اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
28 شهریور 1398 28 شهریور 1398
16:58 16:58

همه چیز درباره هنگ درام که باید بدانید!

 هنگ‌ درام  یک ساز نو ظهور است که از دسته سازهای کوبه‌ای یا ملودیک می باشد. "هنگ‌ درام" را وقتی بار اول می بینید یاد‌ قبایل آفریقایی یا سرخ پوستی خواهید افتاد و احتمالاً فکر می کنید سازی آفریقایی است اما این ساز توسط دو سوئیسی به نام‌های فلیکس و سابینا خلق شده است و از سال 2000 جهان با این ساز آشنا شد. اما ایده ابداع از آمریکا جنوبی و آفریقا بوده.

شاید بتوانیم ادعا کنیم که یکی از موفق‌ترین سازهای خلق شده در قرن جدید هنگ‌درام است. با ظاهری شبیه به سفینه‌های فضایی یا سپرهای جنگی دوران کهن. هنگ درام از دوصفحه‌ی بیضی شکل از جنس فلز ساخته می شود که به صورت قرینه بر روی هم چسبانده می‌شوند.

نت‌ها در هنگ درام

در نمونه های اولیه و استاندارد هنگ درام و هپی درام، صفحه بالایی دارای 1 نت دینگ و ۷ نت دیگر در روی قوس بالایی است؛ اما  امروزه موسیقی دانان نت‌ها را به ۱۳ هم رسانده‌اند. هرچند در نگاه اول بالا رفتن تعداد نت‌ها برای نوازنده ویژگی مثبتی خواهد بود اما به دلیل محدودیت فضا نت‌های هنگ درام، زیرتر می شوند و در نهایت به اکتاوهای بالاتر هدایت خواهند شد.

علت گرانی هنگ درام

برخلاف ظاهر این ساز، هنگ‌ درام از سازهای بسیار گران محسوب می‌شود که کارشناسان برای این گرانی 2 دلیل را ذکر می کنند اول دشواری ساخت این ساز است و دوم سازندگان معدود و انحصاری آن در دنیا . شاید برایتان جالب باشد که بدانید سازندگان هنگ درام شاید هنوز به دویست نفر هم نرسیده باشند و هنوز این ساز به صورت دستی ساخته می‌شود. آلیاژ خاص،  و روزها زمان برای ساخت و فرم دادن به آن و رسیدن به کوک دقیق بخشی از سختی‌های ساخت و خلق این ساز است.

چرا هنگ درام دل نواز است؟

حقیقتاً هنگ درام رابطه مستقیمی با ریلکسیشن و آرامش دارد! چرا که صدای دلنواز برآمده از این ساز بسیار  آرام بخش است؛ بخصوص که توسط نوازندگان خوش ذوق با طبیعت درآمیخته ‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از این ساز برای مدیتیشن استفاده می‌کنند.

هنگ درام می‌تواند ساعت ها و روزها روحتان را جلا دهد. موسیقی دان ها تعبیر زیبایی از صدای هنگ درام دارند: "انگار که در نوسانی بینِ رویا و واقعیت اتفاق می‌ افتد"

فرق هنگ درام و تانک درام

اگر شما تانگ درام و هنگ درام را کنار هم بگذارید براحتی به تفاوت ظاهری این دو ساز پی خواهید برد . اولین تفاوت این دو ساز در این است که هنگ درام دست ساز است اما تانگ درام صنعتی تولید می شود. دومین تفاوت در صدای ساز است و باید اعتراف کنم که شخصا صدای هنگ درام را با هیچ مدل ساز کوبه ای عوض نمی کنم. البته که صدای تانگ درام ملودیک تر است و برای نواختن آهنگ های شاد توصیه می شود

تفاوت بعدی در تعداد نت ها است

تانگدرام معمولاً کمتر از ده نت ساخته می شود در صورتی که همانطور که اشاره شد هنگ درام می تواند بیش از 13-14 نت داشته باشد. و این مورد نیز به خاطر همان سایز ساز ها است زیرا تانگ درام تقریبا نصف هنگدرام و از 25 تا سی سانتی متر است.

آخرین فرق این 2 ساز نیز در نوازندگی آنهاست.

آموزش هنگ درام و تانگ درام

نوازندگی هنگ درام تنها با ضربات انگشت است این در حالی است که در تانگ هم با ضربان دست و هم با  Percussion Mellet  ساز نواخته می شود. اما اگر اهل موسیقی باشید و با این فضا غریبه نباشید تقریبا این دو ساز در روند یادگیری تفاوت چندانی باهم ندارند و شما می توانید با نوازندگی تانگ درام بعد از مدتی، هنگ را نیز بنوازید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news