اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 17 خرداد 1399
26 شهریور 1398 26 شهریور 1398
20:46 20:46

مواضع متناقض شاه سعودی درباره حمله به آرامکو

پادشاه سعودی در موضوع حمله پهپادی به آرامکو از یک سو مدعی شده است که عربستان توان دفاع از خود را دارد و از سوی دیگر از جامعه جهانی خواستار کمک برای ممانعت از این حملات شده است

شاه سعودی درباره آرامکو سکوت را شکست

به گزارش سلام نو به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان (واس ) سلمان امروز ( سه شنبه ) در جلسه شورای وزیران این کشور  ادعا کرد که حملات تلافی جویانه به تاسیسات نفتی آرامکو نه تنها عربستان سعودی بلکه اقتصاد جهانی را تهدید می کند.

سلمان سپس در موضعی متناقض گفت، عربستان سعودی توان دفاع از خاک و تأسیسات خود در برابر هر گونه تهاجمی، از هر جایی که باشد را دارد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیشتر و در چند نوبت اعلام کرده بود که در صورت عدم حمایت آمریکا کشورهایی مانند عربستان توان بقا بیش از دو هفته را نخواهند داشت.

مقامات سعودی در حالی تهدید به مقابله با این حملات کرده که سامانه پدافند هوایی پیشرفته عربستان تاکنون از ره گیری موشک ها و پهپادهای یمنی عاجز بوده اند.

در همین راستا، شورای وزیران سعودی نیز در پایان جلسه و با صدور بیانیه ای، بدون اشاره به حملات چندساله جنگنده های ائتلاف عربی به یمن و ویرانی این کشور، تاکید کرد که هدف از این حمله بی سابقه ایجاد اختلال در مسیر انتقال انرژی جهانی است.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله روز گذشته (دوشنبه) همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و شاخص بورس عربستان بیش از ۲ درصد کاهش داشت./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

نماز در مسجد الحرام در رمضان برگزار می‌شود

عبدالرحمن السدیس رییس کل امور حرمین شریفین اعلام کرد نماز تراویح در مسجدالحرام و مسجد...

مقررات منع رفت و آمد در عربستان تمدید شد

مقررات منع آمد و شد برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در عربستان تمدید شد.

محکومان پرونده‌های خصوصی در عربستان آزاد می‌شوند

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دستور داد به دلیل شیوع ویروس کرونا محکومان پرونده‌...

سلطان قابوس دلیل سفر سلمان بن عبدالعزیز به عمان

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان برای عرض تسلیت درگذشت سلطان قابوس بن سعید به عمان ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news