اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
27 شهریور 1398 27 شهریور 1398
16:37 16:37

احتیاط پاریس درباره آرامکو

روز چهارشنبه، فرانسه اعلام کرد که درباره عامل حمله به تاسیسات نفت عربستان سعودی شتاب نخواهد کرد و در پی دستیابی به واقعیات است

پاریس برای اظهارنظر درباره حمله به آرامکو شتاب نمی کند

به گزارش سلام نو به نقل از رسانه های غربی از پاریس؛ این سخنگو که نام وی ذکر نشده، درباره این پرسش که آیا پاریس تحلیل های سعودی ها و آمریکا را که ایران در این حمله دست داشته، معتبر می داند، گفت: ما هم مانند آنها، خواهان اثبات دقیق واقعیت ها پیش از نشان دادن هرگونه واکنشی هستیم.

دفتر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز امروز (چهارشنبه) گفت که پاریس کارشناسانی را برای کمک به تحقیقات درباره این حمله به عربستان سعودی خواهد فرستاد.

رسانه های غربی همچنین به نقل از دیپلمات ها گزارش دادند: رئیس‌ جمهوری فرانسه نگران است که حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان، به تمهیدات دیپلماتیک پاریس برای کاهش بحران بین ایران و آمریکا، آسیب بزند. این منابع یادآور شدند که فرانسه در حالی که دیپلماسی کاهش تنش در منطقه خلیج فارس را دنبال می کند، در تلاش است منشاء حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان را شناسایی کند.

در همین حال رسانه ها از گفت وگوی تلفنی مکرون و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خبر دادند. کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که مکرون در این تماس تلفنی، این حمله را به شدت محکوم و به ولیعهد عربستان اطمینان داد که فرانسه به برقراری ثبات در خاورمیانه متعهد است.

قرار است وزارت دفاع عربستان در نشست خبری امروز درباره شواهد ادعایی این کشور در خصوص دخالت ایران در حملات به آرامکو، گزارشی منتشر کند.

این در حالی است که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که کشورش مدرکی در مورد مبداء پرواز پهپادها به درون عربستان ندارد. وی درجمع خبرنگاران در قاهره افزود: فرانسه مدرکی درباره مکان پرواز پهپادها ندارد و ما نمی دانیم کسی شواهدی در این مورد در اختیار دارد یا خیر؟

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به تجاوز نظامی سعودی و محاصره یمن و ادامه حملات هوایی سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد که در نتیجه ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد و بهای نفت در بازار جهانی افزایش و شاخص بورس عربستان بیش از 2 درصد کاهش یافت.

نیروهای انصار الله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت متوقف نشدن تجاوز نظامی، تهدید کردند.

از سویی، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی، بر جلوگیری از افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه پس از حملات به تأسیسات نفتی عربستان تأکید کردند. این دو همچنین درخصوص ضرورت همکاری با یکدیگر در کنار سایر شرکای بین المللی برای پاسخ مشترک به این حادثه توافق داشتند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

آمادگی فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه برق لبنان

دولت لبنان اعلام کرد سفیران فرانسه و آلمان اعلام کردند شرکت‌های کشورشان آمادگی برای و...

آخرین آمار از شمار قربانیان ویروس کرونا!/ کنترل از دست چین خارج شده است

آمارها حاکی از این است که تا امروز 69 هزار و 255 نفر در کل جهان به ویروس کرونا مبتلا ...

کرونا یک‌نفر را در فرانسه کشت!

نخستین قربانی کرونا در فرانسه ثبت شد. کرونا تاکنون جان بیش از ۱هزار و ۵۰۰ نفر را در چ...

حمایت ۸ کشور از ماموریت اروپایی خلیج فارس

پاریس مدعی شد که هشت کشور از ماموریت اروپایی خلیج فارس حمایت می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news