اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 آذر 1398
08 مهر 1398 08 مهر 1398
11:40 11:40

از تهدیدهای اروپا بی اطلاعم

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد این به اهدافش در سازمان ملل دست یافت و عضو فعال نشست بود با اینکه آمریکا نمی خواست هیئت ایرانی در سازمان بماند. او همچنین بیان کرد که از تهدیدهای راوپا راجب خروج از برجام اطلاعی ندارم.

۸ کشور عضو طرح صلح هرمز هستند/اتهامات بن‌سلمان علیه ایران پوچ است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ۸ کشور عضو طرح صلح هرمز هستند که در سایه سازمان ملل به صلح کمک می‌کنند.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز(دوشنبه) در نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و روز بزرگداشت فرماندهان جنگ و گرامیداشت مولانا اظهار داشت: مهم‌ترین تحول در زمینه سیاست خارجی برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل بود که هیئت ایرانی حضوری پررنگ داشت.

وی ادامه داد: آقای روحانی دیدارهای متعددی با شخصیت‌ها و گفتگوهایی با رسانه‌ها داشت و طرح ابتکار صلح هرمز را نیز ارائه کرد. ظریف نیز دیدارهای متعددی داشته و در کمیته‌های متعدد سازمان ملل حضور و سخنرانی کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ظریف عصر امروز همراه با رئیس‌جمهور برای شرکت در نشست اوراسیا و گفتگو با مقامات کشورها و سران منطقه به ایروان پایتخت ارمنستان می‌رود.

موسوی با بیان اینکه جزئیات طرح ابتکار صلح هرمز به زودی اعلام می‌شود، گفت: باید بگویم که کشورهای عضو این طرح ۸ کشور بوده که در سایه سازمان ملل به صلح کمک می‌کنند.

وی افزود: اقدام یمنی‌ها در حمله علیه متجاوزین، یک اقدام متقابل بود و ایران از یمنی‌ها درمقابل تجاوز حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اتهامات عربستان و ولیعهد این کشور پوچ بوده و حتی خود آنها هم می‌دانند تنها راه حل برون رفت از این شرایط صلح و خروج متجاوزین از یمن است.

وی با اشاره به واگذاری مدیریت بندر لاذقیه به ایران گفت: از جزئیات اطلاع ندارم ولی باید بگویم که اگر دولت سوریه از ایران کمکی در زمینه حضور شرکتهای ایرانی داشته باشد، به آن فکر می‌شود.

موسوی در مورد میزان محقق شدن اهداف هیئت ایرانی در نیویورک نیز گفت: ایران به اهداف از پیش تعیین شده در سازمان ملل رسید. واشنگتن نمی خواست هیئت ایرانی آنجا باشد که نمونه آن را می توان در ندادن روادید به برخی اعضای تیم و یا طول دادن مشاهده کرد ولی با همه اینها ایران عضو فعال نشست ۷۴ بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعای اشغالی بودن جزایر سه‌گانه که توسط وزرای خارجه امارات و بحرین مطرح کردند، تصریح کرد: این ادعا گزافه گویی بوده و هر از چندگاهی مطرح می شود. پاسخ دولت و ملت ایران این بوده که نگاه چپ را نمی پذیرد و عواقبی برای آنان خواهد داشت. اظهارات این کشورها امر بیهوده ای بوده چرا که حاکمیت تاریخی ایرانی بر جزایر سه گانه امری اثبات شده است. سخنان آنان هیچ اعتباری ندارد.

موسوی با اشاره به تهدیدهای اروپا در بحث خروج از برجام گفت: از تهدیدهای اتحادیه اروپا خبری ندارم ولی اگر منظورشان عدم برداشته شدن گام چهارم و اقدام متقابل است باید بگویم عقلانی نبوده و اگر موضوع ایران به شورای امنیت برده شود ایران نیز واکنش نشان می دهد.

وی افزود: ایران پیش از این طبق مفاد ۲۶ و ۳۶ برجام و مسائل اینچنینی را پیش بینی کرده و تعهدات خود را به صورت دستی یا گام به گام کاهش خواهد داد، اگر آنها در مقابل اقدام جبرانی ما کاری انجام دهند بسیار خنده دار است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی همیشه از رفع اختلاف استقبال کرده و از کشورهایی که برای تمام شدن تنش ها تلاش می کنند تشکر می کنداما در بحث ایران و آمریکا باید بگویند که تا زمانی که آمریکا به برجام بازنگشته و به اشتباه خود اعتراف نکند هیچ گونه دیدار و مذاکره ای انجام نمی‌شود./ مهر

اخبار مرتبط

icon news

اسد: آمریکا نفت ما را می‌دزدد!

بشار اسد اعلام کرد آمریکا نفت این کشور را می‌دزدد و به ترکیه می‌فروشد.

وزارت خارجه: فرانسه در امور داخلی ایران دخالت نکند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به درخواست مکرون مبنی بر آزادی فریبا عادل‌خواه و ...

درخواست کمیسیون امنیت ملی از وزارت خارجه

علیرضا رحیمی در توییتی بیان کرد اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با محمدجواد ظریف خواستار...

هشدار وزارت امورخارجه در مورد سفر به آمریکا

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه‌ای صادر و در آن تصریح کرد اتباع ایران بخص...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news