اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 بهمن 1398
26 شهریور 1398 26 شهریور 1398
15:32 15:32

آدرس غلط ندهیم؛ فرار مالیاتی منحصر به مالیات پزشکان نیست

همان طور که گفته شد فرار مالیاتی پزشکان که رقمی معادل 1000 میلیارد تومان برآورد شده باید خیلی سریع مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد با این حال عده ای در تلاش هستند تا فرار مالیاتی در کشور را به فرار مالیاتی پزشکان تقلیل دهند در حالی که این آدرس غلط است. نباید فرار مالیاتی را منحصر در مالیات پزشکان ببینیم و از ابعاد دیگر این امر غافل شویم.

سلام نو – سرویس اقتصادی: مالیات پزشکان باز هم سروصدای زیادی کرده است به طوری که وزیر بهداشت نسبت به این امر واکنش نشان داده و در عین حال از سر کلافگی گفته است این آخرین بار است که در این باره موضع می‌گیرم. این قدر از من درباره مالیات پزشکان نپرسید!

به گزارش سلام نو، واقعیت این است این روزها آن قدر پزشکان در آماج حملات هستند که بخشی از جامعه نسبت به این قشر روی خوش نشان نمی دهد. این را می توان از دیدگاه کاربران فضای مجازی به وضوح دریافت. با این حال سعید نمکی، وزیر بهداشت در این باره معتقد است فرار مالیاتی ممکن است در بسیاری از اقشار دیگر هم وجود داشته باشد و نباید به این بهانه جایگاه پزشکان زیر سوال برود. حرفی که البته منطقی هم به نظر می رسد.

از مدتی پیش که اعتراضات به عدم نصب کارتخوان تشدید شد انتظار می رفت فضا به سمتی برود که پزشکان همیاری بیشتری در این رابطه داشته باشند. با این وجود مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان مالیاتی گفته است از تعداد پزشکان مشمول تنها ۱۹ درصد به قانون تمکین کرده‌اند. رئیس سازمان مالیاتی هم رقم مالیاتی پزشکان غیردولتی را حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دانسته  و گفته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم پرداخت می‌شود و باقی مانده را می‌توان فرار مالیاتی محسوب کرد. فرار مالیاتی 1000 میلیاردی آن قدر عدد بالایی هست که انتظار واکنش های تند از سوی مردم خیلی عجیب نباشد.

به گفته فرید موسوی، نماینده تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تهران از 20 هزار پرونده پزشکی قانونی که برای رسیدگی به امور مالیاتی تشکیل شده بود حدود 11 هزار پرونده اقدام به خوداظهاری نموده‌اند و در این اقدام درآمد ماهانه هر پزشک به‌ طور میانگین 5 میلیون و هفتصد هزار تومان اعلام شده است.

Image result for ‫مالیات پزشکان‬‎

در خلال همه تحلیل هایی که بر علیه مالیات ندادن پزشکان وجود دارد این فرضیه مطرح است که برخی با نیت خاص پروژه ای تعریف کرده اند تا با برجسته کردن بحث مالیات پزشکان دیگر فرارهای مالیاتی کمتر به در صدر اخبار دیده شوند.

اینها در شرایطی است که به اعتراف رئیس سازمان امور مالیاتی همین حالا 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در اقتصاد کشور وجود دارد. در همه دنیا مالیات یکی از اصلی ترین منابع تامین کننده بودجه کشور است با این وجود حجم بالای اقتصاد زیرزمینی در کشور زیر سایه اهمال کاری های موجود در نظارت باعث شده تا حجم گسترده فرار مالیاتی در کشورپیامدهای بسیار بدی در پی داشته باشد.

فرار مالیاتی هیچ توجیهی ندارد اما زمانی که از مالیات ندادن سخن می گوییم بهتر است ریشه های آن هم مورد بررسی قرار بگیرد. آن طور که مشخص است پیچیدگی قوانین و مقررات، فقدان سیستم اطلاعاتی کار آمد،  گستردگی معافیت‌های مالیاتی، تورم، اخلاق مالیاتی، سطح درآمد افراد، بیکاری، تعرفه کالا و خدمات و ... همگی در گسترده شدن فرار مالیاتی دخیل هستند.

همان طور که گفته شد فرار مالیاتی پزشکان که رقمی معادل 1000 میلیارد تومان برآورد شده باید خیلی سریع مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد با این حال عده ای در تلاش هستند تا فرار مالیاتی در کشور را به فرار مالیاتی پزشکان تقلیل دهند در حالی که این آدرس غلط است. نباید فرار مالیاتی را منحصر در مالیات پزشکان ببینیم و از ابعاد دیگر این امر غافل شویم.

اخبار مرتبط

icon news

فرار مالیاتی ۷ هزار میلیارد تومانی پزشکان واقعیت دارد؟!

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: فرار مالیاتی ۷ هزار میلیارد تومانی پز...

تعیین مالیات‌ پزشکان و هزینه‌های پنهان بخش سلامت

محمد جهانگیری گفته مالیات‌ پزشکان در سال ۱۳۹۸ بر اساس قانون جدید بسته خواهد شد. به گف...

کشف فرار مالیاتی میلیاردی در بوشهر

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: کارشناسان پلیس امنیت اقتصادی موفق شدند با کشف یک‌ فق...

هلال احمر از مالیات معاف شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای تصویب کردند که جمعیت هلال احمر بخاطر بودجه ای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news