ و به استناد تبصره یک بند ب فصل هفتم نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شده است به شرح ذیل است:
ماده ۱- اختصارات:
ماده ­واحده: ماده­ واحده وظایف و ترکیب اعضای ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوب جلسه ۷۴۸ در تاریخ ۲۷ /۰۳ / ۱۳۹۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی
نقشه: نقشه مهندسی فرهنگی کشور
شورای عالی: شورای عالی انقلاب فرهنگی
شورای ستاد: شورای ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور
دبیر: دبیر ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور
ماده۲- ارکان ستاد:
شورای ستاد، رئیس، دبیر
ماده ۳- وظایف شورای ستاد:
وظایف شورای ستاد که از اعضای حقیقی و حقوقی مندرج در بند ب ماده ­واحده، تشکیل شده است، عبارت است از:
تقسیم کار ملی و ایجاد هماهنگی و انسجام‌بخشی اجرای نقشه، تصویب سیاست‌های اجرایی و خطوط راهنمای مربوط به اقدامات ملی برای ابلاغ به دستگاه‌ها، انتخاب اقدامات ملی برای مطالبه برنامه‌های اجرایی از دستگاه‌ها در سال‌های مختلف، تصویب برنامه‌های پیشنهادی دستگاه‌ها برای اجرای مفاد نقشه، بررسی و تأیید اسناد و برنامه­‌های ملی و بخشی اولویت‌دار، نظارت بر حسن اجرای نقشه، نظارت بر پیشرفت عملکرد طرح‌ها و برنامه‌های مصوب دستگاه‌های اجرایی، بررسی وضع موجود فرهنگی کشور بر اساس شاخص های مصوب، رصد، پایش و آینده ‌نگری اوضاع محیطی، رقبا و تحولات جهانی فرهنگی و اجتماعی و بررسی و تأیید پیشنهادها به منظور تکمیل و به‌روزرسانی دوره‌ای نقشه و ارائه به شورای عالی و تصویب نهایی.
ماده ۴- جلسات عادی شورای ستاد، بر اساس برنامه معین و با دعوت دبیرتشکیل خواهد شد. همچنین جلسات فوق‌العاده شورای ستاد در صورت لزوم با دستور رئیس و یا درخواست اکثریت اعضاء و تأیید رئیس ستاد برگزار می‌شود.
ماده ۵- جلسات ستاد به ‌صورت ماهانه و جلسات کمیسیون ‌های تخصصی (موضوع تبصره سه بند ب ماده ­واحده) هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد.
ماده ۶- جلسات شورای ستاد با حضور دو سوم اعضاء(۱۶ نفر) رسمیت می‌یابد و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق حاضرین (حداقل ۹رأی) به تصویب می ‌رسد. در صورت به حد نصاب نرسیدن تعداد حاضران برای دو جلسه متوالی، رئیس می‌تواند تصویب موضوعات در دستور را از طریق شورای معین و شورای عالی پیگیری کند.
ماده ۷- طبق حکم تبصره دو بند ب ماده ‌واحده، به تشخیص رئیس ستاد، در موارد لازم از نمایندگان روسای قوا، معاونان رئیس جمهور، معاونان قوه قضائیه، اعضای هیئت وزیران، روسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، سازمان ‌های عمومی غیردولتی، فرهنگستان‌ها و یا سایر نهادهای ذی ربط برای شرکت در جلسات شورای ستاد دعوت به عمل خواهد آمد.
مدعوین مذکور در جلسه ستاد و در خصوص تصمیم گیری نسبت به موضوع یا موضوعاتی که به واسطه آن به جلسه دعوت شده اند، دارای حق رأی هستند.
تبصره: همچنین حضور معاونان، مشاوران و کارشناسان ستاد و سایر صاحب‌نظران با تأیید دبیر و بدون حق رأی در جلسات شورای ستاد بلامانع خواهد بود.
ماده ۸ – وفق شق (۱) بند ب ماده واحده، در غیاب رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، رئیس شورای ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی است.
ماده ۹- وظایف رئیس شورای ستاد:
تایید دستور جلسات شورای ستاد، اداره جلسات شورای ستاد، ابلاغ مصوبات شورای ستاد به دستگاه‌های اجرایی، ارائه پیشنهادها و مصوبات شورای ستاد به شورای عالی در موارد نیاز به تصویب نهایی در شورای عالی و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای مصوبات شورای ستاد
ماده ۱۰- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، قائم‌ مقام رئیس و دبیر شورای ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور و محل دبیرخانه ستاد، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
تبصره: ستاد فرهنگ و کمیسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی فرهنگی مسئولیت انجام امور کارشناسی دستورات ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را بر عهده خواهند داشت. دستور جلسات در قالب طرح و لایحه نیز می تواند پیشنهاد شود.
ماده ۱۱- وظایف دبیر:
دبیری جلسات شورای ستاد، اعلام مصوبات شورای ستاد به شورای عالی در موارد لزوم، ارجاع گزارش‌های سالانه پیشرفت اجرای نقشه به شورای عالی
ماده ۱۲- مصوبات شورای ستاد در چارچوب این آیین‌نامه با ابلاغ رئیس به دستگاه‌ها، لازم‌الاجرا است.
ماده ۱۳- این آیین‌نامه در قالب ۱۳ ماده و ۲ تبصره، در جلسه اول به تاریخ ۲۹/۴/۱۳۹۸ ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ، لازم‌الاجرا است.

به گزارش ایرنا،‌ نخستین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی کشور روز شنبه ۲۹ تیرماه امسال با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد. این سند، تمامی عرصه فرهنگ و هنر، سبک زندگی و روابط اجتماعی را در بر می گیرد، بنابراین حساسیت بیشتری روی آن وجود دارد.

تاکنون نزدیک به سه هزار نفر از کارشناسان در رشته‌های مختلف برای تدوین سند مهندسی فرهنگی مشارکت داشته اند و ۳۴ جلسه از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی و تصویب این سند اختصاص داشته است.

اخبار مرتبط

icon news

جهانگیری: تحولات مهم سیاسی اجتماعی در کشور با انتخابات رقم خورده که نمونه آن انتخابات دوم خرداد بود

معاون اول رییس جمهور در مراسم سالروز انتشار روزنامه ایران گفت: هنوز به نقطه مطلوب نرس...

جهانگیری فردا سفری زیارتی و بازدید خواهد داشت

اسحاق جهانگیری فردا صبح جهت انجام پیاده روی اربعین حسینی و بازدید از موکب های مسیر عا...

آیا حاکمیت به اصلاح‌طلبان اعتماد می‌کند؟

طیفی از بدنه اصلاح‌طلبان معتقدند رویکرد فعلی اصلاح‌طلبان نه تنها به اعتماد سازی بین ا...

ربیعی: امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند

سخنگوی دولت با بیان اینکه  دخالت دستگاه‌های اجرایی در پرونده نجفی را تکذیب می‌کنم، اف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news