اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 24 مهر 1398
06 مهر 1398 06 مهر 1398
11:06 11:06

چرا دولت امسال بسته حمایتی نمی‌دهد؟

دولت وعده داده بود هر فصل یک بسته حمایتی برای اقشار نیازمند واریز کند ، اما امسال این وعده عملی نشده و با گذشت دو فصل از سال جاری از این بسته‌ها خبری نشد.

سرنوشت توزیع فصلی ۴ بسته حمایتی چه شد؟

به گزارش سلام نو،  سال گذشته زمانی که معیشت مردم به دلیل نوسانات ارزی و به تبع آن، افزایش نرخ تورم با مشکل مواجه شد، مباحث زیادی در رابطه با افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم سال جهت بهبود حداقلی اوضاع اقتصادی مردم مطرح شد که البته این موضوع، مخالفت دولت را به دلیل آنچه که شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم عنوان شد، به دنبال داشت.

در همین راستا در پاییز سال ۹۷ دولت اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از درآمد ناشی از مابه‌التفاوت ارز پتروشیمی‌ها (۴۲۰۰ تا حدود ۸ هزار تومانی سامانه نیما) در قالبی تحت عنوان بسته حمایتی، زیان وارده به اقشار مختلف را جبران کند که پس از بررسی‌های انجام شده، قرار شد از آبان ماه توزیع بسته‌های حمایتی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی بین گروه‌های هدف (برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد سازمان بهزیستی و افرادی که در حال پیوستن به این سازمان‌ها هستند) طی سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوارها، آغاز شود. همچنین مقرر شد برای کارکنان (شاغل و بازنشسته) با حقوق زیر سه میلیون تومان نیز، بسته‌ای به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان توزیع شود.

با این حال، روند پرداخت بسته حمایتی مرحله اول، تا پایان سال ۹۷ به طول انجامید و نتوانست آن گونه که از سوی دولتمردان گفته می‌شد، چندان تأثیری در بهبود وضعیت معیشت مردم بگذارد؛ از سوی دیگر، عدم تعیین تکلیف دقیق بسته حمایتی مرحله اول، موضوع زمان واریز دو مرحله دیگر بسته حمایتی را نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داد؛ تا جایی که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در فروردین ماه سال جاری در گفت و گویی با خبرنگار مهر پرداخت توزیع حمایتی دوم مربوط به سال ۹۷ را منوط به تأمین اعتبار ما به التفاوت ارز پتروشیمی‌ها اعلام کرد.

بسته حمایتی امسال چه شد؟

در این میان، در تاریخ ۲۱ فروردین ماه امسال هیات وزیران در مصوبه ای نحوه، افراد واجد شرایط و میزان پرداخت را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی ابلاغ کرد که البته اصلاحات زیادی نسبت به مصوبه آبان ماه سال ۹۷ داشت.

متن مصوبه فروردین ماه هیات وزیران به شرح زیر است.

همچنین در تاریخ پنجم تیر ماه نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت از اجرای مصوبه مذکور و پرداخت ۴ بسته حمایتی تا پایان سال ۹۸ خبر داد و اعلام کرد که تا پایان سال جاری دولت چهار بسته حمایتی برای هر فصل به اقشار تعریف شده و طبق سنوات گذشته به ازای کالا به حساب افراد واریز خواهد کرد.

با این حال دو فصل بهار و تابستان به اتمام رسید و هم اکنون در نیمه دوم و در فصل سوم سال قرار داریم و تا امروز خبری از بسته های مذکور نبوده است؛ اگر مقرر شده که دولت برای هر فصل، بسته حمایتی اختصاص دهد اولاً باید منبع دقیق تأمین اعتبار برای پرداخت این بسته‌ها را مشخص کند و از سویی دیگر به صورت منظم و دقیق بسته مذکور را به اقشار مختلف پرداخت کند تا حداقل کمکی هرچند جزئی به مردم کند نه اینکه همچون سال گذشته پرداخت یک بسته ۲۰۰ هزارتومانی ۵ ماه طول بکشد و شفافیتی در نحوه و میزان واریز وجود نداشته باشد؛ البته به نظر می رسد ماجرای سال گذشته در سال جاری هم تکرار خواهد شد.

/مهر

اخبار مرتبط

icon news

واکنش عجیب نوبخت به اعتراض مردم به حذف یارانه!

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز طی اظهاراتی از روند اعتراض مردم در مو...

مترو به تبریز رسید

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که خط یک مترو تبریز در دهه ف...

چه کسی سخنگوی دولت خواهد شد؟

برخی اخبار حاکی از این است که علی ربیعی جایگزین محمد باقر نوبخت خواهد شد.

سفر نوبخت به گیلان

نوبخت به منظور بازدید از چند پروژه مهم و همچنین شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی استان ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news