اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 آذر 1398
09 مهر 1398 09 مهر 1398
11:45 11:45

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت دو قاضی را تایید کرد / امکان تعقیب افراد دیگر وجود دارد

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه گفت خبر بازداشت بازپرس فیلترکننده تلگرام صحت دارد و فرد دیگری نیز بازداشت شده است.

نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه

به گزارش سلام نو، غلامحسین اسماعیلی در یازدهمین نشست خبری امروز با رسانه‌ها ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)  گفت: در مجموعه کشور و به ویژه قوه قضاییه قوانین و مقررات ابزار اصلی تحقق و اجرای عدالت است. ما برای اجرای عدالت نیازمند قانون خوب، مجری شایسته و قاضی عادل و فرهیخته هستیم.

وی افزود: در دوره جدید قوه قضاییه در جهت تامین و اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز یکی از معاونت‌های فعال این قوه، معاونت حقوقی بوده است که این معاونت در ۵ ماه اخیر سال جاری تاکنون با بسیج همه امکانات و بهره گیری از چهره‌های علمی ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز تهیه و تدوین کرده است که آیین نامه‌ها به  تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برخی از لوایح مهم مثل لایحه امنیت بانوان، لایحه ثبت شرکت‌ها و لایحه موسسات غیرتجاری و لایحه اداره و بهره برداری از آپارتمان‌ها در قوه کارشان به اتمام رسیده و  به دولت ارسال شده است.

وی گفت: در زمینه تثبیت مالکیت و اعتباربخشی به اسناد رسمی و به مرور حذف معاملات عادی در مورد املاک در چرخه قراردادها و نقل و انتقال املاک، اهتمام جدی داریم و تدوین قوانینی که بتواند با تثبیت مالکیت از طریق رسمی زمینه پرونده‌های فراوانی در اثر معاملات عادی  ایجاد  شود را در دستور کار قرار دادیم  تا  خدمتی انجام شود اما نیاز به قوانین داریم.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به قانون حدنگار یا کاداستر  ادامه داد: قانون حدنگار یا کاداستر که اجرای آن در سازمان ثبت با قوت انجام می شود، نیازمند حمایت دولت است. در این قانون پیش بینی شده بود که ظرف ۵ سال تمام اسناد، به صورت کاداستری صادر شوند که بخشی صادر شده است اما اراضی دولتی کمترین اقدام را برای صدور اسناد کاداستری داشته‌اند.

وی افزود: یکی از معضلات ما در اسناد رسمی تعلل دستگاه‌ها و نهادهای متولی زمین و مسکن در تثبیت مالکیت و اخذ اسناد دولتی است‌. بسیاری از املاک دولتی  و اسنادی که در مالکیت دولت هستند و اسنادی که از قوانین مصادره شده و در اختیار ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان است برای بخشی از آنها  سند صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: نهادهای دولتی و عمومی وشهرداری‌ها  اولا در رابطه با تثبیت مالکیت در اسرع وقت تا قبل از پایان سال ۹۸ اقدام کنند و ثانیا قبل از آن هم پیگیر باشند که برای آنها اسناد کاداستری صادر شود.

توضیح اسماعیلی درباره پرونده بازپرس فیلترکننده تلگرام/ دو قاضی تا امروز بازداشت شده‌اند

اسماعیلی درپاسخ به سوالی در باره صحت و سقم و علت  بازداشت بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه که در فیلترینگ تلگرام نقش داشته است، گفت: موضوعات را نباید پیوند دهیم. کسی ممکن است هزاران اقدام خوب داشته باشد و ما آن را ارج می نهیم اما اگر خطایی مرتکب شود  حتما به خطا و اتهام او باید رسیدگی شود. این موضوع ربطی به اینکه  قبلا چه احکامی ایشان صادر کرده است ندارد.


وی افزود: در پرونده‌ای که قبلا مورد بحث شده درارتباط با پیگیری عناصری که در داخل قوه قضاییه تحت تعقیب قرار گرفتند، دو نفر از قضات  که یکی از قضات شاغل و یکی هم‌ اخیرا بازنشسته شده بود تا امروز بازداشت  شده‌اند.


وی افزود: پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و با تکمیل تحقیقات ممکن است افراد دیگری هم تحت تعقیب قرار گیرند.

وی درباره علت بازداشت او گفت: این موضوع به پرونده خاصی که قبلا بحث شده بود مرتبط است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

چه خبر از روح‌الله زم؟

طبق اعلام سخنگوی قوه قضاییه پرونده آمد نیوز به دلیل حجم بسیار گسترده و اطلاعات زیادی ...

عبدالرضا داوری زندان است / بیشتر بازداشت شدگان اعتراضات آزاد شدند/دشمن تعداد کشته‌شدگان حوادث اخیر را زیاد اعلام می‌کند

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه امروز اعلام کرد تعداد کمی از دستگیرشدگان حوادث اخ...

چند دانشجو در عفو جدید رهبری آزاد شدند؟

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در تازه‌ترین اظهار نظر خود راجب عفو اخیر که به در...

دستگیری کسانی که از تجمعات فیلم می‌گرفتند / خرابکاران را به دستگاه قضا معرفی کنید

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در ۳۴۶ فقره ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news