اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 17 خرداد 1399
04 مهر 1398 04 مهر 1398
22:27 22:27

ژاپن: حمله به آرامکو کار حوثی هاست نه ایران

وزیر دفاع جدید ژاپن اعلام کرد که ما اطلاعی از مشارکت ایران در حمله به آرامکو نداریم و باور داریم که حوثی ها آن را انجام داده اند

 

تارو کونو وزیر امور خارجه ژاپن

به گزارش سلام نو، به نقل از رویترز، تارو کونو، وزیر دفاع جدید ژاپن روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره ادعای مطرح شده علیه ایران درباره دست داشتن در حمله به مجموعه پالایشگاهی آرامکوی عربستان گفت: ما هیچ اطلاعاتی که به ایران اشاره کند نداریم.

وی افزود: ما بر این باوریم حوثی‌ها بر اساس بیانیه‌ای که مسئولیت این اتفاق را بر عهده‌گرفته‌اند، این حمله را انجام داده‌اند.

کونو روز دوشنبه گفته بود که ژاپن به خاطر محدودیت‌های قانونی نمی‌تواند در هیچ‌گونه اقدام نظامی متقابل مشارکت کند اما در عوض به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای بحران کنونی است.

به گزارش ایسنا، این موضع ژاپن در پی حمله‌ اخیر به مجموعه پالایشگاهی آرامکو در عربستان سعودی مطرح شده است.

دولت آمریکا این رخداد را دستمایه سیاست‌های ضدایرانی‌اش قرار داده و ادعایی مبنی بر دست داشتن ایران در این حمله را مطرح کرد.

این در حالی است که بنابر اعلام سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله یمن، یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور صبح شنبه برابر با ۱۴ سپتامبر با ۱۰ پهپاد دو پالایشگاه نفت بقیق و خریص در شرقی‌ترین نقطه عربستان را هدف گرفت.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به این اتهامات گفت: پالایشگاه نفتی عربستان سعودی را یمنی‌ها زده‌اند این موضوع چه ربطی به ایران دارد. حرفی که در این زمینه مطرح شده است حرفی بی‌ربط و نادرست است.

همچنین محمدجواد ظریف،  وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این ادعا گفت: مقصر دانستن ایران، به فاجعه خاتمه نخواهد داد. پذیرفتن طرح پانزدهم آوریل ما برای پایان دادن به جنگ و آغاز مذاکرات ممکن است به آن پایان دهد./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ملحق نشدن ژاپن به ائتلاف تحت امر آمریکا در خاورمیانه

وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد در خلیج فارس در ابتکارعمل‌های آمریکایی یا اروپایی شرکت نخواه...

توسعه هسته‌ای کره شمالی تهدیدی جدی برای ژاپن

وزیر دفاع ژاپن در اجلاس بین‌المللی دوحه ۲۰۱۹ اعلام کرد توسعه هسته‌ای کره شمالی، تهدید...

رئیس جمهور روسیه حمله به آرامکو را محکوم کرد!

رئیس جمهوری روسیه طی یک مصاحبه اختصاصی با شبکه العربیه عربستان اظهار کرده است که مسکو...

پنتاگون: ایران مسئول حملات آرامکوست

وزیر دفاع آمریکا بدون اینکه یافته‌های جدیدی در اختیار داشته باشد، مدعی شد که محققان آ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news