اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 23 مهر 1398
12 مهر 1398 12 مهر 1398
13:14 13:14

امام جمعه تهران: ناآرامی‌های عراق اربعین را هدف قرار گرفته است

امام جمعه موقت تهران اعلام کرد که ناآرامی های عراق را دشمن گسترش می دهد و هدفش هم ایجاد مزاحمت برای برگزاری پرشور مراسم اربعین است


وی افزود: امامت، رهبری برای امت و انسان‌هاست؛ بنابراین در درون نبوت پیامبری، ولایت و امامت است. اما وصایت حفاظت و صیانت از نبوت و وحی از تفسیر غلط، دگرگونی الفاظ وحی و مصادر کلام خداست. خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس آیات را به نفع خود بیان می‌کردند و در آن زمان امامان معصوم به حفاظت از وحی خدا پرداختند.

امام جمعه موقت تهران گفت: خداوند حضرت ابراهیم را به آزمایشاتی مانند ذبح حضرت اسماعیل (ع) امتحان کرد، سپس به مقام امامت دست یافت. او فهمید که این مقام والاست و از خداوند خواست که امامت در نسل او باقی بماند.

وی خاطرنشان کرد: وصایت و امامت پس از پیامبر اکرم (ص) طبق احادیث فراوان در جهت صیانت از نبوت است. امام مجتبی طبق برخی از روایات در تاریخ هفتم صفر به شهادت رسید. ایشان با معاویه صلح کرد؛ اما صلح به معنای آشتی نبود، بلکه امام مجتبی افسرانی داشت که با معاویه در پشت پرده ساخت و ساز می‌کردند و مردم را از دور امام پراکنده می‌کردند. حضرت مجتبی دید با این وضع جز از بین رفتن او و ریختن خون او و پاران پاکیزه‌اش چیز دیگری نیست و اثر دیگری نخواهد داشت؛ لذا با معاویه صلح و در واقع آتش‌بس برقرار کرد.

آیت‌الله امامی‌کاشانی بیان داشت: امام حسن (ع) دید با معاویه‌ای که خود را مجتهد و صحابه پیامبر می‌داند و بازار نیرنگ به راه انداخته است، نمی‌توان جنگید. پس از شهادت امام حسن (ع) نیز تا زمانی که معاویه زنده بود و یزید به خلافت نرسیده بود، امام حسین (ع) قیام نکرد.

وی عنوان کرد: نبوت و امامت (وصایت) در حقیقت یک شجره است، اما دو شاخه است. یک شاخه وحی را بیان می‌کند و شاخه دیگر وحی را تبیین و اجرا می‌کند؛ این عهدی است که بین امامان معصوم و پیامبر در نزد خداوند متعال است.

امام جمعه موقت تهران گفت: ارتباط این بحث با امت اسلام این است که ما باید این عهد را دنبال کنیم. این عهد بر ما تکلیف و وظیفه آورده است. ما در برابر اسلام موظف هستیم که راه ائمه را بفهمیم و عمل کنیم. ما باید دین‌شناس باشیم و به دین عمل کنیم. ما در کشور در برابر مشکلات مختلفی از جمله مشکل اقتصادی، بیکاری و اشتغال قرار داریم. ما در برابر این مشکلات وظیفه داریم. دولت، مجلس، دستگاه قضایی و ملت عهد دارند و آن عهد حفظ و عمل به دین اسلام است.

وی تصریح کرد: دشمن در همه زمینه‌ها از جمله مسائل اقتصادی، عفت بانوان، مسائل معنوی، مسائل سیاسی، مسائل نظامی و... برنامه‌ریزی کرده و اتاق فکر دارد. ما نیز باید اتاق فکر داشته باشیم؛ وظیفه ما این است. باید اموال‌مان را به اشتغال و تولید اختصاص بدهیم و از اشتغال جوانان و استفاده از کالای ایرانی لذت ببریم. تمام آن چیزی که نیاز کشور است باید در داخل تولید شود. این باید مورد توجه دولت و همه به خصوص سرمایه‌داران باشد. موانع سرمایه‌گذاری باید برداشته شود و همچنین در همه جا باید حق را در نظر گرفت.

آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه دوم نمازجمعه تهران با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در خصوص اربعین حسینی اظهار داشت: فداکاری شهدا باید در تاریخ ثبت شود و اگر ثبت گردد، برای آیندگان درس اخلاق و ایثار است. در قرآن کریم آمده است که شهید در نزد خدا زنده است و روزی می‌خورد. در رابطه با این عبارت قرآنی باید توضیح داد که مرگ به معنای نابود شدن روح نیست و تمامی انسان‌ها پس از مرگ، روح زنده‌ای دارند. این عبارت قرآنی به عقیده برخی از مفسرین بدین معناست که منظور از حیات، حیات واقعی است که برای شهدا لذت‌بخش است، چرا که با انبیاء محشور خواهند شد. انسان گناهکار می‌میرد و روحش مانند روح شهدا زنده می‌ماند، اما آن روح به تعبیر حضرت علی (ع) دیگر اسیر عذاب است.

وی ادامه داد: مومنان نباید در برابر دشمن بترسند. دشمن اکنون کمر همت علیه ملت اسلامی بسته است. آمریکا و صهیونیسم دشمنان خدا هستند و نمی‌خواهند حقیقت آشکار بشود. آنان به دنبال مخفی‌سازی حقیقت هستند. مردم یمن در برابر حاکمان بدبخت سعودی خود را نشان داده‌اند؛ این نشانه کمک و لطف خداست. آبروی آل سعود و حامیانشان رفته است. یکی از بلندگو‌های سیاست فشار حداکثری آمریکا، آل سعود بوده است. خداوند در برابر فشار حداکثری، ذلت حداکثری به آنان داد و آبرویشان را در دنیا برد. استقامت پیروی از راه شهداست؛ هم در برابر دشمنان و هم در انجام وظایف باید استقامت کرد.

امام جمعه موقت تهران با تشکر از اقدامات نیروی انتظامی، گفت: اینکه دشمن متوجه اربعین و عراق شده و ایجاد مزاحمت می‌کند، برای این است که برایشان سنگین است که میلیون‌ها نفر در کربلا حضور پیدا کنند. دشمن نمی‌خواهد پرچم امام حسین (ع) بلند شود. پرچم حسینی، پرچم مبارزه با ظلم است. امیدوارم مردم مسلمان بیش از گذشته به حرم امام حسین (ع) پناه ببرند و در راهپیمایی اربعین شرکت کنند.

امام جمعه موقت تهران در پایان با اشاره به ناآرامی‌ها در کشور عراق و نقش دشمنان در گسترش آن ناآرامی‌ها گفت: تمام تلاش دشمنان این است که برای اربعین حسین مزاحمت ایجاد کنند، اما راهپیمایی اربعین حسینی پرشورتر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد./ تسنیم

اخبار مرتبط

icon news

تظاهرات عراق توطئه استکبار است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر اظهار داشت که رخدادهای جدید عراق آکه همزم...

سردار اسدی: فتنه انگیزی در عراق کار عربستان است

معاون بازرسی قرارگاه خاتم درباره ناآرامی های این روزهای عراق گفت: سعودی ها می کوشند ت...

سید احمد خاتمی از دستگاه دیپلماسی تقدیر کرد

 سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news