اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
28 شهریور 1398 28 شهریور 1398
18:06 18:06

بهترین راه ها برای بهبود مهارتهای حرکتی پیشرفته

مهارتهای حرکتی ریز به هماهنگی بین عضلات کوچک، مانند مهارت های دست و انگشتان با چشم ها اشاره دارد. مهارتهای حرکتی ریز شامل عضلات کوچک بدن است که عملکردهایی مانند نوشتن، گرفتن اشیاء کوچک و بستن لباس را ممکن می سازند. این نیروها شامل قدرت، کنترل حرکتی درست و مهارت هستند. در اینجا به بررسی این نوع مهارت ها پرداخته شده است.

چگونه مهارتهای حرکتی بر یادگیری و مهارتهای دیگر زندگی تأثیر می گذارد؟

این مهارت ها در بیشتر فعالیت های مدرسه و همچنین به طور کلی در زندگی مهم هستند. نقاط ضعف در مهارت های حرکتی می تواند بر توانایی کودک در غذا خوردن، خوانا نوشتن، استفاده از رایانه، چرخاندن صفحات در یک کتاب و انجام کارهای مراقبت شخصی مانند لباس پوشیدن و نظافت تأثیر بگذارد.

استراتژی های عملی برای بهبود

اگر فرزند شما نقاط ضعف حرکتی دارد که ممکن است بر آموزش او تأثیر بگذارد، با تیم IEP فرزندتان در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. ارزشیابی توسط یک متخصص فیزیکی یا کاردرمانی می تواند تعیین کند که آیا مهارت های حرکتی وی نگران کننده است و آیا درمان می تواند باعث بهبود آنها شود یا خیر.

تیم IEP از ارزیابی های درمانی و سایر داده های ارزیابی استفاده می کند تا تشخیص دهد که آیا کودک شما به  خدمات مرتبط با درمان منظم احتیاج دارد یا خیر. اگر فرزند شما برای بهره مندی از آموزش های ویژه طراحی شده، به درمان نیاز داشته باشد، این خدمات در برنامه آموزش فردی یا IEP نوشته خواهد شد.

اسباب بازی ها و بازی ها

بسیاری از اسباب بازی ها دارای مهارت های حرکتی خوبی برای کودکان و نوزادان هستند. برای کودکان در سن مدرسه، بازی های تخته ای با قطعات و قسمت های قابل جمع و جابجایی برای توسعه این مهارت ها، ایده آل هستند.

اتومبیل های کنترل از راه دور برای بچه های پیش دبستانی و ابتدایی بسیار عالی هستند. البته گزینه خوب دیگر، بازی های ویدئویی هستند که در این مورد می توانند کمک کننده باشند. حتماً رتبه بندی بازی های ویدئویی را بررسی کنید تا از مناسب بودن آن برای  فرزندتان اطمینان حاصل کنید.

بهترین اسباب بازی ها برای عملکرد درست مهارت های حرکتی

طراحی و رنگ آمیزی

با استفاده از نشانگر، مداد رنگی و گچ مهارت های فرزند خود را پرورش دهید و نوشتن متن فقط برای پیشرفت مهارت های حرکتی مناسب است. رنگ آمیزی کاغذ با چند رنگ و اشکال مختلف و سپس پوشاندن ورق با مداد سیاه مشکی با یک چوب نارنج و برش آن با قیچی یکی از روش های خوب، برای توسعه مهارتهای حرکتی است

اوریگامی

اوریگامی هنر تا کردن کاغذ است که باعث ایجاد مهارت می شود و یک کاردستی خانوادگی سرگرم کننده نیز است. برای ساختن مهارت های حرکتی زیبا در ساخت اشکال اوریگامی می توانید از انواع  بسته بندی یا سایر کاغذهای تزئینی استفاده کنید. فعالیتهای برش کاغذ باعث ایجاد مهارت و کنترل می شود و می تواند به همان اندازه ساده و پیچیده باشد که شما نیاز دارید. مبتدیان می توانند با قطع زنجیر کاغذ و پیشرفت به سمت پروژه های پیچیده تر شروع کنند.

کریگامی

یک هنر چینی است که می تواند با استفاده از برش کاغذ تزئینی مهارت های حرکتی خوبی ایجاد کند. برای کودکان بزرگتر از 9 سال و بالاتر، می تواند یک فعالیت سرگرم کننده باشد که به بچه ها برای ساخت یک کالای تزئینی مناسب  پاداش می دهد.

رنگ آمیزی کودک روی زمین

شما می توانید با استفاده از رنگ های مایع، از فرزندانتان بخواهید برروی زمین نقاشی کشیده تا با این فعالیت های سرگرم کننده مهارت های حرکتی درست فرزندتان را بهبود بخشید.

اخبار مرتبط

icon news

علل رفتارهای تکانشی در کودکان

برخی از دلایلی که باعث می شود کودکتان تکانشی عمل کند چیست؟ آگاهی از این موضوع که رفتا...

میزان رشد عادی برای کودکان و خردسالان

اندازه گیری منظم قد و وزن كودك و ترسیم آنها در نمودار رشد، روش مناسبی برای دیدن رشد ف...

توسعه و تاخیر مهارتهای حرکتی اندام های درشت در دوران کودکی

مهارتهای حرکتی اندام های درشت، مواردی است که برای حرکت دادن بازوها، پاها و نیم تنه به...

به بچه های خود اجازه دهید با ظرف غذا بازی کنند

ریخت و پاش وبی نظمی با کودکان همراه است. با این حال، معمولاً مادران و پدران به دنبال،...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news