اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 فروردین 1399
29 شهریور 1398 29 شهریور 1398
15:53 15:53

باران اسیدی چیست؟

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) باران اسید یا رسوب اسید یک اصطلاح گسترده است که شامل هر شکلی از بارش است که حاوی اجزای اسیدی مانند اسید سولفوریک یا اسید نیتریک است . 

بارش لزوما مرطوب یا مایع نیست؛ تعریف شامل گرد و غبار ، گاز ، باران ، برف ، مه و تگرگ است. به نوع باران اسیدی که حاوی آب است رسوب مرطوب گفته می شود. باران اسیدی که با گرد و غبار یا گازها تشکیل می شود ، رسوب خشک نامیده می شود.

چه کسی  باران اسیدی را کشف کرد؟

اصطلاح باران اسیدی در سال 1852 توسط شیمیدان اسکاتلندی ، رابرت آنگوس اسمیت ، بنا به گفته انجمن سلطنتی شیمی ، که او را "پدر باران اسیدی" می نامید ، ابداع شد . اسمیت در حین معاینه شیمیایی آب باران در نزدیکی شهرهای صنعتی انگلیس و اسکاتلند به نتیجه رسید. وی در مورد یافته های خود در سال 1872 در کتاب " هوا و باران: آغاز یک اقلیم شناسی شیمیایی " نوشت .

در دهه 1950 دانشمندان در ایالات متحده شروع به مطالعه پدیده کردند و در دهه 1960 و اوایل دهه 1970 ، باران اسیدی به عنوان یک موضوع زیست محیطی منطقه ای شناخته شد که اروپا غربی و شرق آمریکای شمالی را تحت تأثیر قرار داد.

علت باران اسیدی

اگرچه آلاینده های دست ساز در حال حاضر بیشتر بارندگی های اسیدی را تحت تأثیر قرار می دهند ، اما بلایای طبیعی نیز می تواند یک عامل باشد. به عنوان مثال ، آتشفشانها می توانند با انفجار آلاینده ها در هوا باعث باران اسیدی شوند.

پس از اینکه یک سیارک 65.5 میلیون سال پیش دایناسورها را از بین برد ، تری اکسید گوگرد درون هوا منفجر شد. براساس مقاله ای که در سال 2014 در مجله Nature Geoscience منتشر شد ، وقتی به هوا برخورد کرد ، به اسید سولفوریک تبدیل شد و یک باران باران اسیدی ایجاد کرد .

حتی قبل از آن ، بیش از 4 میلیارد سال پیش ، گمان می رود که هوا 10،000 برابر بیشتر از دی اکسید کربن نسبت به امروز داشته باشد. زمین شناسان دانشگاه ویسکانسین مادیسون از این نظریه حمایت کردند که در مورد سنگ ها تحقیق می کند .

به گزارش EPA ، دی اکسید گوگرد (SO 2 ) و اکسیدهای نیتروژن (NOx) که توسط نیروگاه های سوخت فسیلی ، وسایل نقلیه و پالایشگاه های نفتی وارد هوا می شوند ، بزرگترین علت بارانهای اسیدی امروز هستند. دو سوم دی اکسید گوگرد و یک چهارم اکسید نیتروژن موجود در اتمسفر از ژنراتورهای برق تولید می شود.

یک واکنش شیمیایی هنگامی اتفاق می افتد که دی اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن با آب ، اکسیژن و سایر مواد شیمیایی موجود در هوا مخلوط می شوند. سپس آنها به اسیدهای گوگرد و نیتریک تبدیل می شوند که با بارش مخلوط می شوند و به زمین می افتند. طبق گفته دانشنامه دایره المعارف بریتانیکا ، میزان بارندگی اسیدی در نظر گرفته می شود که سطح pH آن در حدود 5.2 یا کمتر از 5 باشد. pH طبیعی باران در حدود 5.6 است.

اثرات باران اسیدی

باران اسیدی تقریباً بر همه چیز تأثیر می گذارد. با بارندگی می تواند ساختار گیاهان ، خاک ، درختان ، ساختمانها و حتی مجسمه ها را تغییر دهد.

بارانهای اسیدی روی درختان بسیار اثر بد دارد. با بارش روی برگها ، آنها را تضعیف می کند و  مانع رشد می شود. مقاله ای که در نسخه آنلاین ژورنال علوم و فناوری محیط زیست در سال 2005 منتشر شد ، شواهدی از باران اسیدی که مانع رشد درخت را نشان داد .

گرگ لارنس ، دانشمند سازمان زمین شناسی آمریکا که سرپرستی این کشور را بر عهده داشت ، گفت: "با فراهم کردن تنها خاک حفظ شده در جهان که قبل از دوران باران اسیدی جمع آوری شده است ، تیم های بین المللی ما برای اولین بار با تغییر در خاک از بارانهای اسیدی رشد درخت را ردیابی کردند.ما می دانیم که باران اسیدی باعث اسیدی شدن آبهای سطحی می شود ، اما این اولین بار است که ما توانسته ایم رشد درختان را در جنگلهایی که شامل تغییرات خاک به دلیل بارانهای اسیدی است ، مقایسه و پیگیری کنیم.

باران اسیدی همچنین می تواند ترکیب خاک و ساختار آب را تغییر داده و آنها را برای حیوانات و گیاهان محلی غیرقابل سکونت کند. به عنوان مثال ، دریاچه های سالم pH برابر 6.5 یا بالاتر دارند. از آنجا که باران اسیدی سطح اسیدیته را بالا می برد ، ماهی ها از بین می روند.

علاوه بر این می تواند بناهای سنگ آهک و مرمر و بناهای تاریخی مانند سنگ قبرها را خراب کند.

راه حل های از بین بردن باران اسیدی

راه حل های مختلفی برای متوقف کردن باران اسیدی ساخته شده وجود دارد. طبق گزارش EPA ، تنظیم میزان تولید گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه و ساختمان ها یک گام مهم است. این امر می تواند با محدود کردن استفاده از سوخت های فسیلی و تمرکز روی منابع انرژی پایدارتر مانند انرژی خورشیدی و باد انجام شود.

همچنین هر فرد می تواند با کاهش استفاده از وسایل نقلیه خود ،سهم خود را انجام دهد. به گزارش EPA ، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شروع خوبی است. مردم همچنین می توانند میزان مصرف برق خود را که به طور گسترده با سوخت های فسیلی ایجاد می شود ، کاهش دهند یا به یک برنامه خورشیدی تغییر دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news