اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
12 دی 1397 12 دی 1397
16:33 16:33

بیوگرافی دبیر منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی

دکتر محمد مرندی، استاد دانشگاه تهران در یادداشتی سعیدرضا عاملی دبیر منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی رامعرفی کرد.
دکتر عاملی

به گزارش سلام نو، دکتر محمد مرندی در «مشرق» نوشت: چرا در شرایط حساس شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران آماج تهمت و افترا قرار می‌گیرند؟ چرا ناخواسته و بصورت ناخودآگاه افرادی عامل تخریب شخصیت‌های فکری و فرهنگی کشور می‌شوند؟ و چرا بیشتر تأمل نمی‌شود که منافقین و مخالفین بی‌انصاف و معاند جمهوری اسلامی ایران که غالباً وصل به دشمنان خارجی ملت ایران هستند از ترور فیزیکی جبهه انقلاب به ترور شخصیت اندیشمندان انقلابی تغییر روش داده‌اند و ایجاد فضای آشفته و نگران، یک هدف استراتژیک برای تخریب نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران محسوب می‌شود؟

دکتر سید سعیدرضا عاملی که از شخصیت‌های علمی کشور است و در نظام ممیزی علمی سخت‌گیرانه دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۵ به رتبه دانشیاری و در سال ۱۳۸۹ به رتبه استاد تمامی رسانه و ارتباطات دانشگاه تهران دست پیدا کرده است و مهم‌ترین جوایز علمی کشور مثل جایزه اندیشمندان برتر علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان (۱۳۹۱)، پژوهشگر نمونه (۱۳۸۸) و برجسته طرح‌های کاربردی (۱۳۹۰) دانشگاه تهران، رتبه اول پژوهش فرهنگی سال در حوزه ارتباطات فرهنگی و بین‌المللی (۱۳۹۰)، مولف برتر بین‌المللی دانشگاه تهران در بخش کتاب (۱۳۹۲)، پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران (۱۳۹۲)، برگزیده چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال در بخش کتاب (۱۳۹۴)، دریافت نشان ویژه برگزیدگان حوزه مسئولیت اجتماعی، دانشگاه تهران (۱۳۹۵) و … را به خود اختصاص داده است.

ایشان از یک شخصیت انقلابی و عقلانی برخوردار است که قبل از پیروز انقلاب اسلامی جهت تحصیل به آمریکا رفته بود و دانشجوی رشته مهندسی مکانیک بود که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد. از قبل از انقلاب برای پیروز انقلاب در آمریکا تلاش می‌کرد و عضو انجمن اسلامی دانشجویان بود. با پیروز انقلاب اسلامی ایران درس را نیمه‌تمام گذاشت و برای یاری انقلاب به ایران عزیز بازگشت و طی یک دوره ۱۲ ساله ضمن تحصیل در حوزه علمیه قم در جبهه‌های حق علیه باطل بعنوان یک رزمنده عادی در جنگ حضور داشت و در مقاطعی مثل کربلای ۴ و ۵ معاون فرهنگی لشکر سیدالشهدا علیه السلام و تا پایان جنگ قائم مقام تیپ امام صادق علیه السلام بود. ایشان همواره در مسیر راهبردی ولی فقیه زمان چه در دوره امام رحمه الله علیه و چه در دوره رهبری فرهیخته حضرت آیت‌الله خامنه ای حرکت کرده و باور به حکمت و جایگاه رفیع رهبری و نقش راهبردی و استراتژیک ایشان در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی دارد.

در سال ۱۳۶۸ بعد از پایان جنگ تحمیلی دوباره به دانشگاه بازگشت و این بار در دانشگاه تهران کارشناسی علوم اجتماعی - پژوهشگری را آغاز کرد و ظرف سه و سال نیم دوره کارشناسی خود را به اتمام رساند. سپس به دانشگاه دوبلین رفت و کارشناسی ارشد خود را در رشته ارتباطات و رسانه به اتمام رساند و بعد از آن به دانشگاه لندن رفت و دوره دکتری خود را در رشته ارتباطات با ارزیابی عالی به اتمام رساند. بعد از پایان تحصیلات بدون حتی یک هفته تأخیر به ایران بازگشت و بعد از ۱۱ ماه فرایند جذب به استخدام دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در آمد.

