اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 22 مهر 1398
11 مهر 1398 11 مهر 1398
12:10 12:10

ماه و مشتری امشب همنشین می شوند

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خبر از همنشینی ماه و مشتری در ساعت 23 و 53 دقیقه داد و گفت: این دو جرم آسمانی در ساعت 21 در افق جنوب غربی آسمان غروب می کنند.

سیاره

در آسمان شامگاهی امشب پدیده همنشینی ماه و سیاره مشتری رخ خواهد داد.

به گزارش سلام نو، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد. مشاهده این پدیده نجومی برای برخی از مردم از اهمیت خاصی برخوردار است.

مهندس مسعود عتیقی خاظر نشان کرد: در این رخداد سیاره غول‌پیکر "برجیس" ۱.۹ درجه در جنوب هلال افزاینده ماه قرار خواهد گرفت. این اجرام حدود ساعت ۲۱، همدوش با یکدیگر در افق جنوب غربی آسمان غروب خواهند کرد.

سیاره مشتری، بزرگترین سیاره‌ منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. نقاط سرخ رنگ بزرگ بر روی این سیاره نشانگر مکان‌ توفان‌های عظیمی است که لااقل ۳۰۰ سال پیش ایجاد شده است. مشتری یک سیاره گازی است و سطح جامد ندارد. زیر اتمسفر مشتری اقیانوسی از هیدروژن مایع و آب وجود دارد و بین اتمسفر مشتری و این اقیانوس هیچ چیزی نیست یعنی اتمسفر برجیس به مرور ضخیم‌ و متراکم می‌شود تا اینکه بخشی از اقیانوس می‌شود. به عبارت دیگر، اقیانوس برجیس سطحی ندارد که مثلا بشود روی آن قایق سواری کرد. همان آسمان است که اقیانوس را می‌سازد.

برجیس سه حلقه دارد که نامرئی هستند و تنها زمانی که مشتری از مقابل خورشید عبور می‌کند قابل مشاهده هستند ، چون نور خورشید این حلقه‌ها را درخشان می‌کند و ما از زمین می‌توانیم آنها را ببینیم. این حلقه‌ها به نام‌های حلقه توری- حلقه اصلی و هاله نامگذاری شده‌اند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ربات چهار پا به ماه می رود

انگلیسی ها قصد دارند یک ربات چهار پا که یک کیلوگرم وزن دارد برای کاوش به ماه بفرستند....

امکان زندگی در ماه نزدیک تر شد

تحقیقات یک دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه "گلاسکو" نشان داد که می توان اکسیژن و فلز را ...

نخستین سنگ به دست آمده از ماه را در تلفن همراه خود تماشا کنید

کاربران می‌توانند نخستین سنگ به دست آمده از ماه را در تلفن همراه خود ببینند و از آنجا...

زیر پولتو اقیانوس کشف شد!

محققان دانشگاه «هوکایدو» ژاپن توانستند اقیانوس آب مایعی را زیر سطح سیاره پولتو کشف کن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news