اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
14 مهر 1398 14 مهر 1398
12:46 12:46

چگونه در کویر آب پیدا کنیم؟ پیدا کردن آب در بیایان

قبل از شروع این مطلب فراموش نکنیم که به همراه داشتن آب کافی همیشه از مهم‌ترین و پایه ای ترین نکات برای رفتن به کمپ ها مخصوصاً کمپ های بیابانی است. در ادامه با سلام نو همراه باشید تا چند تکنیک پیدا کردن آب در شرایط اضطراری را به شما آموزش دهیم.

هنگامی که در شرایط حساس و اضطراری در بیابان گیر افتاده باشید اولین چیزی که باید برایش برنامه داشته باشید آب است، حالا تصور کنید شما در منطقه ای بیابانی با دمان 50 درجه گیر افتاده باشید برای مثال در مناطق کویری ایران در تابستان بدون وجود آب حداکثر مدتی که انسان می تواند زنده باشد در حدود چند ساعت است. در صورتی که در زمان تابش اگر در زیر سایه استراحت کنید و یا به عنوان مثال در شب به ادامه مسیر بپردازد در حدود ۵/۲ روز می‌توانید بدون آب به زندگی ادامه دهید. بهتر است بدانید برای هر روز زنده ماندن در دمای کویری حداقل  به ۲ لیتر آب نیاز دارید.

تقطیر به روش خورشیدی

در  روش تقطیر ابتدا حفره‌ای به عمق حداقل ۴۵ سانتی‌متر با دهانه ای به اندازه ۹۰ سانتی‌متر حفر کنید و ظرفی را در وسط آن بگذارید و سپس حفره و ظرف مربوطه را با روکش پلاستیکی کامل بپوشانید. روش تولید آب در بیابان به این صورت است که باید یک سنگ را بر روی پلاستیک و درست بالای نقطه‌ای که وسط ظرف است قرار دهید تا یک شیب ملایم به سمت دهانه ظرف ایجاد شود در این حالت نور خورشید باعث می‌شود حرارت هوای داخل گودال و خاک بالاتر برود و بخاری  تولید می شود در نهایت بخار تولیدشده در برخورد با سطح سرد پلاستیکی که قراردادید به قطرات آب تبدیل می‌شود و با شیبی که ایجاد کردید به سمت ظرف مخزن آرام آرام حرکت می‌کند. البته می توانید برای اثربخش‌تر شدن کارتان درون حفره را با برگ پر کنید. با تقطیر شمسی در هر شبانه روز می‌توانید تا  ۵۵CC آب آشامیدنی تهیه کنید.

به جانوران کویری اعتماد کنید

یکی از راحت‌ترین راه‌های تهیه آب به شرط اینکه توان حرکت به اندازه کافی داشته بشید دنبال کردن رد پای جانوران کویری است.پس اگر در منطقه ای بودید که رد پای جانوری را دیدید خیالتان راحت باشد که به آب نزدیک هستید، یادتان باشد جانوران معمولاً در هنگام غروب به سمت منابع آبی می‌روند و در اینگونه شما را به  آب هدایت می‌کنند.

علاوه بر جانوران چهارپا پرندگان دانه‌خوار، مثل سهره ‌ هیچ وقت از آب دور نمی‌شوند.جالب است بدانید وقتی پرندگان مستقیم و پایین پرواز می‌کنند، به سمت آب در حرکت هستند! اما  وقتی از آب برمی‌گردند، سنگینتر شده اند و از درختی به درختی دیگر پرواز می‌کنند تا متناوباً استراحت کنند. مسیر آنها را پیدا کنید، به آب خواهید رسید.

دریاچه نمک آیا به ما کمکی می کند؟

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم باید  دریاچه نمک را جزو آخرین گزینه‌ها برای تهیه آب هم در نظر نگیریم! اما به روش تقطیر می‌توانید تا حد قابل توجهی نمک آب را جدا کنید. البته کافی است همانطور که آموزش داده شد عمل کنید و گودالی ۵۰ سانتی‌ بکنید و مشابه روش گفته‌شده در ابتد آب آشامیدنی تهیه کنید.

اخبار مرتبط

icon news

هفت صحرای زیبا در جهان

تصور کنید که در صحرا هستید؛ بخش‌های وسیعی از منظره به ظاهر یکنواخت، ظرافت‌ها و زیبایی...

کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد یکی از جاذبه های گردشگری کاشان است.

کویر ورزنه

در دوازده کیلومتری منطقه غرب شهر ورزنه و در ۹۰کیلومتری شرق شهر اصفهان، یک ارگ قدیمی ت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news