اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 23 مهر 1398
06 مهر 1398 06 مهر 1398
12:10 12:10

وضعیت بغرنج درآمد سینماها

محمد قاصد اشرفی، رییس هیات‌مدیره انجمن سینماداران بیان کرد حتی اگر سینمایی در مضیقه است دلیل نمی‌شود سهم صاحبان فیلم بعد از اکران پرداخت نشود، این مغایر با آیین نامه سالن‌های سینما است.

سینماداران ۲هفته بعد از پایان اکران باید سهم صاحبان فیلم را بدهند

به گزارش سلام نو،  رییس هیات‌مدیره انجمن سینماداران با بیان اینکه بر اساس آیین‌نامه سالن‌های سینمایی موظف هستند ۲ هفته بعد از پایان اکران سهم صاحبان فیلم را پرداخت کنند، گفت: ممکن است سینمایی از نظر اقتصادی در مضیقه اما فروش کم فیلم‌ها دلیل نمی‌شود که سهم صاحبان فیلم پرداخت نشود.

محمد قاصد اشرفی درباره برخی اعتراضات به عدم پرداخت مطالبات صاحبان فیلم‌های اکران شده، اظهار داشت: در دو ماه اخیر وضعیت فروش فیلم‌ها بسیار ضعیف بوده به طوری‌ که برای هزینه سالن‌های سینما نیز کافی نیست.

وی افزود: هزینه سینماها شامل مسائل مربوط به نگهداری سالن، بهسازی اقلام و تجهیزاتی مانند سیستم صوتی و تصویری، تجهیزات رفاهی مانند صندلی است که متاسفانه میان این هزینه‌های بالا با میزان فروش فیلم‌ها طی ماه‌های اخیر تناسبی وجود نداشته است.

رییس هیات مدیره انجمن سینماداران ادامه داد: البته مسئله همخوان نبودن دخل و خرج سینماها، مختص این دو ماه اخیر بوده است. قبل از مرداد ماه وضع اقتصادی سینما خوب  و راضی کننده بود ولی حالا به دلیل عدم اکران فیلم‌های پرفروش این وضعیت نابسامان شده است.

قاصد اشرفی، گفت: ما منتظریم که با یک هماهنگی و رایزنی با وزارت ارشاد، فیلمی مناسب در مهر ماه اکران کنند تا شاید بتواند وضعیت اقتصادی سینما را مقداری رونق دهد.

رییس هیات‌مدیره انجمن سینماداران درباره پرداخت مطالبات صاحبان فیلم از سینماها نیز توضیح داد: آیین نامه‌ای درباره مسئله پرداخت سهم صاحبان فیلم داریم که هر سال نوشته می‌شود. بر اساس این آیین نامه، سالن‌های سینمایی موظف هستند که دو هفته بعد از پایان اکران سهم صاحبان فیلم را پرداخت کنند و در این هیچ بهانه‌ای نیست.

وی افزود: ما در سینما حدود ۴۰ سال است که با هم همکاری می‌کنیم و در این زمینه صاحبان فیلم با صاحبان سینما مدارا می‌کنند. بحث مبادله اقتصادی بین طرفین بر اساس تفاهم و رابطه کاری است.

قاصد اشرفی، ادامه داد: ممکن است سینمایی از نظر اقتصادی واقعاً در مضیقه باشد و نتواند در دو هفته سهم صاحبان فیلم را پرداخت کند. برای نمونه به این دو ماه اخیر نگاه کنید که اصلاً خرج روزانه سینما هم در نیامده است. در این زمینه کسی کوتاهی نمی‌کند و حتی فروش کم فیلم‌ها هم دلیل نمی‌شود که سهم  صاحبان فیلم پرداخت نشود. از نظر ما این اصلاً توجیه نیست. حتی اگر سینماها در تنگنای مالی قرار بگیرند و شرایط ویژه‌ای شود.

رییس هیات‌مدیره انجمن سینماداران با تاکید بر اینکه اصلاً اینگونه نیست که بگوییم چون این دو ماه از نظر اقتصادی کار نکردیم سهم شما را دیر می دهیم، خاطرنشان کرد: این مسئله اصلاً مستند و قابل قبول نیست. بر اساس آیین‌نامه هر وقت صاحبان فیلم پولشان را بخواهند، در هر شرایطی صاحبان سینما موظفند سهم صاحبان فیلم را پرداخت کنند./ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news