اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
14 مهر 1398 14 مهر 1398
09:12 09:12

زوار اربعین حتما قبل از سفرواکسن آنفلوانزای فصلی را بزنند

دکتر حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد زوار اربعین که جزو گروه های آسیب پذیر و پرخطر هستند، قبل از خروج از کشور واکسن آنفلوانزای فصلی را بزنند.

اربعین

به گزارش سلام نو، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: زائرینی که برای زیارت به کربلا سفر می کنند و یا قصد عزیمت دارند، در صورتی که قبلا سابقه بیماری قلبی داشته باید از پیاده‌روی بپرهیزند.

دکتر حسین فرشیدی ضمن تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان و بیان اهمیت اربعین حسینی، در گفت و گو با ایسنا، افزود: توصیه می شود بیمارانی که به بیماری های مزمنی همچون دیابت، فشار خون و یا بیماری قلبی مبتلا هستند، قبل از عزیمت به کشور عراق و شرکت در مراسم پیاده روی اربعین، به پزشک خود مراجعه کنند و ضمن معاینه با اجازه پزشک خود در این سفر حاضر شوند.

وی با بیان اینکه افرادی که سابقه قبلی سکته قلبی داشته‌اند، درد مشابه قلبی خود را باید جدی بگیرند،  خاطرنشان کرد: اگر در گذشته از نشانه‌های سکته آنها درد در دست بوده، این علامت برای آنها هشداری است. همچنین جواب ندادن مصرف قرص‌های زیرزبانی و درد در قفسه سینه هنگام فعالیت از نشانه‌های سکته قلبی به شمار می‌رود.

متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: زائرینی که برای زیارت به کربلا سفر می کنند و یا قصد عزیمت دارند در صورتی که قبلا سابقه بیماری قلبی داشته باید از پیاده‌روی بپرهیزند و در صورت درد قفسه سینه به اورژانس اطلاع دهند و همراه داشتن داروهای مورد نیاز برای بیمارانی که سابقه قلبی دارند به ویژه داروهای زیرزبانی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به این توصیه توجه جدی شود.

وی بیان کرد: افرادی که دچار بیماری های حاد قلبی و تنفسی هستند و قصد عزیمت به کشور عراق را دارند به ویژه زائرانی که جزو گروه های آسیب پذیر و پرخطر هستند، توصیه می شود قبل از خروج از مرز، واکسن آنفلوانزای فصلی را از داروخانه های مجاز و با رعایت زنجیره سرما تهیه و تزریق کنند.

فرشیدی اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های حاد تنفسی مثل آنفلوانزا حتما باید هنگام سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی پوشاند و دست ها را به طور مرتب با آب و صابون مایع شست و تا حد ممکن از در آغوش گرفتن، بوسیدن و دست دادن پرهیز کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: با توجه به حضور میلیونی زائران حسینی از مناطق جغرافیایی متفاوت در این مراسم بزرگ مذهبی، همچنین ازدحام بیش از حد جمعیت در کربلا و پیاده روی در یک مسیر طولانی توجه بیش از پیش زائران به توصیه های بهداشتی مهم و ضروری است.

فرشیدی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آماده هر گونه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائرین در مسیر پیاده روی اربعین حسینی همانند سالهای گذشته می باشد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

«حب الحسین یجمعنا» هشتک پرتکرار جهان در توییتر

«حب الحسین یجمعنا» ترند اول جهانی توئیتر بر اساس گزارش شرکت معتبر داده کاوی «تالک واک...

سردار سلامی: حرارت مشتاقان حسین(ع) استکبار را ذوب میکند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این که راهپیمایی اربعین باعث می‌شو...

ماجرای تعرض به زائران ایرانی در مرز شلمچه چیست؟

خبر منتشر شده درباره حادثه یا تعرض به زائران ایرانی در محور شلمچه باعث نگرانی هموطنان...

تسهیل بازگشت زائران اربعین با سامانه جامع تردد

به منظور تسهیل و مدیریت بازگشت زائران اربعین  از کربلا سامانه جامع تردد زائران اربعین...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news