اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
30 شهریور 1398 30 شهریور 1398
18:28 18:28

هراس اسرائیلی ها از تبعات برکناری بولتون

برکناری جان بولتون باعث بروز نگرانی هایی ر محافل صهیونیستی شده است مبنی بر اینکه مبادا دونالد ترامپ با پیشگیری سیاستی آشتی جویانه با ایران، آنان را به حال خود رها کند

یاکوو آمیدرور (Yaakov Amidror)، مشاور پیشین امنیت ملی نتانیاهو، به فارین پالسی می گوید که احتمالا دولت ایالات متحده صرف نظر از این که چه کسی جانشین بولتون می شود، وسعت اقدام نظامی اسرائیل در خاورمیانه را محدود نخواهد کرد. وی می گوید: "در نهایت اسرائیل برخلاف رئیس جمهوری منتخب شهروندان آمریکایی و تیم منتخب او عمل می کند."

نگرانی اسرائیلی ها از رویکرد آشتی جویانه ترامپ با ایران بعد از برکناری بولتون

به گزارش سلام نو، جدایی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده امریکا از دولت دونالد ترامپ برخی اسرائیلی ها را نگران کرده که مبادا ترامپ از این پس به دنبال تنش زدایی بیشتر با ایران بوده و اسرائیل را در مبارزه علیه نفوذ تهران در منطقه به حال خود رها کند.

بولتون از پیشران های اصلی سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران بود، سیاستی که هماهنگی بسیاری با سیاست نتانیاهو در برابر تهران دارد. اما در رفتار چند هفته اخیر ترامپ برخی نشانه ها مبنی بر رویگردانی از این سیاست دیده می شود که تمایل برای دیدار با روحانی از مهمترین آنهاست.

هرگونه نرمش در رویکرد آمریکا می تواند نشانه ای از دگرش اساسی در سیاست دولت باشد. گابی اشکنازی (Gabi Askkenazi)، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل در این زمینه می گوید: "برطرف شدن آخرین مانع در مسیر آشتی تاریخی بین ایالات متحده و ایران باعث نگرانی ما است." وی در ادامه می افزاید: "من نگرانم که پس از توافق بین ایران و آمریکایی ها، اسرائیل در مقابل ایران به حال خود رها شود، چیزی که تمام نخست وزیران اسرائیل پیش از نتانیاهو به شدت از آن پرهیز می کردند."

اما نتانیاهو پیامدهای برکناری بولتون را بی اهمیت جلوه می دهد و می گوید: "تدوینگر سیاست آمریکا پمپئو است ... و البته رئیس جمهور ترامپ. اما من نگران تغییر اعضای این دولت نیستم... هیچ تردیدی ندارم که ترامپ و دولت او – با گفت وگوها یا بدون آن – در برابر ایران بسیار بسیار سختگیر خواهند بود."

اما سایر اسرائیلی ها عقیده دارند که نتانیاهو جای خالی بولتون را احساس خواهد کرد. عاموس یادلین (Amos Yadlin)، رئیس موسسه مطالعات امنیت ملی تل آویو، در این زمینه به فارین پالیسی می گوید: "تردیدی نیست که (رفتن بولتن) باعث تاسف و ناراحتی در اورشلیم است. او پشتیبان موضع نخست وزیر (درباره ایران) بود. اما حتی با حضور بولتون نیز سیاست واشنگتن در برابر ایران در مسیر مورد نظر نتانیاهو پیش نمی رفت."

طبق گزارش هاآرتص اکنون مقامات دفاعی ارشد اسرائیل تایید می کنند که دیدار آینده رهبران ایالات متحده امریکا و ایران یک "توافق انجام شده" است و شاید حتی زودتر از مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق بیافتد.

یاکوو آمیدرور (Yaakov Amidror)، مشاور پیشین امنیت ملی نتانیاهو، به فارین پالسی می گوید که احتمالا دولت ایالات متحده صرف نظر از این که چه کسی جانشین بولتون می شود، وسعت اقدام نظامی اسرائیل در خاورمیانه را محدود نخواهد کرد. وی می گوید: "در نهایت اسرائیل برخلاف رئیس جمهوری منتخب شهروندان آمریکایی و تیم منتخب او عمل می کند."

اما این پرسش باقی است که اگر ترامپ با ایرانی ها نرمش نشان بدهد پاسخ اسرائیل چه خواهد بود. به گفته عاموس یادلین، اسرائیل باید برای دو سناریوی محتمل آماده باشد: از سرگیری گفت وگوهای ایالات متحده و ایران همانند آنچه در زمان اوباما به توافق هسته ای (برجام) انجامید؛ یا سناریویی که در آن ایران همچنان با برنامه هسته ای خود پیش برود.

یادلین عقیده دارد که اسرائیل با بولتون یا بدون او باید با آمریکا هماهنگی لازم و نزدیک را داشته باشد. وی همچنین می گوید: "اما به نظر می رسد که بدون بولتون آستانه هرگونه حمله ای بالاتر رفته است."

ترامپ به روشنی بیزاری خود از اقدام نظامی را بیان کرده است و حتی اسرائیل هم در هیچ خیال باطلی نیست و می داند که دولت آمریکا اکنون بیش از هر زمان دیگری هماهنگ با هوس ها و تغییرات ناگهانی رئیس جمهوری عمل می کند.

منبع: فارن پالسی / تحریریه دیپلماسی ایرانی

اخبار مرتبط

icon news

شکایت چندباره لبنان از اسرائیل

وزارت خارجه لبنان در پی تجاوز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی و نقض حاکمیت این کشور برای چن...

روش عجیب اسراییلی‌ها برای تست کرونا

محققان اسرائیل روشی عجیب و سریع را برای تست کرونا انتخاب کرده‌اند، این روش سرعت غربال...

جهاد اسلامی به حمله رژیم صهیونیستی به سوریه واکنش نشان داد

جهاد اسلامی فلسطین به حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به سوریه واکنش نشان داد..

ایران و آمریکا؛ بازیگران اصلی آتش بس در خاورمیانه

 چرا آتش خشم و خصم در خاورمیانه نمی‌خوابد و چه چیزی مانع این می‌شود که حتی در سایه کر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news