طی این ۱۷ سال چندین کتاب به زبان فارسی و انگلیسی در حوزه‌های مرتبط با فضای مجازی، فرهنگ، مطالعه مسلمانان جهان، جهانی‌شدن و نقد آمریکا به چاپ رسانده است. ایشان از برگزیدگان نظریه‌پردازی در حوزه ارتباطات محسوب می‌شود که نظریه‌های بدیعی در حوزه‌هایی مثل دو فضایی شدن‌ها، استعمار مجازی، قدرت و بی‌قدرتی فرهنگ‌ها، میراث تمدنی ایران، از ایران باستان تا ایران انقلاب اسلامی و معرفی گفتمان‌های غالب دانشگاه‌های اروپا و آمریکا در مورد جهان اسلام نمونه‌های برجسته آن است.

دکتر عاملی پایه‌گذار و موسس دانشکده مطالعات جهان است که با همکاران علمی خود بنیان جدیدی را در حوزه مهم مطالعات بین‌المللی در دانشگاه تهران گذاشته است که هم‌اکنون با ۳۸ نفر عضو هیئت علمی نقش مرجع در مطالعات کشورهای مهم جهان را به خود اختصاص داده است. علیرغم اینکه عده‌ای این دانشکده را دانشکده غرب‌زده یا ضد غرب تلقی می‌کنند، این دانشکده یک دانشکده علمی و تخصصی برای پرورش نخبگان علمی در حوزه مطالعات کشوری معطوف به منافع ملی جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید.

اما در مورد کم لطفی‌هایی که این روزها به مناسبت انتخاب ایشان به عنوان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شد، باید گفت ایشان فقط تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد هیج نوع تابعیت دیگری ندارد و این امر بسادگی توسط منابع اطلاعاتی و امنیتی کشور قابل بررسی است. ارائه چهره غرب‌زده از کسی که مهم‌ترین اقدامات را برای شناخت غرب و نقد عقلانی و نظام‌مند غرب کرده است، اتهامی نارواست. کتاب‌های استعمار مجازی آمریکا، استثناگرایی آمریکایی و تحلیل گفتمانی تولیدات فکری غرب علیه مسلمانان و … نمونه‌ای از کارهای علمی ایشان در این حوزه است.

در مورد دعوت از گودمن و هیئت آمریکایی، ایشان به هیچ‌وجه هیچ نقشی در دعوت از این هئیت آمریکایی نداشته و به هیچ‌وجه میزبان ایشان نبوده است. این هیئت توسط وزارت علوم وقت دعوت شده است و به ۱۳ دانشگاه کشور معرفی شده‌اند. از جمله به دانشگاه تهران معرفی شده‌اند و ملاقاتی با هیئت رئیسه دانشگاه تهران داشته‌اند. در این ملاقات دکتر عاملی، ۴۰ دقیقه با گودمن در نقد آمریکا و جنایات و فجایع که توسط آمریکا در جهان اتقاق می‌افتد سخن گفته است که در همان زمان یکی از روزنامه‌های کشور متأسفانه چهره‌ای غیر واقعی از این ملاقات را منعکس کرده است. در مورد طرح اراسموس نیز دکتر عاملی هیچ نقشی نداشته، بلکه حوزه بین‌الملل دانشگاه تهران با هدف خارج‌کردن طرح اراسموس از دست افراد غرب‌گرا و معرفی دانشجویان مناسب به این طرح ورود پیدا کرد که به دلیل نگرانی‌های امنیتی از ادامه مداخله خودداری کرد.

دکتر عاملی از فرزندان مومن و متدین برخوردار است که دو نفر از فرزندان ایشان در حال حاضر جز دانشجویان دانشگاه تهران هستند و همه فرزندان ایشان اهل تدین، اهل راه پیمایی اربعین و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت هستند و ان‌شاءالله از ظرفیت‌های علمی کشور خواهند بود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

محسن رضایی : ۸۰ درصد انتظارات نظام از سیاست‌های کلی تا کنون برآورده نشده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما به اجماع نخبگانی در سیاستگذاری توجه بیشتر...

مسجدجامعی: مرحوم هاشمی از فعالیت‌های فرهنگی حمایت می‌کرد

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه هاشمی همواره راه را برای گفت‌وگو با جهان باز نگه می...

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر کرد

سید سعیدرضا عاملی رنانی، بعد از تایید عضویتش در شورای عالی اتقلاب فرهنگی ، جایگزین ...

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس: بودجه سال آینده در بحث فرهنگی بسیار ضعیف است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از وضعیت بودجه سال آینده در بحث رسیدگی به مسائل فرهنگی انتقا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news