اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 26 مهر 1398
04 مهر 1398 04 مهر 1398
09:35 09:35

عیدی بازنشستگان یکسان‌سازی نخواهد شد!

عیدی بازنشستگان همسان سازی نخواهد شد و طبق روال قبلی پرداخت می‌شود. طبق برآوردها در شرایط حاضر امکان اجرای این طرح وجود ندارد و دولت و مجلس موافق این طرح نیستند. 

62343

به گزارش سلام نو ،علیرضا حیدری موضوع همسان سازی عیدی و پاداش کارگران بازنشسته را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این طرح اگر چه طرح خوبی در راستای حمایت از بازنشستگان و کمک به معیشت آنها است ولی معتقدم قابل طرح نیست چون با مقاومت‌هایی از سطوح اولیه سازمان تامین اجتماعی تا مجلس و دولت روبه رو خواهد شد.

وی ادامه داد: طراحان به دنبال همسان سازی عیدی بازنشستگان با کارگران هستند و معتقدند کارگران بعد از سی سال کار و بازنشستگی نباید عیدی کارمندی بگیرند که البته درست است ولی ما باید به فکر منافع بلندمدت باشیم و سازمان تامین اجتماعی در شرایط خاصی قرار دارد لذا طرح چنین موضوعاتی علیرغم آنکه موجه است نمی‌تواند به نتیجه برسد.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه امکان به اجرا درآوردن چنین طرحی در حال حاضر وجود ندارد، گفت: اگر چه در برخی محافل بحث‌هایی در این خصوص در جریان است ولی مممکن است تامین اجتماعی توجهیش این باشد که بابت چیزی که می‌پردازد حق بیمه وصول می‌کند و چون از محل عیدی حق بیمه‌ای دریافت نمی‌کند با این طرح مخالفت کند.

حیدری افزود: بر اساس ماده ۷۷ قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی موظف است میانگین دو سال آخر حق بیمه پرداختی و به ازای سنوات مستمری بازنشستگی بدهد ولی همین حالا به دلیل کمبود منابع ناشی از تعهدگریزی دولتی و عدم وصول مطالباتش با مشکل روبه رو است لذا وقتی منابع کافی برای سازمان در برآوردن تعهدات اولیه تامین نمی‌شود نمی‌توان انتظار داشت چنین طرح‌هایی به آسانی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایسنا،  با توجه به افزایش هزینه‌های معیشت، مسکن و درمان بازنشستگان، ضرورت بهبود وضع زندگی و حمایت از کارگران بازنشسته بیش از پیش احساس می‌شود. طرح همسان‌سازی عیدی و پاداش پایان سال کارگران بازنشسته مشمول قانون کار از سال گذشته به جریان افتاده و در صورتی که در مجلس به نتیجه برسد، عیدی کارگران بازنشسته همچون زمان اشتغال به کار آنها محاسبه و پرداخت خواهد شد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

حقوق بازنشستگان همسان سازی می‌شود

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مقابل جامعه شاغل دیروز که در...

خبر خوش برای بازنشستگان

از این پس بازنشستگان می‌توانند برای راه اندازی مشاغل خانگی وام دریافت کنند.

اموال و دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی باید بازپس گرفته شود

جمعی از کارگران بازنشسته از لزوم پرداخت بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی خبر دادند و گف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news