اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 آذر 1398
10 مهر 1398 10 مهر 1398
12:25 12:25

پرسپولیس عزادار شد / جعفر کاشانی درگذشت

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس جعفر کاشانی در سن ۶۶ سالگی  امروز دهم مهر ماه دعوت حق را لبیک گفت و به جمع رفتگان باشگاه پرسپولیس ملحق شد.

جعفر کاشانی

صبح چهارشنبه خبر ناگواری جامعه فوتبال ایران را اندوهگین کرد. پیشکسوت سال‌های دور پرسپولیس و شاهین دار فانی را وداع گفت تا جامعه فوتبال دوباره داغ‌دار شود.

به گزارش ایسنا، می‌گوید "شاهینی‌ترین‌ آدم‌ها کسانی بودند که با امید به آینده به شاهین آمدند و جوانی خود را گذاشتند و طرفی نبستند و رفتند." کافی بود که درباره شاهین از جعفر کاشانی بپرسید تا در جواب‌تان بگوید: "امثال بهزادی، دهداری، عراقی و سایرین، چه می‌دانستند ظلم کردن چیست یا بدی کدام است؟ شاهینی‌ها همه کبوتر بودند."
بهمن ماه سال ۱۳۹۲ برای شنیدن داستان شاهین و تلخ و شیرین‌هایش با جعفر کاشانی، پیشکسوت باشگاه شاهین و پرسپولیس گفت‌وگو کردیم و او که دکتر اکرامی - موسس باشگاه شاهین - "کاشی جان" صدایش می‌زد، با روی باز بخشی از داستان شنیدنی شاهین را برای‌مان بازگو کرد. حالا او، جعفر کاشانی، به جمع کبوترهای شاهینی پیوسته که روزگاری هر گامشان، هر پروازشان، هر ضربه‌شان به توپ و هر گلشان، موجی از شور و هیاهو را در سکوها ایجاد می‌کرد.

جعفر کاشانی متولد ۱۱ اسفند ماه سال ۱۳۲۲ است. او با بازی برای تیم فوتبال شاهین کار خودش را آغاز کرد و بعدها بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بست.  او از معدود بازیکنانی بود که توسط عباس اکرامی انتخاب شد و به شاهین پیوست. کاشانی بعدها پس از انحلال شاهین همراه سایر بازیکنان به پرسپولیس آمد و جزو موسسان باشگاه پرطرفدار تهرانی شد. او حدود ۷ سال پیراهن پرسپولیس را پوشید و در نهایت آذر ماه سال ۵۳ با بازوبند کاپیتانی و در دیدار برابر استقلال، از دنیای فوتبال خداخافظی کرد.

البته این پیشکسوت پرسپولیس خارج از فوتبال، در مباحث سیاسی هم فعالیت می‌کرد. او یک دیپلمات حرفه‌ای بود و از این رو در دوره‌های مختلف، سرکنسول ایران در کشورهای سوریه، امارات، آلمان و انگلستان بوده است با این حال، عشق و علاقه کاشانی به فوتبال اجازه نداد، از این ورزش دور باشد. کاشانی که خود را از نسل باشگاه شاهین می‌دانست، در دهه ۸۰ مدتی مدیرعامل باشگاه شاهین بود اما با گذشت زمان، باشگاه جدیدی به نام شاهین ستاره شرق را تاسیس کرد و مدیریت آن را بر عهده گرفت.

جعفر کاشانی که در این اواخر به عنوان رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس فعالیت می‌کرد به عنوان یک ریش سفید در جلسات هیات مدیره حاضر می‌شد تا مشکلات باشگاه پر طرفدار تهرانی را حل کند. او مصاحبه‌های محتلف عنوان کرده بود پرسپولیس باید یک باشگاه واقعی شود که دارای ساختار درست و البته موزه افتخارات باشد. با این حال تلاش‌های او نتیجه نداد.

اخبار مرتبط

icon news

ترابی: ذوب آهن را به خاطر آنالیز خوب بردیم

ستاره تیم فوتبال پرسپولیس درباره پیروزی بر ذوب آهن گفت: خیلی خوب ذوب آهن را آنالیز کر...

کاپیتان ذوب آهن از منصوریان حمایت کرد

کاپیتان تیم فوتبال ذوب‌آهن از سرمربی تیمش حمایت کرد و گفت که تیمش از همان نقاطی از پر...

خلعتبری: داور مقصر شکست ما نیست

بازیکن تیم ذوب‌آهن می‌گوید نمی‌ شود باخت تیمش مقابل پرسپولیس را گردن داوری انداخت، خو...

نظر مظفری‌زاده درباره پنالتی پرسپولیس

کارشناس داوری فوتبال ایران با بررسی صحنه های حساس بازی پرسپولیس ذوب آهن نطر نهایی خود...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news