اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
29 شهریور 1398 29 شهریور 1398
13:40 13:40

چرایی لغو دوچرخه‌سواری خانوادگی در تهران

امروز قرار بود خانواده‌ها با شرکت در طرح دوچرخه‌سواری خانوادگی در کنار هم در تهران رکاب بزنند که این برنامه لغو شد.

پیام لغو دوچرخه‌سواری خانوادگی در تهران چیست؟!

به گزارش سلام نو، برنامه دوچرخه‌سواری خانوادگی در تهران لغو شد.

برنامه‌ای که قرار بود به مناسبت پیوستن رسمی تهران به کمپین هفته جهانی بدون خودرو برگزار شود و نشان دهد که تهرانی‌ها همزمان با مردم متجاوز از ۲۵۰۰شهر جهان، می‌کوشند تا مسوولیت‌های اجتماعی خویش را برای تغییر مبلمان شهری از خودرومحوری به زیست‌محوری ثابت کنند. برای برگزاری این رخداد تقریباً همه‌ی دولت متحد، هماهنگ و همراه بودند.
از شخص وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها که حتی طی یک بخشنامه از تمامی شهرداران سراسر کشور خواسته بود تا با آیین‌های این هفته همراهی کنند تا شخص شهردار پایتخت و ۲۱عضو شورای شهر که تماماً به لیست امید تعلق داشته و از بالاترین رای مردم تهران برخوردار بودند.
بنرهای فراوان در سطح شهر نصب شده و حتی برای نخستین‌بار، با نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد در ستاد توان‌افزایی شهر تهران هماهنگی شده بود تا مراسمی درخور نام ایران برگزار شود و دنیا ببیند: درحالی‌که آمریکا، عربستان و اسراییل ایران را مروج خشونت و جنگ‌طلب معرفی کرده و تحت فشار بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اقتصادی قرار داده‌اند؛ اما در پایتخت ایران، مردم به رغم تنگناهای فزاینده‌ی معیشتی با نشاط، لبخند و امید، برای همراهی با یک حرکت جهانی، کاهش آلودگی هوا، کاهش کم‌تحرکی و مقابله با هدر رفت وقت شهروندان در ترافیک رکاب می‌زنند. ماجرا زمانی تاسف‌بارتر می‌شود که بدانیم ترویج دوچرخه‌سواری به جای استفاده از خودرو، آشکارترین نمادِ ساده‌زیستی و حمایت عملی از اقتصاد_مقاومتی هم محسوب می‌شود.
یعنی دو بالِ خدشه‌ناپذیر در دکترین جمهوری اسلامی ایران برای مواجهه با تحریم‌های ظالمانه و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور. با این وجود، دقیقاً همان طیف از حاکمیت که علی‌القاعده باید حامی ساده‌زیستی باشند، خطر تردد آقازاده‌ها با خودروهای چندصدمیلیونی تا میلیاردی را کمتر از ترویج دوچرخه‌سواری خانوادگی در معابر عمومی شهر می‌دانند! چرا؟

و پرسش آخر: فرض کنیم اینک تمامی اعضای شورای شهر، شهردار و دولت در دست محافظه‌کاران بود؛ باز هم احتمالاً مراسم امروز برگزار نمی‌شد؛ درست مثل امروز!/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

پیش بینی درجه گرمای هوا در تهران

فاطمه گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: هوای گرم پایتخت تا آخر هفته ادامه دارد و د...

آمار کرونا در تهران در 24 ساعت گذشته/شرایط تهران هنوز مطلوب نیست

دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا ویروس در کلانشهرتهران گفت: در ۲۴ ساعت ...

تمهیدات سختگیرانه شهردارى برای ناوگان عمومى

سید مناف هاشمى، معاون شهردار تهران اعلام کرد از فردا تمهیدات سختگیرانه‌اى در تمامى نا...

شانزدهمین انتقال قلب توسط اورژانس انجام شد

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس اعلام کرد قلب اهدایی یک نوجوان دختر تبریزی که بر اث...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news