اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 اسفند 1398
11 مهر 1398 11 مهر 1398
12:10 12:10

ماه و مشتری امشب همنشین می شوند

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خبر از همنشینی ماه و مشتری در ساعت 23 و 53 دقیقه داد و گفت: این دو جرم آسمانی در ساعت 21 در افق جنوب غربی آسمان غروب می کنند.

سیاره

در آسمان شامگاهی امشب پدیده همنشینی ماه و سیاره مشتری رخ خواهد داد.

به گزارش سلام نو، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد. مشاهده این پدیده نجومی برای برخی از مردم از اهمیت خاصی برخوردار است.

مهندس مسعود عتیقی خاظر نشان کرد: در این رخداد سیاره غول‌پیکر "برجیس" ۱.۹ درجه در جنوب هلال افزاینده ماه قرار خواهد گرفت. این اجرام حدود ساعت ۲۱، همدوش با یکدیگر در افق جنوب غربی آسمان غروب خواهند کرد.

سیاره مشتری، بزرگترین سیاره‌ منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. نقاط سرخ رنگ بزرگ بر روی این سیاره نشانگر مکان‌ توفان‌های عظیمی است که لااقل ۳۰۰ سال پیش ایجاد شده است. مشتری یک سیاره گازی است و سطح جامد ندارد. زیر اتمسفر مشتری اقیانوسی از هیدروژن مایع و آب وجود دارد و بین اتمسفر مشتری و این اقیانوس هیچ چیزی نیست یعنی اتمسفر برجیس به مرور ضخیم‌ و متراکم می‌شود تا اینکه بخشی از اقیانوس می‌شود. به عبارت دیگر، اقیانوس برجیس سطحی ندارد که مثلا بشود روی آن قایق سواری کرد. همان آسمان است که اقیانوس را می‌سازد.

برجیس سه حلقه دارد که نامرئی هستند و تنها زمانی که مشتری از مقابل خورشید عبور می‌کند قابل مشاهده هستند ، چون نور خورشید این حلقه‌ها را درخشان می‌کند و ما از زمین می‌توانیم آنها را ببینیم. این حلقه‌ها به نام‌های حلقه توری- حلقه اصلی و هاله نامگذاری شده‌اند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کشف ماه کوچک زمین!

ستاره شناسان مرکز نقشه برداری آسمانی کاتالینا، یک شی کم نور در میدان گرانشی زمین شناس...

استخراج اکسیژن از خاک ماه !

دانشمندان "آژانس فضایی اروپا" قصد دارند از خاک شبیه سازی شده ماه اکسیژن استراخ کنند.

ساخت‌وساز در ماه با قارچ!+عکس

دانشمندان ناسا پیشنهاد داده‌اند که از قارچ به دلیل حمل آسان برای ساخت‌وساز در کره ماه...

ماه فردا از بیخ گوش زمین می گذرد

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: آسمان فردا میزبان دو پدیده نجوم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news