اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
28 شهریور 1398 28 شهریور 1398
17:18 17:18

سیاست ترامپ بر پایه احساسات روزانه است!

یک کارسناس سیاسی با بیان اینکه بارها ثابت شده ترامپ رئیس جمهور عادی نیست گفت: وی در آخر روز بر پایه احساسات اش و نه پیشنهاد دیگران تصمیمات خود را می گیرد

ترامپ یک رئیس جمهور عادی نیست

به گزارش سلام نو، روایت‌ها از دلایل اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید متفاوت است. اما همه آنها یک گمانه‌زنی را بیش از پیش تقویت می‌کند: در نبود باز شکاری کاخ سفید، شانس پیشبرد رویکرد دیپلماتیک در مناقشه ایران-آمریکا افزایش چشمگیری می‌یابد.

اما با توجه به واکنش مغرضانه مقامات آمریکا به حملات پهپادی «آرامکو»، میل شدید دولت ترامپ برای تداوم کارزار فشار حداکثری علیه ایران و اصرار طرف مقابل به مقاومت در برابر خواسته‌های وی، فرضیه آسان شدن امور با اخراج بولتون تا چه حد صحت دارد و چشم‌انداز مذاکره تهران-واشنگتن از این منظر چگونه است؟

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با «سینا عضدی» محقق کنونی شورای آتلانتیک تنظیم نموده که در ادامه می آید. وی محقق سابق دانشگاه پرینستون آمریکا و مرکز ویلسون نیز بوده است.

*ارزیابی شما از اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید چیست؟ آیا با رفتن وی جناح جنگ ‌طلب به اقلیت تبدیل می‌شود؟

در مورد برکناری جان بولتون ، دو نظریه دارم؛ یک نظریه مربوط به افغانستان است. جایی که او با رئیس جمهور ترامپ در مورد دعوت از نمایندگان طالبان به کمپ دیوید، در سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر جدال داشته است. او (به درستی) ادعا کرده بود که مذاکره و توافق با طالبان به نفع دولت امریکا نیست.

نظریه دیگر عدم توافق وی با ترامپ در مورد گسترش شاخه زیتون به ایران، احتمال ملاقات با روحانی و توجه  ترامپ به پیشنهاد فرانسه جهت ارائه خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران بوده است.

بولتون «باز» (جنگ طلب) دیرینه علیه ایران بوده و در مورد لزوم بمباران ایران نیز مطالبی نوشته است، در اکثر رویدادهای «مجاهدین خلق» ظاهر می شود و هزینه های ویژه از آنها دریافت می کند که نیازی به گفتن نیست. ترامپ ادعا می کند بولتون اخراج شده است، این در حالی است که بولتون می گوید او ابتدا استعفا خود را ارائه داده است.

*اخراج بولتون چه تاثیری بر سیاست آمریکا در قبال ایران خواهد داشت؟

با اخراج بولتون، من فکر می کنم پومپئو، «باز» (جنگ طلب) دیگر علیه ایران، وزن کمتری در تیم امنیت ملی ترامپ خواهد داشت.  به خاطر داشته باشید که یک رئیس جمهور عادی معمولاً دست به چنین فشارهایی می زند، اما ترامپ همانطور که بارها ثابت شده است رئیس جمهور عادی نیست. او در پایان روز بر اساس احساسات خود و نه توصیه دیگران تصمیم می گیرد.

بنابراین در مورد ایران، وی واقعاً علاقه مند به مذاکره و توافق با ایرانیان بوده تا بتواند ادعا کند پیروز شده است. آیا واقعا او این کار را انجام خواهد داد؟ ما نمی دانیم زیرا او تاکنون فقط توییت کرده است و به دروغ ادعا می کند هرگز نگفته بدون پیش شرط با ایرانیان ملاقات خواهد کرد.

*با اخراج بولتون، این گمانه‌زنی به وجود آمد که ترامپ راه دیپلماتیکی را با ایران در پیش می‌گیرد. از سوی دیگر، حملات یمنی‌ها علیه آرامکو موجب شد تا واشنگتن از آمادگی برای جنگ با ایران سخن بگوید. ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟

در مورد این سوال، من استدلال می کنم که ترامپ تهدیدهایی را ایجاد می کند، زیرا در پایان روز رئیس جمهور آمریکا برای اعلام جنگ با هیچ کشوری مجبور نیست اما ولیعهد عربستان سعودی چنین چیزی می خواهد تا فردا به توئیت شب گذشته وی اشاره کند.

همچنین این احتمال وجود دارد که طرف سوم (عربستان سعودی) بخواهد با استفاده از خون و خزانه داری ایالات متحده آمریکا، این کشور را به جنگ با ایران بکشاند.

*با توجه به تغییر شخصی مانند بولتون، آیا سیاست های اسرائیل در وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا کم رنگ شده یا تغییر می کند؟

من فکر می کنم که سیاست های طرفدار اسرائیل در آمریکا جاسازی (نهادینه) شده است هم در کنگره و هم در کاخ سفید و تغییر شخصیت نمی تواند نفوذ را تغییر دهد./ مهر

اخبار مرتبط

icon news

توهین رئیس پلیس هیوستون خطاب به ترامپ

رئیس پلیس «هیوستون» در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» واکنش تندی به سخنان اخیر «دو...

ارتش آمریکا مقابل مردم آمریکا

جو بایدن، نامزد دموکرات‌های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد ترامپ از ارتش آ...

دونالد ترامپ عجیب‌تر، خشن‌تر و نژاد پرست‌تر از همیشه

اقدام عجیب ترامپ در برابر کاخ سفید پس از آن صورت گرفت که شایعه شده بود ترامپ و خانواد...

ترامپ و پوتین مذاکره کردند

 روسای جمهور آمریکا و روسیه درباره اهمیت اجرای توافق کاهش تولید گروه اوپک پلاس گفت‌وگ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news