اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 23 مهر 1398
27 شهریور 1398 27 شهریور 1398
16:37 16:37

احتیاط پاریس درباره آرامکو

روز چهارشنبه، فرانسه اعلام کرد که درباره عامل حمله به تاسیسات نفت عربستان سعودی شتاب نخواهد کرد و در پی دستیابی به واقعیات است

پاریس برای اظهارنظر درباره حمله به آرامکو شتاب نمی کند

به گزارش سلام نو به نقل از رسانه های غربی از پاریس؛ این سخنگو که نام وی ذکر نشده، درباره این پرسش که آیا پاریس تحلیل های سعودی ها و آمریکا را که ایران در این حمله دست داشته، معتبر می داند، گفت: ما هم مانند آنها، خواهان اثبات دقیق واقعیت ها پیش از نشان دادن هرگونه واکنشی هستیم.

دفتر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز امروز (چهارشنبه) گفت که پاریس کارشناسانی را برای کمک به تحقیقات درباره این حمله به عربستان سعودی خواهد فرستاد.

رسانه های غربی همچنین به نقل از دیپلمات ها گزارش دادند: رئیس‌ جمهوری فرانسه نگران است که حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان، به تمهیدات دیپلماتیک پاریس برای کاهش بحران بین ایران و آمریکا، آسیب بزند. این منابع یادآور شدند که فرانسه در حالی که دیپلماسی کاهش تنش در منطقه خلیج فارس را دنبال می کند، در تلاش است منشاء حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان را شناسایی کند.

در همین حال رسانه ها از گفت وگوی تلفنی مکرون و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خبر دادند. کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که مکرون در این تماس تلفنی، این حمله را به شدت محکوم و به ولیعهد عربستان اطمینان داد که فرانسه به برقراری ثبات در خاورمیانه متعهد است.

قرار است وزارت دفاع عربستان در نشست خبری امروز درباره شواهد ادعایی این کشور در خصوص دخالت ایران در حملات به آرامکو، گزارشی منتشر کند.

این در حالی است که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که کشورش مدرکی در مورد مبداء پرواز پهپادها به درون عربستان ندارد. وی درجمع خبرنگاران در قاهره افزود: فرانسه مدرکی درباره مکان پرواز پهپادها ندارد و ما نمی دانیم کسی شواهدی در این مورد در اختیار دارد یا خیر؟

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به تجاوز نظامی سعودی و محاصره یمن و ادامه حملات هوایی سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد که در نتیجه ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد و بهای نفت در بازار جهانی افزایش و شاخص بورس عربستان بیش از 2 درصد کاهش یافت.

نیروهای انصار الله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت متوقف نشدن تجاوز نظامی، تهدید کردند.

از سویی، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی، بر جلوگیری از افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه پس از حملات به تأسیسات نفتی عربستان تأکید کردند. این دو همچنین درخصوص ضرورت همکاری با یکدیگر در کنار سایر شرکای بین المللی برای پاسخ مشترک به این حادثه توافق داشتند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تعلیق صادرات سلاح از فرانسه به ترکیه

طبق اعلام وزارت دفاع فرانسه، صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه به دلیل حمله به خاک سوریه ...

رئیس جمهور روسیه حمله به آرامکو را محکوم کرد!

رئیس جمهوری روسیه طی یک مصاحبه اختصاصی با شبکه العربیه عربستان اظهار کرده است که مسکو...

نشست اضطراری ائتلاف ضدداعش به درخواست فرانسه

پنجشنبه شب، وزیر خارجه فرانسه خواستار نشست فوری ائتلاف جهانی اصطلاحا ضدداعش در ارتباط...

فرانسه سفیر ترکیه را احضار کرد

روز پنج شنبه، وزارت خارجه فرانسه در اعتراض به حملات نیروهای ترکیه به کردهای سوریه سفی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news